POLİTİKA

CHP’li Karabat: Seçmen kaydırma işini Mevlüt Uysal yaptı

“Mevlüt Uysal, önce sırtındaki kambura baksın sonra başkalarını suçlasın” diyen CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, isim isim açıklayarak “Seçmen kaydırma işini Mevlüt Uysal yaptı” iddiasında bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat resmi Twitter hesabından attığı tweetlerle İBB Başkanı Mevlüt Uysal hakkında çarpıcı iddialarda bulundu.

“Büyükçekmece’de olan seçmen hareketlerinde dikkat çeken hareketler ve isimler söz konusu” diyen Karabat, “Mesela Büyükçekmece’ye Fatih’ten ve Başakşehir’den gelen seçmenler söz konusu. Bu seçmenler arasında AKP’ye yakın isimler var. Seçmen listelerinin askıya çıktığı 4 Ocak 2019 tarihinde Büyükçekmece seçmen listelerine Nurettin Ertemel, Hüseyin Sevim ve Kaan Şahin gibi isimler eklendi. Bu isimler geçmişte Mevlüt Uysal’ın da yönetimin de yer aldığı Sıcak Yuva Vakfı’nın hala yönetiminde bulunan isimler! Bu isimler Mevlüt Uysal Başakşehir Belediye Başkanı iken biri belediye başkan yardımcısı, diğeri Başakşehir Spor Yönetim Kurulu Üyesi, diğeri de Fatih’te Kızılay Yönetim Kurulu üyesi. İsimlere internetten araştırıldığında rahatlıkla bu bilgi teyit edilebilir. Mevlüt Uysal’a bu kadar yakın olan isimler, ne hikmetse 4 Ocak 2019 tarihinde Büyükçekmece’de aynı adrese taşınmışlar. Söz konusu adreste kayıtlı 11 seçmen görünüyor” dedi.

İşte Karabat’ın madde madde iddiaları:

“MEVLÜT UYSAL’IN İCRAATLARI”

“1) Görevden alınan İstanbul BB Başkanı yerine atanan Mevlüt Uysal, soyadından insanların hangi partiye oy vereceğini biliyor; ama aday olduğu bölgede kendi seçmenine dahi sahip çıkamadığını itiraf ediyor!

2) AKP’nin 31 Mart seçimlerinde Büyükçekmece belediye başkan adayı gösterdiği Mevlüt Uysal’ın oy kaydırma operasyonlarını delilleriyle, belgeleriyle ortaya koyduk. YSK verileri de söylediklerimizi doğruluyor!

3) AKP’li Uysal’a yakın seçmenlerin Büyükçekmece’ye kaydırıldığını YSK kayıtları belgeliyor

– Nurettin Ertemel: Mevlüt Uysal’ın eski yardımcısı, Büyükşehir’de mesai arkadaşı

– Hüseyin Sevim: Mevlüt Uysal’ın da yöneticisi olduğu Sıcak Yuva Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi

4) – Abdullah Yasin Durmuş: Hem Başakşehir Belediyesi’nde hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi özel kaleminde Mevlüt Uysal’ın mesai arkadaşları..

– Kağan Şahin: Başakşehir AKP Belediye Meclis Üyesi, Belediye Özel Kaleminden Uysal’ın mesai arkadaşlarından

5) Bunların dışında; Ertemel soyadlı 20’yi aşkın kişinin 4 Ocaktan sonra seçmen listelerine girdiği görülüyor. 22 Uysal soyadlı Antalyalı ve Alanyalı çok sayıda ismin İstanbul’un Fatih, Başakşehir ve Bakırköy gibi ilçelerden Büyükçekmece’ye kaydırıldığını da tespit ettik.

6) Yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Yaman soyadlı birinin de çok sayıda akrabasının yine Büyükçekmece’ye kaydırıldığı görülüyor. AKP’nin Başakşehir ve Fatih’teki üyelerinden kimi isimlerin Büyükçekmece’ye seçmen olarak kaydırıldığı da görülüyor.

7) Sadece 4 Ocak 2019 tarihinde Fatih’ten 182, Başakşehir 231 kişinin Büyükçekmece’ye seçmen olarak kaydırıldığı YSK kayıtlarında açıkça görülüyor Mevlüt Uysal, önce sırtındaki kambura baksın sonra başkalarını suçlasın.

8) Senaryo şu: seçmen taşıyarak alamadıkları belediyeyi kendi usulsüzlüklerini gerekçe göstererek, #BüyükçekmecedeOyVurgunu var diyerek iptal etmeye çalışıyorlar! Yavuz hırsızın ev sahibini bastırmasına izin vermeyiz.”

“MEVLÜT UYSAL’A SORULAR”

Karabat, “Büyükçekmece’de seçimi kaybedince rakiplerinin seçmen taşıdığı iddialarını dile getiren Mevlüt Uysal’a soruyorum” diyerek bu soruları yöneltti:

“1) Büyükçekmece’ye AKP’den belediye başkan adayı gösterildikten sonra kaç seçmenin kaydını taşıdınız?

2) Askerlik arkadaşınız olan L. E. ve eşinin ikametini aday gösterildikten sonra Büyükçekmece’ye taşıdınız mı?

3) Karşılama ekibinizden K. B. ve Belediyede sekreterliğinizi yapan E.K.’nin ikameti hangi tarihte Başakşehir’den Büyükçekmece’ye alındı?”

MEVLÜT UYSAL NE DEMİŞTİ?

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP’nin Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: ”24 Haziran’a göre seçmen listesinde sadece 2 bin 100 civarında artış olsa da yüzde itibariyle Türkiye’nin hiç bir yerinde olmayan bir seçmen hareketi yaşandığını” vurgulayan Uysal, “8 ay içinde toplam 172 bin 351 seçmenden 11 bin 954’ünün kayıtlardan düşürüldüğünü ve bunlar arasında ölenlerin, yurtdışına çıkanların, askere gidenlerin ve il dışına gidenlerin de olduğunu” belirtti.

Mevlüt Uysal, bunun dışında hiçbir yerde seçmen olamayan, 14 bin 264 seçmenin de yeni kayıt yaptırıldığını anlattı ve “Toplamda yaklaşık 26-27 bine yakın seçmen hareketi olmuş” dedi.

Uysal “26 binlik bir seçmen hareketini bir kişinin yapabilmesi mümkün değil. Organize şekilde yapılması gerekiyor. Adrese dayalı kayıt sistemi çıktıktan sonra seçmen listelerinin güncellenmesi bir vatandaşın bir yere nüfus kaydını alabilmesi ancak belediyeden alınan numarataj sistemi üzerindeki adrese kayıtla mümkün olur.”

dokuz8HABER’i takip edin

Video