CHP’li milletvekillerinden oluşan heyet, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında günlerdir bölge illerine ziyaretlerde bulunuyor. Heyette yer alan Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Türkiye’yi bu karanlıktan birlikte kurtaracağız” mesajı verdi.

CHP Esnaf Masası Heyeti, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında 10 milletvekili ile bölge illerini kapsayan bir gezi düzenledi. Pek çok kurum ve kuruluşun yanı sıra yurttaşlarla da görüşen heyette bulunan CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “CHP olarak başta Kürt meselesi olmak üzere; insan hakları, hukuk, adalet ve hukukun üstünlüğü konusunda çok ciddi çalışmalara imza atıyor, bölgedeki sorunlarla yakından ilgileniyoruz” diye konuştu.

“SORUNLARIMIZ ORTAK”

Ziyaretler hakkında bilgilendirme yapan Tutdere; Adıyaman Milletvekili olarak bölgenin çocuğu oludğunu söyledi ve “Sorunlarımız da, dertlerimiz de ortak” mesajı verdi. Tutdere sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürt meselesi başta olmak üzere bölgede demokrasi ve insan hakları sorunumuz var. Bu sorunların çözümü konusunda CHP son dönemlerde çok ciddi adımlar atıyor. CHP, başta Kürt meselesi olmak üzere; insan hakları konusunda, hukuk konusunda, adalet konusunda ve hukukun üstünlüğü konusunda çok ciddi çalışmalara imza atıyor, bu konuda çok ciddi raporlar hazırlıyor.”

“AKP AĞIR BASKI UYGULUYOR”

AkP iktidarının özellikle son süreçte Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerinde uyguladığı politikaları eleştiren CHP Milletvekili Tutdere, güvenlik stratejisi adı altında hak ve özgürlüklerin yok edildiğini vurguladı. ‘Biz bu sorunları yerinde tespit ettik. Türkiye’yi 19 yıldır yöneten AKP iktidarı hem bölgede hem de Türkiye genelinde ülkemizi hızla demokrasiden, hukuktan, adaletten uzaklaştırıyor” diyen Tutdere, bölge illerine ziyaretleri sırasında gözlemledikleri sorunları ilgili bakanlıklar ve kurumlara ileteceklerini de sözlerine ekledi.

“CHP DEĞİŞİYOR, DÖNÜŞÜYOR”

CHP’de yaşanan değişim ve dönüşüme dikkat çeken Tutdere, “Bizleri 10 yıl, 20 yıl önceki CHP olarak değerlendirmeyin. Bizler parti olarak eksiklerimizi fark ettik, bölgedeki sorunların tespiti ve çözümü konusunda da yeni yol haritaları ortaya koyduk. Bölgemizi bir bütün olarak barışa ve kardeşliğe hep birlikte götürecek, bundan sonraki süreçte de hep birlikte demokrasi ve insan hakları mücadelesi vereceğiz. İnsanların etnik yapısı, dini inancı ve renginden dolayı ayrıştırılmadığı, yurttaşlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde kucaklaştığı bir Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz. Biz halkımızı dinleyerek bundan sonraki süreci birlikte planlayacağız ve Türkiye’yi bu karanlıktan birlikte kurtaracağız” diye konuştu.