Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, CHP’nin 16 Şubat’taki TBMM Grup Toplantısı’ndaki sözleri nedeniyle 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından açılan davanın dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun, “Gara’daki 13 şehidin sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu” yönündeki ifadesinin, “terör örgütünün işlediği suçların sorumluluğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a atfederek, Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik bir çaba” olduğu iddia edildi. Kılıçdaroğlu’nun, yaklaşık bir saat süren konuşmasının hiçbir yerinde, “PKK terör örgütüne ve yaptığı eylemlere dair en ufak bir eleştiride dahi bulunmadığı” savunulan dilekçede, “davalının, siyasi iş birliği içinde olduğu HDP’ye, terör örgütünün işlediği cinayetler nedeniyle yönelen dikkati, Cumhurbaşkanını hedef alarak dağıtmaya ve HDP’yi siyaseten rahatlatmaya çalıştığı” öne sürüldü.

MANEVİ TAZMİNAT İSTENDİ

Dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun, “operasyonun davulla zurnayla yapıldığı” iddiasının da tamamen gerçek dışı olduğu, operasyona yönelik tüm hazırlıkların ve operasyonun büyük bir gizlilik içinde yapıldığı savunuldu. Dilekçede, şunlar kaydedildi: “Davalının 13 vatandaşımızın şehadetinden Cumhurbaşkanımızı sorumlu tutması temelsiz ve dayanaksız bir değerlendirmedir. Davalının, Cumhurbaşkanımızın kişiliğine yönelik sarf etmiş olduğu ifadelerin herhangi bir üstün yararla himaye edilemeyeceği açıktır. Dolayısıyla dava konusu konuşmadan dolayı yasa gereğince manevi tazminata hükmedilmesinin tüm şartları oluşmuştur.”