Yargıtay’ın HDP’ye kapatma davası açmasına tepki gösteren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Ülkeyi çözümsüzlüğe hapsetmek” açıklaması yaparken, Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu da “Türkiye’nin önünü açmaz; toplumsal barışı bozar” uyarısı yaptı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HDP’nin kapatılmasıyla ilgili açılan davaya ilişkin Twitter hesaplarından tepki gösteren paylaşımlar yaptı.

BABACAN: ÇÖZÜMSÜZLÜĞE HAPSETMEK

Babacan, “Siyasi meşruiyet toplum desteği ile sağlanır. 6 milyon oy alan bir partiyi yargı yoluyla engellemeye çalışmak oy veren milletimize saygısızlıktır. Demokrasimiz, farklı fikirlerin konuşulduğu bir ortamda gelişebilir. Siyasetin yolunu kapatmak ülkeyi çözümsüzlüğe hapsetmektir” ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU: TOPLUMSAL BARIŞI BOZAR

Davutoğlu da şu paylaşımı yaptı: “Siyasi partileri kapatmak, seçilmiş milletvekillerinin haklarını ellerinden almak Türkiye’nin önünü açmaz; toplumsal barışı bozar. 2053 hedefi koyanlar, yeni Anayasadan bahsedenler Türkiye’yi 1990’ların girdabına sokmak istiyor. Sonuna kadar demokrasiyi ve siyaseti savunacağız.”