HDP ve DBP eski il eşbaşkanları ile 5 siyasetçinin yargılandığı davada DBP Mardin eski İl Eşbaşkanları’nında aralarında bulunduğu 3 kişi tahliye edildi.

HDP ve DBP eski il eşbaşkanları ile 5 siyasetçinin yargılandığı davada DBP Mardin eski İl Eşbaşkanları’nında aralarında bulunduğu 3 kişi tahliye edildi. Mahkemede savunma yapan siyasetçi Sedat Ay, Mardin TEM Şube amirlerinden S.’nin mahkemede kararın kendisi tarafından verileceğini söylediğini aktardı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Örgütü yöneticilerinin “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklu yargılandığı davanın 4’üncü duruşması, Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. HDP Mardin İl eski Eşbaşkanı Ali Sincar, DBP Mardin İl eski eşbaşkanları Leyla Bozkurt ve Şehmuz Sun ile HDP Parti Meclisi (PM) üyeleri Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay’ın gizli tanık ifadeleri ile hazırlanan iddianame kapsamında yargılandığı dava duruşmasında, tutuklu siyasetçiler ve avukatları hazır bulundu. Koronavirüs gerekçesiyle salona sınırlı sayıda tutuklu yakını alındı.

GİZLİ TANIK İFADELERİ İLE KARAR VERİLMİŞTİ

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, dosyada “ML1Z0G7R1T (Malazgirt)”, “C1N9K1K8L (Çanakkale)”, “P1L5EV3NE8 (Plevne)”, “1KO3SOV0A8 (Kosava)”, “14F1E4T53İH53 (Fetih)”, “1AN4K0AR2A (Ankara)”, “1ES9R6ZPS8RN”, “1T4PK6P51” ve “Boksör” isimli gizli tanıkların yanı sıra, “B19O9L6B2P0L”B19O9L6B2P0L1T5” isimli yeni bir gizli tanığın dosyaya dahil edildiği ve ifadesinin mahkemeye ulaştığı görüldü. Bunlardan Malazgirt’e emniyet tarafından ulaşılamazken, Boksör’ün ifade tutanakları imzasız çıkmış, Plevne ise ifadelerini geri çekmişti.  İddia makamı mütalaasında 5 siyasetçinin gizli tanık ifadeleri kapsamında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla cezalandırılması ve tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verilmesini istedi.

REDDİ HAKİM TALEBİ

Söz alan avukatlar, gizli tanık ifadelerinin hangi tarihte alındığının dosyada yer almadığını belirtti. Avukatlar gizli tanıkların mahkeme huzurunda da dinlenmesi talebinde bulundu. Mahkemenin talebi reddetmesi üzerine avukatlar reddi hakim talebinde bulundu.

TEM AMİRİ: KARAR VERECEK KİŞİ BENİM

Duruşmada söz alan tutuklu siyasetçi Sedat Ay, Mardin TEM Şube amirlerinden S.’nin kendisine “Bize yardımcı olursan bu yazını dosyana koymayacağız” dediğini aktararak, şunları söyledi: “Ben sizin dosyanızı bilerek 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesine göndermişim ve tahliyeme ya da tutuklanmama karar verecek kişinin kendisi olduğunu söyledi. Ben onun söylemleri üzerinden bu mahkemeyi töhmet altında bıraktığını düşünüyorum. Mahkeme başkanı gerçek anlamda olayın üstüne gitse ortaya çıkardı. Yalan üzerine açılmış bir dosyadır. Mağdur olduk 14 aydır tutukluyuz.” Diğer tutuklu siyasetçiler de mahkemenin baskı altında olduğunu belirterek, tahliye talebinde bulundu.

SONRAKİ DURUŞMA 2 KASIM’DA

Yapılan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatların reddi hakim talebini reddetti. Heyet, DBP Mardin eski il Eşbaşkanları Leyla Bozkurt ve Şehmus Sun ile HDP PM üyesi Sedat Ay’ın uzun tutukluluk hâlleri nedeniyle adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine, HDP Mardin eski İl Eşbaşkanı Ali Sincar ile HDP PM üyesi Alaattin Zuğurli’nin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 2 Kasım’a ertelendi.