POLİTİKA

Demirtaş: HDP tatil havasından çıkmalı ve sahaya inmeli

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 24 Haziran seçimleri ardından yaptığı ilk açıklamada “HDP’nin bir an önce tatil havasından çıkması, bütün muhalefet kesimleriyle işbirliği ve dayanışma olanaklarının çoğaltılması” çağrısında bulundu.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]E[/mks_dropcap]dirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 24 Haziran seçimleri ardından ilk defa seçim süreci ve HDP’nin rolünü değerlendirdi. ANF’de yayınlanan makalesinde HDP’ye önerilerde bulunan Demirtaş, kendisinin şu an HDP’de “yetkili” olmasa da halka karşı “sorumlu” olduğunu söyledi. Demirtaş, “24 Haziran seçimlerinin, öyle sıradan bir anti demokratik seçim süreci olarak değerlendirilmesi ve ‘Artık oldu bitti, önümüzdeki seçimlere bakalım’ denilmesi hatalı ve eksik bir yaklaşım olur” dedi.

“HALKA YETERLİ ÖZELEŞTİRİ VERİLMEDİ”

Seçimlerde “faşist bloğu geriletmek” ihtimalinin olduğu ancak çeşitli düzeylerde yaşanan basiretsizlikler, öngörüsüzlükler ve acemilikler sonucu bu fırsatın iyi değerlendirilemediğini belirten Selahattin Demirtaş, kendi dâhil diğer yöneticilerin bu sonuçtan sorumlu olduğunu söyledi. Demirtaş, “Bu konuda halka açık bir şekilde, yeterli ve tatmin edici bir özeleştirinin verilmemiş olması da büyük bir eksikliktir. En basitinden, sandıklara neden sahip çıkılmadığı, oyların çalınmasının neden önlenemediği, son 3 seçimdir problemsiz çalışan partinin merkezi bilgisayar sisteminin neden seçim akşamı çalışmadığı ve çöktüğü hâlâ izah edilebilmiş değildir. Fakat temel sorun bu olmadığı için, bu meseleyi hatırlatmakla yetiniyorum. Çünkü az önce de belirttiğim gibi, seçimin antidemokratik olması ne bir sürprizdi ne de bunu önlemek için yeterince tedbir alınmıştı. Asıl meselenin seçime hazırlık noktasında eksiklik yaşanması olmadığı, seçim sonrasında daha net ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR DİRENİŞ HATTI BELİRLENMELİ”

Demirtaş, seçim sonrasında ne yapılacağına dair hazırlıksız, öngörüsüz ve tedbirsiz yaklaşılmasının asıl mesele olduğunu, “muhalefetin çizdiği umutsuz tablonun halkı faşizmin insafına terk ettiğini” belitti. TBMM’nin işlevsiz hale getirildiğini savunan Selahattin Demirtaş, “tez elden yeni bir direniş hattı belirlenmesi” ve pratiğe dökülmesi önerisinde bulundu. Demirtaş HDP’ye yaptığı önerisinde, “Zamanınızın, enerjinizin büyük kısmını örgütlenme çalışmalarına ve demokratik eylem-etkinliklere ayırmalısınız. Sürekli olarak yaşanan hukuksuz, haksız karar ve uygulamalar karşısında kitlesel protesto ve anayasal gösteri hakkının öncülüğünü yapmalısınız. Mitingler, yürüyüşler, forumlar ve benzeri her türlü demokratik hakkı, gerekirse her gün kullanmalısınız. Bütün ezilen kesimlerin tüm sorunlarını meydanlarda gündemleştirerek muhalefeti görünür ve etkili kalmalısınız” dedi.

“KENDİ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR HAREKET ASLA AYAKTA KALAMAZ”

Selahattin Demirtaş makalesinde, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Ağustos’ta AKP 5. Kadın Kolları Olağan Kongresindeki “Parlamentoya girsin diye teröristlere destek verenler de bunun hesabını verecek” sözlerini de yorumladı. Demirtaş, HDP’ye oy verenlerin bile açıkça tehdit edildiği bir durumda, halkın iradesine sahip çıkılması, tabanla çok daha sıkı ve güçlü ilişkiler bağlar kurulmasının gerekli olduğunu vurgularken, “kendi değerlerine sahip çıkmayan bir hareket asla ayakta duramaz” dedi.

“BÜTÜN GÜCÜMÜZLE YANINIZDAYIZ”

“HDP’nin yeni Meclis grubu son derece deneyimli, birikimli, dürüst ve cesur arkadaşlardan oluşuyor” diyen Demirtaş, “Şimdi bu farklı kesimlerden ve deneyimlerden gelen arkadaşların, hep birlikte ortak bir perspektifle hareket etmesi ve ezilenlerin öncü gücü olması halkın beklentisidir. HDP yönetimi de bu değerli ve etkili bileşeni doğru bir şekilde koordine etme ve planlama becerisi gösterebilmelidir” ifadelerini kullandı. Demirtaş sözlerini “İçeride rehin tutulan bütün siyasi kişiler adına şunu rahatlıkla söyleyebilirim; bütün gücümüz, kalbimiz ve pratiğimizle yanınızdayız, yanınızda olacağız. Başaracağımıza ve halklarımızın özgür, demokratik, eşitlik içinde barış dolu yarınlara çok kısa zamanda kavuşacağına inanıyoruz” ifadeleriyle tamamladı.