Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı görüşmedeki protokol krizinin etkileri sürüyor.

Almanya’nın ünlü Der Spiegel dergisi, “AB dünya sahnesinde kendini nasıl gülünç duruma düşürüyor” başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, “AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in kandırıldığı ve asıl hatanın Konsey Başkanı Charles Michel’de olduğu iddia edildi. Yaşanan kriz “fiyasko” olarak nitelendirilirken, bu durumun sorumlusunun Michel ve Leyen arasındaki anlaşmazlıklar olduğu savunuldu.

BELİRGİN BİR ÇATIŞMA VARDI

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Der Spiegel, von der Leyen ile Charles Michel arasında özellikle dış politika konusunda belirgin bir didişme olduğunu yazdı. Michel’in AB zirvelerine ev sahipliği yapmaktan daha fazlasını istediği Leyen’in ise ticaret ve düzenleyici gücüyle dünyayı gölgede bırakan bir jeopolitik komisyona liderlik etmek istediği belirtildi. Ursula von der Leyen’in protokol memurlarının Ankara’ya gelmediği, ayarlamaları Michel’in protokol memurlarının yaptığı da ifade edildi.

Öte yandan AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer Reuters’a yaptığı açıklamada, “Komisyon Başkanı açıkça bir şekilde şaşırdı. Von der Leyen’in de AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Cumhurbaşkanı ile aynı şekilde oturmalıydı” dedi.