Devlet Bahçeli, MHP’nin Cumhuriyet’in 100. yılında 100 maddeden oluşan bir anayasa önerisini siyasi muhataplarına bugün itibarıyla duyurduğunu açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin yeni anayasa çalışmalarını bitirdiğini ve metin yazımını sonuçlandırdığını duyurdu. MHP’nin 100 maddeden oluşan anayasa önerisini duyuran Devlet Bahçeli, önerinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile katiyyen çatışmayacağını vurguladı. Bahçeli, MHP’nin yeni anayasa konusunda kararlılığını ve ciddiyetini ortaya koyduğunu öne sürdü.

100. YILDA 100 MADDELİK ANAYASA

Yeni anayasa önerisinin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına 100 maddelik bir öneri hazırladığını belirten Devlet Bahçeli, “Cumhuriyetin 100. yılında ‘100 Maddelik Yeni Anayasa’ adıyla, 100 maddelik anayasa önerimizin hazırlık aşaması tamamlanmıştır. Partimiz, 100 maddelik yeni anayasa önerisini milletimize, siyasi muhataplarımıza bugün itibarıyla duyurmaktadır” dedi. MHP’nin genel rapor hazırlama evresinin geri kalması gerektiğini düşündüğünü aktaran Bahçeli, gelinen aşamada siyasi partilerin somut teklifler ortaya koymalarını istedi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN STATÜSÜ DEĞİŞİYOR

MHP’nin yeni anayasa önerisinde yasama, yürütme ve yargı bölümleri yer alırken, Başkanlık Sistemi kurumsal olarak güçlendiriliyor. Üniter devlet sistemine açıkça yer verilen öneride, Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye Diyanet Kurumu olarak yeniden yapılandırılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da anayasal kurum haline getiriliyor. HSYK, “Yargı Yüksek Kurulu” olurken, Anayasa Mahkemesi “yüksek mahkeme” özelliğini kaybediyor ve “özel bir mahkeme” statüsüne düşürülüyor. Yeni anayasada başkan yardımcıları da başkan ile birlikte seçiliyor, Devlet Bahçeli, 4 kısım 100 maddeden oluşan anayasa önerisinin bütün olarak hazır olduğunu belirtti, başta Cumhur İttifakı ortağı AKP olmak üzere farklı kesimlerle paylaşacaklarını söyledi.