POLİTİKA YEREL GÜNDEM

Diyarbakır Dosyası | “Kayyumlar tekrar atanırsa bunun çok tehlikeli sonuçları olur”

HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Selçuk Mızraklı, “Bizim hedefimiz kayyuma en yüksek oy oranıyla cevap vermek” derken, yeniden kayyum atanması beyanını “demokrasiye meydan okumak olarak değerlendiren Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın,   “Kayyumlar tekrar atanırsa bunun çok tehlikeli sonuçları olur” uyarısında bulundu.

dokuz8haber’den Bekir Güneş, HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ve Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Vahap Coşkun ile görüşerek kentte seçimin nabzını tuttu.

MIZRAKLI: HANGİ YÜZLE BURALARI KAZANMAK İSTİYORLAR?

HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Selçuk Mızraklı, “Sokakta ilk gördüğümüz kayyumların reddedilmesi. Burada bir irade gaspı olduğu konusunda halkın kafasında hiçbir soru işareti yok. O iradeyi yeniden kendi lehlerine tesis etme davranışı var” dedi.

Mızraklı, “Bu işi toplum gözüyle okuduğumuz zaman ‘Eğer benim demokratik irademi, seçimler marifetiyle belirlemiş olduğum iradeyi siz tanımıyorsanız (çünkü beraberinde yeniden kayyum atama tehdidini de göz önünde bulundurduğumuzda) o zaman benim bu ülkede yaşamamın yurttaşlık hukukunun karşılığı nedir?’ sorusu geliyor ki bence bunun sonuçlarını hiç kimse düşünmek istemez. Yurttaşlık hukuku en temelde yurttaşın kendini seçimler vasıtasıyla iradesini belirlemesidir; halk da bunun kararını verecek 31 Mart’ta” diye konuştu.

“BİZİM HEDEFİMİZ KAYYUMA EN YÜKSEK OY ORANIYLA CEVAP VERMEK”

Mızraklı, “Bizim hedefimiz şudur: Kendi toplumsallığımızın, bu kentteki siyasal karşılığımızın özellikle de kayyumlar vasıtasıyla bir irade gasbı söz konusu olduğunda ve özellikle de Amed’de kayyumun aday gösterilmesi durumunda hakikaten alınabilecek en yüksek oranla bu duruma bir cevap vermek olacak” dedi.

“Benim muhatabım ve rakibim kayyum olmasaydı şüphesiz ki siyasetin nezaketi gereği ben döner arardım ona da başarılar dilerdim” diyen Mızraklı sözlerine şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Lice’yi, Sur’u ve Hakkari’yi istiyorum’ demiş. İnsanlar isteyebilirler ama istediğiniz yerlerde eğer sizin siyasal olarak, sosyal olarak veya toplum vicdanında karşılığınız varsa karşılık bulursunuz ve oraları kazanırsınız. Ama yıkım yarattıkları yerlerde; onlarca yüzlerce gün süren sokağa çıkmama yasaklarını ilan ettikleri, hayatı adeta bir zulme, karabasana dönüştürdükleri yerlerde hangi yüzle seçimlerde buraları kazanmak istiyorlar.”

KAYA: GEÇİM DERDİ SEÇİMİN ÖNÜNE GEÇTİ

2018’in ortalarında başlayan krizin derinleşerek devam ettiğini söyleyen Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, “Evet dönem dönem hükümetin finansal anlamda, destek anlamında bazı adımları oluyor reel sektöre yönelik. Bunlar olmasa sorunun boyutu başka noktalara da giderdi. Tabi bunu sadece 2018’in ortalarında başlayan bir kriz olarak görmemek lazımson 101 yıllık ekonomik politikaya baktığımız zaman gerçekten paranın bol dağıtıldığı zaman, biz parayı alıp yanlış yerlere harcamışız. Bu krizin oluşmasındaki en büyük sebeplerden biri bu. İmalat sektörü ve ihracat sektörü dururken tamamen inşaat sektörü gibi veya yanlış ticaret gibi,hazine arsa alımları gibi yerlere harcanmış. Bunu hükümet yalnız yapmamış maalesef bizler de yapmışız” dedi.

“Ancak bugün gelinen noktada dünyada likidite bolluğu yerine likidite darlığı var” diyan Kaya, “Burada hem devlette tasarruf hem insanlarda tasarruf öne çıkmalı. Yoksa bu 2018’de başlayan krizin 2019’da bitme olanağını zor görüyoruz. Bugün konkordato ilan edenlerin sayısı Diyarbakır’da 10’a vardı. Sıkıntıda olan şirketlerin sayısı çok. Bizim şu an en uğraştığımız konu şirketlerin finansa ulaşımını kolaylaştırmak” ifadelerini kullandı.

“Faizler bu oranda olduğu sürece 2019 batmaların yoğun yaşandığı bir yıl olacak tarihimizde ve 2018’i arayacağız. Böyle bir karamsar tablo var ortada maalesef” diyen Kaya sözlerine şöyle devam etti:

“Diyarbakır’da hiç kimse seçimi konuşmaz halde. Sorsan yoldan geçenlere Ak Parti ve HDP’nin adayının belki ikisinin de adını bilmiyordur. Çünkü geçim derdi seçimin önüne geçmiş durumda.”

AYDIN: YENİDEN KAYYUM ATARIZ DEMEK DEMOKRASİYE MEYDAN OKUMAK

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yeniden kayyum atayabiliriz’ açıklaması için, “Bunlar talihsiz beyanlar, bunlar demokrasiye, demokratik sisteme meydan okuyan beyanlar. Bir Cumhurbaşkanı yeni ismiyle devlet başkanının, bir siyasi parti liderinin bir partiyi hedef göstererek bu tür açıklamalar yapması’seçilirlerse yeniden kayyum atarız’ demesi gerçekten demokrasiye karşı bir meydan okuma. Cumhurbaşkanı işine geldiği zaman ‘milli irade, sandıktan çıkana saygı’dan bahseder ama maalesef Fırat’ın öte tarafında sandıklardan çıkanlara ne bir saygı var ne de bir hürmet” dedi.

“Bu eğer böyle giderse Türkiye’nin demokrasi kültürü zaten önemli ölçüde zedelenmiş durumda tamamıyla ortadan kalkacak. Bir dahaki sefere artık seçimin yapılıp yapılmaması meselesini tartışır hale geleceğiz” diyen Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“KAYYUMLAR TEKRAR ATANIRSA BUNUN ÇOK TEHLİKELİ SONUÇLARI OLUR”

“Eğer HDP’li ya da DBP’li 94 belediyeye siz kayyum atamışsanız ve anti demokratik bir şekilde atamışsanız bunun izahı yok. Evet bu konuda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı ama zaten KHK’nın kendisi de son derece tartışmalı bir mekanizma. Ankara, İstanbul veya diğer kentlerde bu mekanizma işletilmedi. Biliyorsunuz Ankara ve İstanbul belediye başkanları da siyasetin baskısı üzerine görevlerinden istifa ettiler ama yasada bu konuda istifa halinde ne olacağı belli ya da belediye başkanı tutuklandığı durumlarda ne olacağı belli. Ne oluyor; belediye meclisi toplanıyor, meclis üyelerinin arasından bir başkan seçiyorlar. Bu Ankara ve İstanbul’da uygulandı ama 94 HDP’li belediyede bu mekanizma işletilmedi. Dışarıdan bir atanmışla bu işi yürütmeye çalıştılar. İşte bu 12  mantığı.12 Eylül’de de sıkıyönetim komutanlarına valilik ve belediye başkanlığı gibi bir çok yetki tanınmıştı. Aynı zihniyet şu anda da devam ediyor.”

KHK’daki bir madde nedeniyle bu atanan kayyumlara yönelik idari ve cezai soruşturma açılamadığını belirten Aydın, “Cezasızlık şemsiyesi altına aldılar bu kişileri. Dolayısıyla mekanizmanin kendisi gayrı meşru bir mekanizma. Bu mekanizmayla ben yeniden kayyum atarım derse o zaman demokrasiye gerek yok, seçime gerek yok. Demokrasiyi bir bütün olarak ortadan kaldırır. Kayyumlar tekrar atanırsa bunun çok tehlikeli sonuçları olur” dedi.

COŞKUN: 31 MARTTA BU TABLO ÇOK DEĞİŞMEZ

Bölgedeki siyasi atmosferi değerlendiren Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Vahap Coşkun, “1999’dan bu güne gelinen süreç içerisinde bölgede siyasal yapı iki parti üzerinden gidiyor. Bir tarafta Ak Parti diğer tarafta HDP veya HDP’nin devam ettirdiği siyasal geleneğin içinden çıkan partiler” dedi.

“İlk olarak burada belediyeler 1999 yılında HDP tarafından kazanıldı” diyen Aydın o günden bugüne ortaya çıkan tabloyu şöyle anlattı:

“HDP 1999’da yüzde 62 ile Diyarbakır’da seçimi kazanmış o dönem HDP’ye en yakın olan parti Fazilet Partisi yüzde 24.  2004’te yüzde 58 olmuş, Ak Parti o dönem yüzde 35 oy almış. 2009’da yüzde 65 HDP, yüzde 35 Ak Parti. 2014’te de yüzde 55 HDP, yüzde 35 Ak Parti’nin oy aldığını görüyoruz. Bu tablo bize şunu söylüyor: Yerel seçimlerde HDP’nin yüzde 55-60 bandında bir oyunun olduğunu, Ak Parti’nin ise yüzde 30-35 bandında oyunun olduğunu gösteriyor. Genel seçimlere de baktığımızda HDP’nin yüzde 70’ler civarında bir banda oturduğunu, Ak Parti’nin oyunun ise yüzde 20-25 arasında değiştiğini görüyoruz. Bu tablonun 31 Mart’ta çok değişeceği kanaatinde değilim.”

Coşkun bu tablo içinde kayyum uygulamasının rolünü ise şöyle anlattı:

“Şöyle bir etkisi olacak mesela bir kısım seçmende bu kayyum atamalarının kendilerinin demokratik haklarına yapılmış bir taarruz, kendisini yönetecek insanları demokratik olarak belirlemesine yapılmış bir saldırı olarak nitelendirecek ve buna tepki olarak bu kayyuma karşı oy kullanacak. Beri taratan kayyum uygulaması ile birlikte hizmetlerin daha fazla geldiğini düşünen bir kesim olabilir; bunlar da Ak Parti’ye yönelik oy kullanabilecekler. Bunların oranlarının çok fazla olacağını düşünmüyorum.”

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video