Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin Ankara il kongresinde konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hakarete varan sözler sarf eden Erdoğan, özellikle “13 şehidin sorumlusu Erdoğan’dır” sözüne tepki gösterdi.

Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlenen Ankara 7. Olağan İl Kongresi’nde konuşan Erdoğan, “Terbiyesiz herif. Sana Milli Savunma Bakanımı gönderiyorum, sana İçişleri Bakanımı gönderiyorum. Seni bilgilendirsinler diye. Sen bunlara layık değilsin” diye konuştu. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun “utanmadan sıkılmadan kalkıp, Cumhurbaşkanı’na fatura kesmeye kalktığını” savundu. “Sen nasıl oluyor da 5-6 yıldır bu şehitlerimizi yakından takip eden bizlere ‘bunların sorumlusu Cumhurbaşkanıdır’ diyorsun?” diye konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gara’da, Cudi’de, Tendürek’te, Bestler Dereler’de mücadelemizi sürdüreceğiz, sen de tribünlerden seyret.’

KEMAL KILIÇDAROĞLU NE SORMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün yaptığı grup konuşmasında Erdoğan’ı sert bir dille eleştirmiş; bugün yanıtlaması için 5 soru yöneltmişti. CHP’nin sosyal medyada #ErdoğanaSoruyoruz etiketiyle yeniden paylaştığı 5 soru şöyle:

  1. “Bölücü terör örgütünün 5.5 yıl elinde tuttuğu vatan evlatlarını kurtarmak için Başbakan olarak ya da Cumhurbaşkanı olarak ne yaptınız?”
  2. “Terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’dan seçimlerde size yardımcı olması için mektup dilenirken neden vatan evlatlarının serbest bırakılması için çağrı yapmasını istemediniz?”
  3. “Yıllarca dostum Trump diye böbürlenip durdunuz. Neden dostluğunuzu vatan evlatlarımızı terör örgütünün elinden kurtarmak için kullanmadınız?”
  4. “Ulusal ve uluslararası insan hakları örgütlerine vatan evlatlarımızın zarar görmemesi ve serbest bırakılması için çağrıda bulunmak hiç aklınıza gelmedi mi?”
  5. “13 vatan evladımızın kurtarılması için başlatılan operasyondaki başarısızlığı kim üstlenecek? Bu işin sorumlusu kim?”