AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastaneleri’nin açıl törenlerine katıldı. Açılışla Japonya Başbakan’ı Abe de katıldı.

Geçmişte Japonya ile birlikte Marmaray ve Osman Gazi Köprüsü gibi bazı altyapı projelerine birlikte imza attıklarını belirten Erdoğan, “Bugün köklü ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz. Hastanemizin adını iki ülkenin iş birliğine yaraşır şekilde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. Yine ismiyle müsemma olması için hastanemizin çevresindeki 15 dönümlük alanı binden fazla çam ve baharın müjdecisi kiraz çiçeği sakura ağacıyla donattık, donatmaya da devam edeceğiz. Bu bizim özellikle dostluğumuzun kalıcı olmasını inşallah sembolize eden adımlar oluyor. Sadece estetik bakımdan değil, teknolojik altyapısı, müştemilatı, konumu, imkanları ve diğer özellikleriyle İstanbul’un gurur abidelerinden olacak bir eseri daha ülkemize kazandırdık” diye konuştu.

“BU HASTANELER COVİD-19 İLE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYACAK”

Erdoğan, Rönesans ve Sojitz firmalarının müşterek olarak bu inşaatları yaptığını belirterek bunun Türk-Japon iş birliğinin, dayanışmasının bir ifadesi olduğunu öne sürdü.
Erdoğan, 456’sı yoğun bakım olmak üzere 2682 yatağı, 725 poliklinik odası ve 90 ameliyathane masasıyla bu eserin bilhassa Covid-19 salgınıyla mücadelede kritik bir rol oynayacağını anlattı.

“BUNLAR GEÇİCİ SAHRA HASTANELERİ DEĞİL”

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“8 bin 134 araçlık otoparkının yanı sıra 3 helikopter pisti de olan hastanemiz milletimizle beraber İstanbul Havalimanı’na yakınlığıyla yabancı misafirlerimize de hizmet vercektir. Bu şu demektir: Yani artık İstanbul aynı zamanda uluslararası bir sağlık merkezi durumuna gelmiştir. Bunun özellikle başatı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’dir. Öbür tarafta yine Yeşilköy’de hemen pistin yanında malum rahmetli Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi’dir. Bir diğeri de Kovid sürecinde rahmetli olan Feriha Öz Hastanesi, o da Sancaktepe’dedir. Bunlar 1005 artı 1005 olmak üzere yataklı iki hastanedir. Bunlar geçici bir sahra hastanesi değildir. Bunları kalıcı özellikte inşa ettik. Bunlar da gerçekten plan, proje noktasında muhteşem hastaneler oldu. Yine bu süreç içerisinde bir de 100 yataklı Hadımköy’de daha önce askerlerimiz için Sultan 2. Abdülhamid tarafından inşa edilmiş olan hastaneyi restore ederek, o da muhteşem bir eser oldu. İnşallah onu da Yeşilköy Acil Hastanesi’yle beraber aynı gün açacağız. Kaliteli ve kapsayıcı sağlık hizmetinin değerinin çok daha iyi anlaşıldığı bir dönemde burası sağlık turizminde Türkiye’nin marka eserlerinden biri olacaktır.”

80’DEN FAZLA ÜLKEYE YARDIM İDDİASI

Erdoğan, Covid-19 salgını döneminde Türkiye’nin 80’den fazla ülkeye yardım elini uzattığını öne sürerek şöyle devam etti:
“Şu ana kadar 80’i aşkın ülkeye her türlü bu noktada ürünlerimizi gönderdik ve hala da göndermeye devam ediyoruz.”

“TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMIYORUZ”

Yeni normalleşme sürecine ilişkin de konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Normalleşmeyle ilgili adımları atarken tedbirleri de asla elden bırakmıyoruz. Sağlık sistemlerinin çöktüğü kamu düzenlerinin yara aldığı bir dönemde Türkiye ve Japonya örnek bir başarı sergiliyor” dedi.