Cumhurbaşkanı Erdoğan, “45 milyar liralık bir kaynağı milletimizin kullanımına sunduk. Kiralarda vesaire düzenlemelere gidiyoruz” açıklamasında bulundu. Erdoğan ayrıca, ‘yerli aşının devreye gireceği tarihe kadar Türkiye’nin ihtiyacı olan aşı bağlantılarını tamamladıklarını’ söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı ve Doğanpınar Barajı Açılış Töreni’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Erdoğan, koronavirüs aşısına ilişkin “Yerli aşımızın devreye gireceği tarihe kadar ihtiyacımız olan aşıların bağlantılarını büyük ölçüde tamamladık” ifadelerini kullandı.
Ayrıca Erdoğan, “İnşallah vaka ve ağır hasta sayılarının hedeflediğimiz seviyelerin altına düşmesiyle sınırlamaları peyderpey kaldırmaya başlayacağız” açıklamasını yaptı.

“ÇİFTÇİYİ, ESNAFI ASLA UNUTMADIK”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:
“Açılışını yaptığımız Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı ve Doğanpınar Barajı’nın bölgeye hayırlı olmasını diliyorum. Vaka sayısının istediğimiz rakamlara düşmesinin ardından sınırlamaları tek tek kaldıracağız. Hiç bir vatandaşımızın işsiz ve aşsız kalmamasını temin etmeye çalıştık. Çiftçiyi esnafı asla unutmadık.

“KİRALARDA DÜZENLEMEYE GİDİYORUZ”

Milletimizi bu dönemde yalnız bırakmadık. 45 milyar liralık bir kaynağı milletimizin kullanımına sunduk. Kiralarda vesaire düzenlemelere gidiyoruz. Onları da kısa zamanda büyük ihtimalle kabine toplantımızın ardından açıklayacağız.
Su hayattır ülkemiz zengin su kaynaklarına sahip olmadığı için imkanlarımızı en verimli şekilde kullanmamız şarttır. Oldukça kurak bir yıl geçiriyoruz. Yağışların yarı yarıya azaldığı şu dönemde su tasarrufuna önem vermemiz gerekiyor. Barajlarımız yeniden dolana kadar milletimizden suyu tasarruflu kullanmalarını rica ediyorum. Tasarruflu bir su yönetimine ihtiyaç var.

“EKONOMİK ALANDA ÜLKEMİZİ İLK 10’A SOKMAYI HEDEFLİYORUZ”

Çıkış yolunun yatırım, üretim, ihracat, istihdam olduğu inancıyla ülkemizi yeniden cazibe merkezi yapacak reformların hazırlıkları içindeyiz. Ekonomik alanda ülkemizi ilk 10’a sokmayı hedefliyoruz. Yerli aşımızın devreye gireceği tarihe kadar ihtiyacımız olan aşıların bağlantılarını büyük ölçüde tamamladık. Ülkemizi yeniden cazibe merkezi yapacak reformların hazırlıkları içindeyiz.
Elimizdeki imkanları küçük tedbirlerle destekleyerek barajlarımız yeniden suyla dolana kadar dikkatli hareket etmeliyiz. Açılışını yapmakta olduğumuz Gaziantep’in 2050 yılına kadar ihtiyacını karşılayacak proje, ülkemizin en büyük ikinci projesidir. Suyun doğal eğilme temini sayesinde tek kuruş enerji masrafı yapılmadan şu ana kadar şehrimize 110 metreküp su sağlandı. Belediyemiz içme suyunda yüzde 20 indirim yaparak bu avantajı vatandaşımıza hemen sağlamıştır. Gaziantep ve Kilis arasındaki bölgeyi ülkemizin en önemli tarım arazisi alanına çeviriyoruz. Tabii Gaziantep’teki tek baraj ve gölet yatırımlarımız bunlardan ibaret değildir. Halen proje ve inşaat aşamasında çok sayıda yatırımımız var.

“YATIRIM AVRUPA’DAN GELİNCE GÜZEL, KATAR’DAN GELİNCE KÖTÜ”

Geçtiğimiz 18 yılda ulaşımda da bir yatırım seferberliği başlattık. Araç sayımız arttığı halde alt yapı sayesinde hem konfor yükseldi hem kazalar azaldı. Salgın döneminde hastanelerimizin ve sosyal güvenlik sistemimizin ne kadar önemli olduğunu hepimiz gördük. Bizim için en büyük sevinç, milletimize hizmet edecek eserlerin, yatırımların açılışını yapmaktır. Eseri olmayanlarında günlerini, nasıl boş laflarla geçirdiklerini sizler de görüyorsunuz. Bizim görevimiz ülkemize gelen yatırımcıyı kaçırmak için her türlü iftirayı atanlarla mücadele etmektir. Yahu yatırım rengi olur mıu? Yatırımın ırkı, dili, dini, olur mu? Yatırım düşmanlığına anlam vermek mümkün değildir. Yatırım Avrupa’dan gelince güzel ama yatırım Katar’dan geldiğinde kötü! CHP’nin işi, hep engellemek olmuştur.”