Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, uzun bir aradan sonra AKP Grubu’nda konuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve Binali Yıldırım’a sahip çıkan Erdoğan, asıl hedefin başka olduğunu savundu. Erdoğan, Meral Akşener’e yönelik saldırılara ise açıkça sahip çıktı, “Bunlar daha iyi günlerin” dedi. CHP’nin ise “suç örgütlerinin, teröristlerin işgali altında” olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir aylık aranın ardından partisinin grup toplantısında konuşuyor. Erdoğan grup konuşmasına, pandemi döneminde aldıkları önlemleri anlatarak başladı. Erdoğan, “oyunları, tuzakları bozacaklarını” belirterek, “Kimin suç çeteleriyle, kimin terör örgütleriyle, kimin yeminli Türkiye düşmanlarıyla yürüdüğünü milletimiz görüyor, biliyor.” diye konuştu.

Erdoğan, hükümetin başarılarını anlatırken, suç örgütleriyle mücadele kısmına da değindi ve uyuşturucu suçlarına en ağır cezaların verildiğini söyledi. Erdoğan, “Sözde babaların racon kestiği Türkiye geride kaldı” diye konuştu. Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanında olduklarını söyledi, Binali Yıldırım’a da oğlu üzerinden komplo kuruldğunu savundu. Erdoğan, “Hedefin İçişleri Bakanı’mız değil, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası olduğunu anlamak için kullanılan araçlara ve onların siluetlerine bakmak yeterlidir. Bu tezgahı da bozacağız” diye konuştu.

AKŞENER’E YÖNELİK SALDIRIYA SAHİP ÇIKTI

AKP grup toplantısında yayınlanan videoda ise 15 Temmuz’dan bu yana bir kaos çıkarılmaya çalışıldığı öne sürüldü. “104 emekli amiralin bildirisi, İsrail’in Filistin’e saldırısı, HDP’ye bakanlık tartışmaları” gibi başlıkların yer aldığı bu videoda, CHP başta olmak üzere muhalefet partilerine eleştiriler yöneltildi. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Netanyahu benzetmesi de videoda yerini aldı ve İkizdere’de Akşener’e yönelik saldırıya da “hak verildiği” ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, videodan sonra yaptığı konuşmada bu üslubu daha ileri götürerek, Akşener’e yönelik saldırıya açıkça hak verdi. Erdoğan, “Gelin hanıma gayet güzel bir ders veriliyor. Yapılacak olan budur. Çayeli’ne gitti, orada da gerekeni yaptılar. Bu daha bir. Bu daha iyi günlerin” diye konuştu.

CHP İÇİN AĞIR SUÇLAMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP ile ilgili de ağır ithamlarda bulundu. CHP Genel Merkezi’nin tacizcilerin, onları koruyanların işgali altında olduğunu iddia eden Erdoğan, “CHP Genel Merkezi hırsızların, onları koruyanların işgali altındadır. CHP Genel Merkezi terör örgütlerinin siyasi uzantılarının ve onları koruyanların işgali altındadır. CHP Genel Merkezi milletimizin değerlerine savaş açmış marjinallerin işgali altındadır” dedi.

Konuşmasının son bölümünde “diz çöktüremeyeceksiniz” vurgusu yapan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ezanımızı susturamayacaksınız, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, demiştik. Bugün de aynısını söylüyoruz. Milletimiz günü saati geldiğinde, bugünkü operasyon aygıtlarına da hak ettiği dersi verecektir.”

“DÖRDÜNCÜ YARGI PAKETİ GELİYOR”

Reform çalışmalarının yeni bir halkasını oluşturan dördüncü yargı paketinin yakında Meclis’e sunulacağını belirterek, “Siyaset kurumunun, demokrasimizin kazanımlarını ve milli iradeyi siyasi tarihimize mühürleyecek yeni bir Anayasa yapacağına inanıyorum” dedi. Erdoğan, yargının dışa bağımlılığına son verdiklerini ifade etti. Erdoğan, pandemi süresince üretimi ve istihdamı sürekli kılmak için her türlü kolaylığı gösterdiklerini, her türlü desteği verdiklerini de savundu, “Salgın tedbirlerinden olumsuz etkilenen vatandaşlarımızı ve esnaflarımızı yalnız bırakmadık, hibe programlarıyla hep yanlarında olduk” dedi.