Halkevleri yeni dönem mücadele programını konuşmak ve örgütsel iş bölümünü yeniden düzenlemek üzere 13 Eylül Pazar günü ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde bir delege toplantısı düzenledi. Toplantının sonunda Halkevleri Genel Başkanlığı’na oy birliği ile Nebiye Merttürk’ün seçildiği açıklandı.

Delege toplantısının ardından yapılan Genel Yönetim Kurulu toplantısında, pandemi sebebiyle derneklerin genel kurullarının ertelenmesi, bu ertelemenin her ne kadar 31 Ekim’de sona ereceği açıklanmış ise de bu sürecin daha da uzayabileceği de dikkate alınarak, delege toplantısında tartışılan ve önerilen hususların Genel Yönetim Kurulu’na verilmiş tavsiyelerin ötesinde görev olarak görüldüğü ve genel başkanlığın değiştirilmesinin önerildiği toplantının sonunda Halkevleri Genel Başkanlığı’na oybirliği ile Nebiye Merttürk’ün seçildiği açıklandı.

“YENİ BİR ADIM ATIYORUZ”

Sendika.org’un haberine göre, bu görevlendirmenin ardından söz alan Nebiye Merttürk şöyle konuştu:
“Dünyanın ve ülkemizin kaotik bir dönemden geçtiği bir süreçte yeni bir adım atıyoruz. Bu kaotik dönemde, en iyinin de en kötünün de ihtimaller dahilinde olduğu ortadayken en çok ihtiyaç duyduğumuz şeye yani örgütümüze ve halkımıza inanıyoruz. Hatalarımızı ve yeteneklerimizi gözden geçirip bugünün ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde örgütlenmeye ve Halkevleri’nin tarihine yakışır bir örgüt olmaya dair kararlılığımızı tazeliyoruz. Kapitalizmin insanlığa sunacak iyi bir şeyi kalmadığına ve faşizmin yükselişine dikkat çeken Merttürk, “Bu noktada dünya halkları yeni bir düzenin, eşitlikten ve özgürlükten yana bir düzenin yani sosyalizmin imkanını arıyor. İşte tam da bizim ortaya çıktığımız yer burası. Halkın eşitlik ve özgürlük özlemlerini sosyalizmle buluşturacak bir örgütlü çaba, örgütlü mücadelenin yaratılması bizi bekliyor” dedi.

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk

EŞ BAŞKANLAR KONUŞTU

Ocak 2018’de düzenlenen Halkevleri Olağanüstü Genel Kurulu’ndan bu yana Eş Başkanlık görevini sürdüren Dilşat Aktaş ve Nuri Günay, Halkevleri’nin bu süre zarfında ortaya koyduğu hedefleri, verdiği mücadeleleri, yürüttüğü kampanyaları özetle hatırlatan bir konuşma yaptı. Eş Başkanlar, tüm bu süreçte hak mücadelelerinin, kent ve doğa mücadelelerinin de eksik olmadığını, Çanakkale’den Mersin’e, Artvin’den Manisa’ya Halkevcilerin pek çok direnişte aktif olarak yer aldığını vurguladı.

“NE YASAL PARTİ OLDUK NE DE PARLAMENTER SİYASETİN BATAĞINA SAPLANDIK”

Halkevleri önceki dönem Genel Başkanı ve HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da parlamentoda yer aldığı iki yıllık süreci özetleyerek, bu süre zarfında toplumsal mücadelelerin sesini parlamentoya taşımaya çalıştığını aktardı. Milletvekilliği ile birlikte parlamentarizm eleştirilerinin gündeme geldiğini hatırlatan Ersoy, “Ne yasal parti olduk ne de parlamenter siyasetin batağına saplandık” dedi.

FARKLI ALANLARDA TARTIŞMALAR YÜRÜTÜLDÜ

Toplantıda daha sonra Halkevleri’nin farklı alan ve bölgelerde yürüttüğü çalışmalardan, önümüzdeki dönem mücadelede hattına ilişkin öneriler sunuldu. AKP iktidarının sınıfsal içeriği ile neoliberal, siyasal içeriği ile faşist bir salgın yönetimi izlediğine dikkat çekilirken emeğin hakları, eğitim ve sağlık hakkı, yaşam hakkı, kadınların özgürlüğü, laiklik, hayvan hakları ve faşizme karşı mücadelenin somut karşılıklarının üretilmesi üzerine tartışmalar yürütüldü.

KENT VE DOĞA HAKLARI SEKRETERLİĞİ OLUŞTURULACAK

Halkevleri bünyesinde var olan organlara ek olarak bir Kent ve Doğa Hakları Sekreterliği oluşturulması, Halkevleri şubelerinde hayvan sömürüsüne ilişkin hiçbir unsurun bulunmaması, özel okul öğretmenlerinin örgütlenmesi için imkanların seferber edilmesi ve Halkevleri tüzüğünün kadın mücadelesinin ilkelerini de içerecek şekilde değiştirilmesi için bütün Halkevleri şubelerinde kadın sekretaryası tarafından ön toplantılar ve eğitimlerin yapılması yönündeki önergeler kabul edildi.