HDP’nin Eş Başkanı Pervin Buldan ve yöneticileri AB üyesi 26 ülkenin temsilcileri ile online toplantıda buluştu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Parti Sözcüsü Ebru Günay, Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüleri Feleknas Uca ile Hişyar Özsoy ve Komisyon üyesi Nazmi Gür, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu’nun ev sahipliğinde AB üyesi 26 ülkenin elçilik temsilcileriyle online toplantıda bir araya geldi.
HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan bilgiye göre, AB-Türkiye ilişkileri ve Doğu Akdeniz’deki gerilimin de konuşulduğu toplantının özel gündemi, Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü bağlamında PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit politikaları ve bu konuda CPT’nin yakın dönemde yayınlanan raporları oldu.

CPT’NİN RAPORLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bir saat süren toplantıda HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, Türkiye’nin giderek otoriterleşen gidişatına karşı AB ve üye ülkelerin tutarlı bir yaklaşım sergilemesi gerektiğinin altını çizdiği, hukukun üstünlüğü ve demokrasi parametrelerinin AB-Türkiye ilişkilerinde belirleyici nitelikte olması gerektiğini ifade ettiği belirtildi. Buldan’ın, ayrıca Kürt sorununun çözümsüzlüğünde tecridin önemli bir rolünün olduğunu ve bu bağlamda CPT’nin raporlarında belirtildiği üzere başta İmralı tecrit sistemi olmak üzere, Türkiye cezaevlerindeki hak gasplarına karşı uluslararası toplumun duyarlılık göstermesi gerektiğine dikkat çektiği aktarıldı.

“ÖZEL TECRİT DERHAL SON BULMALI”

Parti Sözcüsü Ebru Günay ise toplantıda CPT raporlarının yayınlanmasıyla birlikte İmralı’da ve Türkiye cezaevlerindeki son derece kötü koşulların belgelendiğini belirterek, Öcalan’a karşı yürütülen özel ‘tecridin’ derhal sona erdirilmesi gerektiğini kaydetti. Günay’ın, toplantıya katılan AB ve AB’ye üye ülkelerin temsilcilerinden CPT raporlarındaki taleplerin Türkiye hükümeti tarafından yerine getirilmesi konusunda yakından takip etmelerini talebinde bulunduğu belirtildi.