POLİTİKA

HDP, Kürt partileri ile protokol imzaladı

dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )

Diyarbakır’da Kürt partilerinin temsilcileri ile seçim ittifakına ilişkin imzalanan protokolde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Biz bu güç birliğine alanlarda halkımızla birlikte ulaşabilirsek, bu sinerji Türkiye’nin batısında da görülecektir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, KDP-T Diyarbakır merkezinde Kürt partilerinin temsilcileri ile seçim ittifakına ilişkin protokol imzaladı. İmza töreninde konuşan Buldan, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde güç birliği oluşturduklarını söyledi.

“SEÇİMLER KÜRTLER AÇISINDAN KRİTİK ÖNEMDE”

Yoğun bir baskı ile karşı karşıya olduklarını belirten Buldan, “Üzerimizde yoğun baskı ve müdahalelerin olduğu çok zor bir dönemden geçiyoruz. Özellikle bölgemizde HDP belediye eşbaşkanlarının cezaevlerinde rehin olarak tutulduğu, belediyelerimize kayyumların atandığı bir dönemde bu seçimlerin Kürtler açısından özel bir öneminin olduğunu ifade etmek isterim. Hedefimiz kayyumların gasp ettiği belediyelerimizi geri almak, bu belediyelerin üzerine daha çok belediye ekleyerek büyük bir başarının altına imza atmaktır. Bunu yaparken elbette bu protokolün altında imzası olan bütün siyasi partilerin büyük bir çabasının olacağını da biliyoruz. Bu çabayla birlikte 31 Mart’ta büyük bir başarı elde edeceğiz. Buna inanarak ve kendimize güvenerek yola çıktık. Bu güven ve umutla büyük bir zafer elde edeceğiz” diye konuştu.

“İTTİFAKIMIZ ULUSAL BİRLİĞE DEĞERLİ BİR KATKI SAĞLAYACAK”

Ulusal birliğe de vurgu yapan Pervin Buldan şunları söyledi:

“Kürt halkının geleceği açısından ulusal birlik meselesinin de önemli olduğuna dikkat ederek yaptığımız ittifakın ulusal birliğe değerli bir katkı sağlayacağını özellikle belirtmek isterim. Yoğun baskılar altında bir seçim süreci geçireceğiz ama halkımızın bu seçimlere çok büyük bir ümit bağlıyor. Halkımız bu zaferin gerçekleşmesine olan inancını bizlere iletti ve bizim kazanmaktan, başarmaktan başka çaremiz yok.”

“BURADAKİ SİNERJİ TÜRKİYE’NİN BATISINA DA ETKİ EDECEK”

“Bugün önemli bir bileşenle bir aradayız. Halkımızın gözünün kulağının burada olduğu bir dönemde bu görüntüyü vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Buradaki sinerjinin Türkiye’nin batısına da etki edeceğine olan inancımız çok büyük” diyen Buldan, “Biz bu güç birliğine alanlarda halkımızla birlikte ulaşabilirsek, bu sinerji Türkiye’nin batısında da görülecektir. O zaman ulusal birlik meselesinde önemli bir sinerji yaratacağımızı da görmüş olacağız. Dolayısıyla 31 Mart seçimlerinin Kürtler ve Türkiye’nin geleceği açısından önemi büyük. Biz de büyük bir başarı ve zafer elde etmek üzere yola çıktık. Hepimizin yolu açık olsun” ifadelerini kullandı.

dokuz8HABER’i takip edin

Video