Osmaniye’de 6 gündür gözaltında olan HDP Osmaniye İl Eşbaşkanları Kadriye Tören ve Ali Coşkun “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 4 Kasım’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Osmaniye İl Eşbaşkanları Kadriye Tören ve Ali Coşkun’un bugün emniyetteki işlemlerinin ardından Osmaniye Adliyesi’ne sevk edildi.

GEREKÇE: ÖRGÜT ÜYESİ OLMAK

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Tören ve Coşkun emniyette parti faaliyetleri sorulup, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüte eleman kazandırmak” suçlaması yöneltildi. Savcılıkça ifadeleri alınan Tören ve Coşkun “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanma talebiyle Osmaniye Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlikte sorgulanan Tören ve Coşkun “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.
Aynı soruşturma kapsamında ev yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP Osmaniye İl yöneticileri Celal Aydın, Mehmet Yıldırım, Osman Atilla ve Devran Demir 4 Kasım’da ifadeleri alınarak savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakılmıştı.