HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Meclis grubunun 28 Şubat-1 Mart tarihlerinde yapılan toplantıların sonuçlarına dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Bugün mecliste el kaldırmaya hazırlanan darbecilerin dün meclise tanklarla yürüyen darbecilerden farkı yoktur” ifadeleri kullanıldı.

HDP Basın bürosu tarafından “Bugün Meclis’te el kaldırmaya hazırlanan darbecilerin dün Meclis’te tanklarla yürüyen darbecilerden farkı yoktur” başlığıyla paylaşılan açıklamada, “Bugün mecliste el kaldırmaya hazırlanan darbecilerin dün meclise tanklarla yürüyen darbecilerden farkı yoktur” ifadelerine yer verildi.

“HDP ÖNÜNE ÇIKAN BÜTÜN SINAVLARI GEÇTİ”

HDP’den yapılan açıklama şu şekilde:
“Karanlık mekanlarda parti kapatma hazırlıkları veya Meclis’te dokunulmazlıkları kaldırma kumpası planlayanlar, HDP’nin ve onun bağrında doğduğu, büyüdüğü, siyasal güç ve hüviyet kazandığı halkların siyasi iradesi karşısında tarihsel olarak da güncel olarak da demokratik meşruiyete sahip değillerdir. HDP mayası tuttu, HDP önüne çıkan bütün sınavları geçti ve umut milyonların yüreğinde büyüdü.”

“PARTİMİZ DURMAKSIZIN MÜCADELESİNİ BÜYÜTÜYOR”

“AKP-MHP iktidarının Anayasa’yı, hukuku ve uluslararası demokratik sözleşmeleri hiçe sayarak sürdürdüğü saldırılar karşısında partimiz durmaksızın mücadelesini büyütüyor. Siyasetin demokratikleştirilmesi ve topluma ait kılınması için sürdürdüğümüz çalışmaların sonuçları, tüm saldırılara rağmen ayakta duran ve direnen partimizde yansımaktadır.”

“DÜN MECLİSE TANKLARLA YÜRÜYEN DARBECİLERDEN FARKI YOKTUR”

“4 Kasım 2016’da partimize yapılan dokunulmazlık darbesine karşı kararlı ve direngen duruşumuz bugün de aynı kararlılıkla sürmektedir ve sürecektir. AKP-MHP iktidarı, bu kararlı duruştan bir ders çıkaramamış olacak ki, parti kapatma söylemlerinden tutalım, dokunulmazlıkların kaldırılmasına, milletvekilliklerinin gaspı ve kadın temsiliyetine darbe vurulmasına; rehin alma siyasetinden uyduruk fezlekeler düzenlemeye kadar türlü hile, oyun ve yalana başvurmaktadır. Bugün mecliste el kaldırmaya hazırlanan darbecilerin dün meclise tanklarla yürüyen darbecilerden farkı yoktur.”

“BÖLGESEL BARIŞIN TESİSİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

“Yürütmeye ve iktidara bağlı, taraflı yargının hazırladığı fezlekeler ve çıkarılan yargı kararları ile Meclis’te siyasal darbe hazırlığı yapanların planlarını boşa çıkarmak ve demokrasiye alan açmak için üzerimize düşen ciddi sorumluluğun bilincindeyiz. Saraylarda hazırlanan siyasal darbe planlarını Meclis’te etkisiz hale getirmek, Türkiye halklarının demokratik geleceği için siyasal ve toplumsal muhalefetin de tarihi sorumluluğudur. Halkın TBMM’ye gönderdiği her bir milletvekilinin demokrasi sınavından başarıyla geçmesinin yolu, HDP’nin demokratik siyasetten tasfiye edilmesi planlarının karşısında durmaktır. Seçilmiş iradeye, Kürt halkının ve Türkiye demokrasi mücadelesinin siyasal iradesine yönelik hazırlanan fezleke oyunları bir demokrasi ayıbıdır ve amasız fakatsız reddedilmelidir. Geçmiş hataların tekrarı Türkiye’ye kaybettirecektir. Bölgesel barışın tesisi için çalışacağız…”

“CESARETİMİZ, KARARLIĞIMIZ VE İNANCIMIZ N BÜYÜK DAYANAĞIMIZDIR”

“HDP, Avrupa’dan Amerika’ya, Ortadoğu’dan Uzak Doğu’ya kadar dünyanın birçok yerinde diplomasi yürüterek, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve bölgesel barışın tesisi için çalışmalarını sürdürecektir.AKP-MHP iktidarı sadece Türkiye içinde değil, sınırların dışında da gerginlik peşinde, bölgeyi istikrarsızlık, şiddet, savaş ve on yıllarca sürecek toplumsal ayrışmalarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu emellerini gerçekleştirmek için ülkenin evlatlarını ölüme sürüklemekte, halkı ise daha fazla açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmektedir; ölüm ve açlık politikaları ile siyaseti ve demokrasiyi vesayet altında tutmaya çalışmaktadır. HDP olarak biliyoruz ki, hep birlikte ülkeyi iktidar blokunun yoksulluk, açlık ve ölüm politikalarından kurtarabiliriz. Hep birlikte bu ülkenin gençlerine mutlu ve huzurlu bir gelecek inşa edebiliriz. Umudumuz başlangıç noktamızdır. Cesaretimiz, kararlılığımız ve inancımız en büyük dayanağımızdır.”

“MUTLAKA BAŞARACAĞIZ”

“AKP-MHP iktidarının saldırganlığının nedeni, iktidarı kaybetme korkusudur. İktidar bloğu, demokratik yöntemlerle iktidarda kalma şansı olmadığını adı gibi bildiğinden, tecrit zihniyetinde ve kayyım rejiminde ısrar etmektedir. Türkiye halkları, HDP’nin direniş geleneğinin stratejik aklıyla bütünleşmiş olduğundan emin olmalıdır. HDP iktidar blokunun her saldırı hamlesine vereceği yanıtla, iktidarın politikalarını boşa çıkartacak; demokrasiyi Türkiye halkları ile birlikte kazanacaktır. Hiçbir baskı, despotik yöntem ve çöktürme planı HDP’yi bu mücadelesi ve kararlılığından vazgeçiremeyecektir. Yalan iktidarının yaydığı karanlık, hakikatin ışığına dayanamayacaktır. Tarih şahittir: Bugüne kadar Kürt halkı ve Türkiye demokrasi güçleri diz çökmedi, boyun eğmedi. Bugünden sonra da demokratik bir cumhuriyeti kazanmak ve var etmek için mücadele edeceğiz. Mutlaka başaracağız!”