Diyarbakır merkezli 9 ilde gerçekleşen gözaltılara ilişkin konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, “24 Haziran seçiminin rövanşı alınmaya çalışıyor ve yerel seçimlerin başlangıcı bu operasyonlarla veriliyor” dedi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]H[/mks_dropcap]alkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, Diyarbakır merkezli 9 ilde yapılan gözaltı operasyonlarına ilişkin partisinin Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Son zamanlarda HDP’ye yönelik operasyonları değerlendiren Taşdemir, demokratik siyasete onun bileşenlerine ve kadın kurumlarına yönelik 7 Haziran’dan beri “sistematik bir saldırı olduğunu” belirterek, “Adına ‘Çöktürme Planı’ dedikleri bu konsept ile demokrasiyi ortadan kaldırmak ve faşizmi kurumsallaştırmaktır amaçları. Şiddet konsepti ile Kürtleri, kadınları ve demokratik kurumları, demokrasi taleplerinden vazgeçireceklerini sanıyorlar. Bu saldırının emrini verenler ve bu politikayı yürütenler şunu bilmeliler ki bundan önceki saldırılarda kadınlar, Kürtler boyun eğmedi bugün de boyun eğmeyecekler” dedi.
Bugün yapılan operasyonların 2009 yılındaki KCK operasyonlarının devamı ve tekrarı niteliğinde olduğunu söyleyen Taşdemir, şunları söyledi: “O zaman da kapsamlı operasyonlar yapılmıştı. Binlerce akademisyen, siyasetçi, kadın aktivistler, il-ilçe yöneticileri tutuklanmıştı. O operasyonları gerçekleştirenler bugün terör örgütü yöneticisi olarak cezaevindeler. Demokrasiyi ortadan kaldıranlar hukuku ayaklar altına alanlar bir gün en fazla demokrasiye ve hukuka ihtiyaç duyar hale gelir. Yarın da bugünkü operasyonları yürütenler ihtiyaç duyacak” dedi.
KAPI KIRMAK İRADE KIRMAKTIR”
Şu ana kadar 300’e yakın kişinin gözaltına alındığı bilgisini veren Taşdemir, gözaltına alınanlar arasında kadınların yoğun olarak bulunduğuna dikkat çekti. Sadece 9 Ekim akşamı 158 gazeteci, akademisyen, siyasetçinin gözaltına alındığını açıklayan Taşdemir: “Bu öylesine bir gözaltı değil, yeri belli olan insanların evlerinin kapısı kırılıyor, çalıştıkları kurumların kapısı kırılıyor ve evleri talan ediliyor” dedi. Leyla Güven’in evinin talan edildiğini söyleyen Taşdemir evin fotoğraflarını kamuoyuyla paylaştı. “Her gün halkın iradesini diline pelesenk eden Kürt halkına ve kadın iradesine yönelik yaptığı muamele budur. Kapı kırmak, irade kırmaktır. Hazro Belediye Eş Başkanımız Güler Özsavcı’nın evi basılıyor postallarla boynuna basılıyor ve şiddet uygulanıyor. Amed İl Örgütü saymanımızın 8 yaşındaki yeğeninin kafasına silah dayandı” diyeen Taşdemir, DTK Daimi üyesi Hilmi Aydoğdu’nun gözaltındayken kalp krizi geçirdiğini hatırlattı. Aydoğdu’nun yaşadığı sağlık sorunundan yapılan operasyonları sorumlu tuttu.
“BAŞARISIZLIĞINI MALİPÜLE ETMEYE ÇALIŞIYOR”
Dilan Taşdemir operasyonların nedenini şöyle yorumladı:
“Ülkeyi yönetilemeyecek pozisyona getiren ve kriz yaratan AKP, halkımıza, kadınlara saldırarak başarısızlığını manipüle etmeye çalışıyor. 24 Haziran seçiminin rövanşı alınmaya çalışıyor ve yerel seçimlerin başlangıcı bu operasyonlarla veriliyor. Bir başarı öyküsü gibi gösterdikleri bu operasyon kendi başarısızlıklarının göstergesidir. ‘Kayyum atadık bu irade kırılmadı, gözaltı yaptık, tutukladık olmadı’ diyen bir çaresizliğin göstergesidir bu operasyonlar. Ne yaparlarsa yapsınlar her zaman aciz kalacaklar ve bunu örtemeyecekler.’’
“AKP POLİTİKALARINI TEŞHiR EDEN KADINLAR GÖZALTINDADIR”
Operasyonların bir diğer nedeninin de AKP’nin kadın düşmanlığı politikaları olduğunu söyleyen Taşdemir, “Gözaltına alınanların yarısından fazlası kadın. Birçok arkadaşımız TJA aktivistidir ve yıllardır kadın özgürlükçü çizginin mücadelesini yürütüyorlar. Kadın özgürlük mücadelesinin yürütüldüğü hiçbir yerde ataerkil tekçi bir faşizm inşa edemezsiniz. AKP 16 yıldır bunu yürütüyor. Kadınların nasıl giyineceğine, nerede konumlanacağına, nasıl konuşacağına dair AKP’nin kafasında bir kadın imgesi ve dünyası var. Buna karşı duran bütün kadınlar hedeftir. Bu yüzden kadın özgürlük mücadelesi olan her yerde saldırı yapıyorlar. Nasıl ki 90’lardaki saldırılara, 2009’da adına KCK operasyonları dedikleri yalan operasyonlarına halkımız direndiyse bugünde de direneceğiz” dedi. Taşdemir arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını talep etti.