POLİTİKA TOPLUMSAL CİNSİYET

HDP’li Yüksekdağ: “Saray’daki zat Ergenekon atına binmiş”

figen-yüksekdağ3

HDP Kadın Meclisi toplantısı öncesi konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Saray’daki zat Ergenekon atına binmiş iktidar için şahlanacağını zannediyor. Ergenekon atına binip o Saray’da ömrü billâh başkan olacağını sananlar yanılıyordur. O at kimleri düşürdü sırtından” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ başkanlığında HDP Genel Merkezi’nde toplandı. Toplantıya, Kadın Meclisi üyeleri ile HDP’nin kadın milletvekilleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ  yaptı. Savaşın genel olarak kadın mücadelesini de etkilediğini belirten Yüksekdağ, “Savaşın ve şiddet ortamının, AKP-Saray iktidarının kadınlara karşı gerçekleştirdiği cinsiyetçi, ayrımcı politikaların zirve yaptığını görüyoruz” diye konuştu.

“İktidar artık kadınları istediği gibi yönetemiyor”

Savaşların tırmandırıldığı, şiddetin tek yönetme biçimi görüldüğü zamanlarda kadınların daha fazla baskıyla yönetilmeye çalışıldığını vurgulayan Yüksekdağ, “Siyasi iktidar artık kadınları istediği gibi yönetemiyor. Siyasi iktidarın erkek egemen baskıcı, ayrımcı yönetme anlayışına itiraz ediyor. Bu itiraz her gün kadınların tacize, tecavüze uğramasına neden oluyor” dedi.

“Saray iktidarı o bodrumun enkazında kalmıştır”

Yüksekdağ konuşmasına şöyle devam etti: “Bizler bu darbeci uygulamaların savaş politikasının sona ermesi için seferber olduk. Bu seferberliğimiz vahşet bodrumunda canice katledilenleri kurtarmaya yetmedi. Üzgün olmamızdan daha fazla öfkeliyiz. 21. Yüzyılda haftalarca ambulans diye diye sivil insanlar katledildi. AKP ve Saray iktidarı o bodrumun enkazında kalmıştır. Böyle bir vahşeti işleyen siyasi iktidarın geleceği yoktur, varsa da o gelecek karanlıktır.

“Türkiye’de yeni bir paralel yapı oluştu”

Cizre ve Sur’da kontra yapılanmaları özel savaş yürütüyor. Türkiye’de yeni bir paralel yapı daha oluştu. Merkezi de şu an Kürt illeridir. Saray’daki zat Ergenekon atına binmiş iktidar için şahlanacağını zannediyor. Ergenekon atına binip o Saray’da ömrü billâh başkan olacağını sananlar yanılıyordur. O at kimleri düşürdü sırtından.” (dokuz8HABER/DİHA)

 

 

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video