“Her şeyi serbest bıraktık diye bu iş bitti anlamına gelmez”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplıyor. Erdoğan, koronavirüsle ilgili uyarı yaparak, “Her şeyi serbest bıraktık diye bu iş bitti anlamına gelmez” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT ortak yayınında gazeteciler Sermin Baysal Ata, Burhanettin Duran ve Okan Müderrisoğlu’nın sorularını yanıtlıyor.

Erdoğan TRT Özel Yayını’nda normalleşme adımlarına yönelik, “Koronavirüs musibeti sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkiledi. Bunun bir çok yönlü meydana getirdiği zararlar var” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bugünkü koronavirüs verilerini açıklarken, “Vaka sayısında, maske ve mesafe kuralına uyulması şartıyla önü kesilmesi kolay bir hareketlilik var” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“TÜRKİYE DÜNYADA BİR NUMARA”

Koronavirüs musibeti sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkiledi. Bunun bir çok yönlü meydana getirdiği zararlar var. Başta ABD olmak üzere, Rusya, Çin büyük zararlar gördü. ABD’de 45 milyon işsizden bahsediliyor. Türkiye’de hamdolsun biz kendi durumumuza baktığımızda Türkiye dünyada bir numara. Büyümede 4,5 gibi bir oranı yakalamak üzere. Terörle mücadele de de salgınla mücadeledeye de devam ediyoruz. 102 ülkeye yardımlar gönderdik.

“ÖNLEMLERİ ALALIM, BAŞIMIZA İŞ ALMAYALIM”

Şimdi ben buradan milletime sesleniyorum. Özellikle 3 kavram burada önem arz ediyoruz. Maske mesafe temizlik. Aman ne olur bu 3 kavrama çok dikkat edin. Bir defa maske ihmal etmeyin. Hele hele kapalı mekanda kesinlikle takın. 1,5 metre mesafeyi koruyalım. Elimizi bir yere sürdük kesinlikle yıkayalım. Yapalım ki başımıza iş almayalım. Eğer buradaki tedbirlerimiz ele alınırsa ben inanıyorum ki çok kısa zamanda 65 yaş üstü abilerim kardeşlerim bu işten zarar görmeyecektir. Gençlerimizde, “ben gencim bana bir şey olmaz” demesin. Maalesef bu hafta sonu, piknik alanlarında yol kenarların, askere gidenlerin yaptıkları işler doğru değil. Sonra bu işi telafi edemezsin.

“HER ŞEYİ SERBEST BIRAKTIK DİYE SALGIN BİTMİŞ DEĞİL”

Her şeyi serbest bıraktık diye bu iş bitti anlamına gelmez. Bugünün rakamlarını da buraya gelirken aldım. Baktığımız zaman vaka düştü. Vefat 18’e kadar inmişti. Bu defa 19, fena sayılmaz. Yoğun bakın 625, biz bu rakamı görmek istemiyoruz. Entübe hasta sayısının da aşağı düşmesini istiyoruz. İyileşen hasta sayısı güzel. Test sayılarımız iyi durumda. Gelişmeler bu noktada fena değil.Dünyada 11. sıradayız. Fena değiliz. Hatta Trump’a bu rakamları verince “ooo” dedi.