İBB’nin İstanbul’da taksiye dönüşmek isteyen 1000 minibüs ve dolmuş için hazırladığı teklif, UKOME toplantısında reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde toplandı. Toplantının önemli gündem maddelerinden biri minibüsten taksiye dönüşmek isteyen 1000 taksi plakası teklifi oldu.

PANDEMİ NEDENİYLE MAĞDURİYET

Teklifin oylanması öncesinde tartışmalar yaşandı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, teklifin hukuksuz olduklarını ve taksiciler olarak reddettiklerini söyledi. Minibüs esnaf temsilcileri ise pandemi nedeniyle çok mağduriyet yaşadıklarını, teklifin bunun giderilmesi için olumlu bir adım olacağını belirtti.

MERKEZİ HÜKÜMET TEMSİLCİLERİNİN OYLARI İLE REDDEDİLDİ

Teklif, merkezi hükümet temsilcilerinin oyları ile reddedildi. UKOME’de çoğunluk yönetmelik değişikliği belediyeden alınmış, merkezi yönetime verilmişti. Toplantıyı yöneten İBB Genel Sekteri Can Akın Çağlar, “Konu 4 aydır gündemde, 5 bin taksi teklifinden ayırıp getirin denilmişti, yine karar çıkmadı. Bir sonraki toplantıda yeniden görüşülsün” diyerek karara tepki gösterdi.

5 BİN TAKSİ TEKLİFİ DE ÜÇ DEFA REDDEDİLMİŞTİ

En son kasım ayında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başkanlık ettiği UKOME toplantısında 5 bin yeni taksi düzenlemesi teklifi üçüncü kez reddedilmişti. 1000 minibüsün taksiye dönüştürülmesi teklifi de ayrıca sunulmuş o da reddedilmişti.