Ekrem İmamoğlu, “Millet iradesinin önünde hiçbir şey duramaz. Bizim her hareketimiz hukuk çerçevesindedir. Millet iradesinin önünde hiçbir akıl ve mantık yoktur. Şu an millet iradesine saygı duyulması gerektiğini bu toplumda en iyi Sayın Cumhurbaşkanı bilir” dedi.

İmamoğlu, Küçükçekmece Halkalı Merkez Mahallesi’nde Gündüz Çocuk Bakımevi’nin açılışına katıldı. Burada konuşan İmamoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin ilçe için iyi projeleri olduğunu ve 24 Haziran’dan sonra kol kola çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Küçükçekmece’den en yüksek oyu beklediğini ifade eden İmamoğlu, “Burada attığımız kreş adımını İstanbul’un tamamına yaygınlaştıracağız ama oradaki ilçe belediye başkanıyla müşterek, ama büyükşehir belediyesi olarak. Bizim temelde isteğimiz, çocuklarımızın iyi eğitim alarak hayata hazırlanması, annelerin-kadınların da üretim hayatına dahil olmaları. Kadınların haneye katacağı ekonomik kazanım, ailelerin de rahatlatmasını sağlayacak” diye konuştu.

İmamoğlu, açılışını yaptıkları Gündüz Çocuk Bakımevi’ni sadece bir kreş olarak düşünülmemesi gerektiğini belirterek, “Çocuklara her şeyi öğretmek istiyoruz. Örneğin, işaret dilini de yabancı dilleri de öğreteceğiz. Burada onları hem hayata hazırlayacağız hem de huzurlu olmalarını sağlayacağız. İhtiyacı olan ailelerin gözü arkada olmayacak. İnşallah, önümüzdeki beş yıl içerisinde yüzlercesini İstanbul’a açacağız” dedi.

BÖLGESEL İSTİHDAM OFİSİNİ AÇTI

Ekrem İmamoğlu, daha sonra Yeşilova Mahallesi’nde Bölgesel İstihdam Ofisi’nin açılışını yaptı. Burada da bir konuşma yapan İmamoğlu, “Bölgesel İstihdam Ofisi, şöyle bir hizmet verecek, yeni dönemde özellikle iş arayan vatandaşımızla, iş gücü arayan işvereni buluşturacağız. Aynı zamanda İBB bünyesinde meslek eğitimi yapan İSMEK’ten Küresel Kent Akademisi’ne ve Kent Enstitülerine varıncaya kadar bütün bu kurumlarla bağlı hareket edip, buraya başvuran ‘ama mesleğim yok’ diyeni yarı yolda bırakmayacak, ona hangi meslekte ihtiyaç varsa o meslek alanında eğitimi öngörecek, sertifikasını hazırlayacak daha sonra sertifikası olana bir nevi iş garantisi sunacak olan bir merkez olacak burası” diye konuştu.

İstanbul’un 39 ilçesinin belediye başkanlarıyla iş birliği yaparak oralarda da istihdam ofisleri açacaklarını anlatan İmamoğlu, böylece gençlere ve iş arayanlara yardımcı olacaklarını ve bunun bir istihdam seferberliğine dönüşeceğini söyledi.
İmamoğlu, ofisi gezdikten sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

“BEN KENDİME DÜŞEN ETİK DAVRANIŞI YERİNE GETİRDİM”

İmamoğlu’na ilk olarak, “Küçükkaya ile birlikte görüşmeniz etik mi? Aynı durum Binali Yıldırım’la ilgili olsaydı buna tepkiniz nasıl olurdu?” sorusu yöneltildi. İmamoğlu bu soruya, “Etik mi sorusunu Mahir Ünal’a sorabilirsiniz. Çünkü bu konuda görüşme yapılacağı konusunda karar birliği yapılmıştı Sayın Mahir Ünal ile Engin Altay. Ondan sonrasını yönetecek olan moderatör. Zaten o da kendi açıklamalarını yapıyor. Bizi aradı, zaten bizimle görüşme yapacağı Mahir Ünal ile Engin Altay görüşmesinde ortaya çıkmıştı. Sayın Mahir Ünal böyle bir açıklama yaptı. Aradı, geldi. Bir talebimiz olup olmadığını sordu. Diğer açıklamaları zaten yaptım. Ben kendime düşen etik davranışı yerine getirdim. Diğer kısmında etik kim davranmadı? Sayın Yıldırım mı davranmadı veya davrandı mı onları bilemem. Onlar kamuoyunun takdirinde. Ben hiçbir şeye müdahale etmedim. Hiçbir zaman bu işi basite almadım. Altı aydır ısrar ediyorum bu işin olması için. Olması için en büyük çaba gösteren benim, bu işi teklif eden kişi de benim. Aynı zamanda bu işe ‘vız gelir tırıs gider, kim olursa olsun’ diyen de Sayın Yıldırım. Ben öyle bir şey de demedim. Onun ortaya koyduğu bütün önerileri de kabul ettim” diye cevap verdi.
Ekrem İmamoğlu, “İsmail Küçükkaya yaptığı açıklamada sizin bir isteğiniz olmadığını, 31 Mart’ı konuşmak istediğinizi söyledi. Bu istekten sonra mı 31 Mart gündeme geldi?” sorusuna ise, “Hayır Tabii ki. Küçükkaya’ya böyle bir talepte bulundum. Ama bu talebi ben ilk başta Mahir Ünal ve Engin Altay görüşmeye başladıklarında ben bu notu verdim. Otelde de konuştuk tabii. İstanbul konuşulacak diye hatırlarsınız Sayın Yıldırım bir sınır çizmişti. Tabii ki İstanbul konuşulacak ama 31 Mart sonucu da İstanbul ile ilgili bir konudur o da konuşulacak. Ben bu talebimi ilk Mahir Ünal ve Engin Altay görüşmeye başladıklarında ilettim. Ama o gün geldiğinde Küçükkaya’ya tekrar ilettim” şeklinde yanıtladı.

“MİLLET İRADESİNİN ÖNÜNDE HİÇBİR AKIL VE MANTIK YOKTUR”

Ekrem İmamoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu Valisi’ne hakaret ettiğinizi ve bunun başkanlığınızın önünde engel teşkil edebileceğini ima etti. Bununla ilgili değerlendirmeleriniz nedir” sorusu üzerine de, “Kanunen önünüze çıkabileceğini söyledi Sayın Cumhurbaşkanı. Dava açılabilir. Biz de savunmamızı veririz. Ama şunu söyleyeyim bunu en iyi Sayın Erdoğan bilir. Millet iradesinin önünde hiçbir şey duramaz. Bizim her hareketimiz hukuk çerçevesindedir. Millet iradesinin önünde hiçbir akıl ve mantık yoktur. Şu an millet iradesine saygı duyulması gerektiğini bu toplumda en iyi Sayın Cumhurbaşkanı bilir” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞANLARIMI DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN SORGULANIYORUM”

İmamoğlu, “Rakibiniz Binali Yıldırım, bir TV programında, sizin hakkınızda Beylikdüzü Belediyesi’nde kamu zararı oluşturduğuyla ilgili dava olduğunu iddia etti. Bu konuda neler söylersiniz” sorusuna ise şu şekilde yanıtı verdi:
“Doğru, benim de Sayıştay Raporu’nda böyle bir zarar durumu var. Dün haberi de duyduğumda arkadaşlarıma belgesini hazırlayın demiştim. Burada rakamları da var. Tarifi de var. Yalnız şöyle bir fark var. Bu konuda ifadelerimiz de alındı. Bir davaya dönüşmedi bildiğimiz kadarıyla. Şöyle bir fark var burada. Bahsedilen 6,5 milyonluk zarar, çalışanlarımıza vermiş olduğum tavan ücreti üstündeki rakamdan dolayı. Yani ben, Beylikdüzü Belediyesi’nde çalışanları düşündüğüm için Sayıştay’da sorgulanıyorum. Lüks araçlar, usulsüz tahsisler değil. Belgesi burada. Ben unutmuştum. Binali Yıldırım hatırlattığı için teşekkür ederim. İBB’nin çalışanları nasıl bir belediye başkanı olduğumu görecekler sayın Yıldırım sayesinde.”