İzmir’de 30 Ağustos’ta ulaşım 1 kuruş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda toplu ulaşım ücretinin 1 kuruş olmasına oy birliğiyle karar verildiğini duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda toplu ulaşım ücretinin 1 kuruş olmasına da oy birliğiyle karar verildiğini duyurdu. Soyer,  304 yeni otobüs alımıyla ilgili ihaleye çıkıldığını ve ihaleye itiraz süresinin dolduğunu da belirterek, “Bir iki hafta içinde 304 yeni otobüsün alım ihalesini imzalayacağız” ifadelerini kullandı.

“ÜÇ BÜYÜKŞEHİR  İÇİNDE EN UCUZ TOPLU ULAŞIM İZMİR’DE”

Anka’da yer alan habere göre, Belediye Meclisinde konuşan Soyer, sistem ve tarife değişikliğinin özellikle pandemi sonrası kötüleşen ekonomik tabloyla birlikte bir mecburiyet olduğunu söyledi. Mart-Temmuz arası beş aylık süreçte 2019’un aynı dönemine göre 225 milyon TL’lik hasılat kaybı yaşandığını bildiren Soyer, “Üç büyükşehir içinde en ucuz toplu ulaşım İzmir’dedir. Dolardaki artış yüzde 35, avrodaki artış yüzde 40, altındaki artış ise yüzde 97. Türkiye’de her şeyin fiyatında ciddi bir artış var. Biz geliri gideri dengelemek zorunda olan bir kamu kurumuyuz” dedi.

METRO HATTINI KENDİ ÖZGÜCÜ İLE YAPAN TEK ŞEHİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin metro hattını kendi özgücüyle yaptığını ve İzmir’in bu konuda Türkiye’deki tek şehir olduğunu söyleyen Başkan Soyer, toplu ulaşım sisteminin desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

MUHTAR İZMİRİM KART’A DÜZENLEME

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir süre önce başlattığı ve muhtarların toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmasını sağlayan ‘Muhtar İzmirim Kart’ uygulaması da Sayıştay’ın uyarısı üzerine mevzuatta düzenleme yapılarak tekrar oya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edilen düzenleme uyarınca muhtarlar yine toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmaya devam edecek. Muhtarların toplu ulaşım maliyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanacak.

30 AĞUSTOS’TA ULAŞIM 1 KURUŞ

Meclis, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda toplu ulaşım ücretinin 1 kuruş olmasına da oy birliğiyle karar verdi.