Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği video konferansa katılan AKP Çorum Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, Erdoğan’a yönelik övgü sözlerinde ölçüyü kaçırınca toplantıya damga vurdu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği toplantıya katılan AKP Çorum Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, “Allah çocuklarımın ömründen alsın size versin” diye konuştu. Erdoğan da “Haşa, Rabbim inşallah onları gayet iyi bir şekilde yetiştirmeyi sizlere, bizlere nasip etsin” yanıtını verdi. Sosyal medyada paylaşılınca ülke gündemine giren ve tepki çeken açıklamayı yapan Demir’in daha önce de Alevilere yönelik sözleriyle gündem olduğu anlaşıldı.

BAZEN DİYORUM Kİ ÇOCUKLARIMIN ÖMRÜNDEN ALSIN SİZE VERSİN, O KADAR ÖNEMLİSİNİZ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın il ve belediye başkanlarıyla yaptığı video konferans toplantısında, Çorum AK Parti Kadın Kolları Başkanı ve AK Parti Belediye Meclis üyesi Meryem Demir, Erdoğan’a hitaben, “İnsan kendi ömründen vazgeçebilir ama bazen diyorum ki, çocuklarımın ömründen alsın size versin. Çünkü bu ülke için o kadar önemlisiniz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın il ve belediye başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıya Çorum’da AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Günal, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir ve Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Fatih Temur katıldı.
Toplantıda, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’dan sonra söz alan Meryem Demir, Erdoğan’a “Kızmayın sakın ben bir şey söyleyeceğim: İnsan kendi ömründen vazgeçebilir ama bazen diyorum ki, çocuklarımın ömründen alsın size versin. Çünkü bu ülke için o kadar önemlisiniz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Meryem Demir’in bu sözlerine “Haşa, Rabbim inşallah onları gayet iyi bir şekilde yetiştirmeyi sizlere, bizlere nasip etsin” karşılığını verdi.
Söz konusu açıklama sosyal medyada gündeme geldikten sonra büyük tepki çekti.

DAHA ÖNCE DE ALEVİLERE YÖNELİK SÖZLERİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Kısa süre sonra bu açıklamanın Meryem Demir’in ilk tepki çeken hareketi olmadığı anlaşıldı. Demir, daha önce de Şubat 2020’de sarfettiği  “Alevi vatandaşlarımız veya bize oy vermeyenlere de yardım yapılıyor” sözleri  ile Türkiye’de gündem olmuştu.
CHP’li üyeler, Gıda Bankası’ndan yapılan yardımları örnek göstererek Alevilere yönelik ifadeler kullanan Demir’e tepki göstermişti.
CHP’li meclis üyeleri Demir’in sözlerine “2020 Türkiye’sinde hala ayrıştırıcı dil kullanmanız yakışık almadı. Siz Meclis’te “Alevi de yardım alıyor” diyorsunuz. Belediye başkanı mahalle toplantısında “İşe Alevi de aldık” diyor. Demek ki siz belediyeden yardım alanların kaçı Alevi, kaçı Sünni biliyorsunuz. Demek ki insanları fişliyorsunuz” sözleri ile tepki göstermişlerdi.