Gözaltına alınan ve aralarında HDP’li Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın da bulunduğu 5’i Belediye meclis üyesi, 2’si İl Genel Meclis üyesi olmak üzere toplam 7 kişi “örgüt üyeliği” iddiasıyla görevden uzaklaştırıldı.

Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde aralarında HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın da bulunduğu 21 kişi “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alındı.

7 KİŞİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

MA’nın haberine göre İçişleri Bakanlığı tarafından, Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, Belediye Başkan Yardımcısı Muazzez Çağrı Tekinci, Belediye Meclis üyeleri; Kaya Naki, Belediye Meclis üyesi Fahrettin Kaya, Ömer Albayrak ve Kars İl Genel Meclis üyeleri Halil Kan ve Suat Bayhan “örgüt üyeliği” iddiasıyla görevden uzaklaştırıldı.
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen tebliğde; “Anayasanın 127’nci maddesinin 4’ncü fıkrası ile 5 bin 393 sayılı belediye kanunun 47’nci maddesi gereğince Kars belediye meclis üyelerinin geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırmasını müsaadelerinize arz edelim” denildi.