CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu, 790 oyla beşinci kez genel başkan seçildi. Muharrem İnce ise 447 oy aldı. Kılıçdaroğlu teşekkür konuşmasında “Birilerinin uykusunun kaçacağını da iyi biliyorum. Ama biz, haklı davamızı sonuna kadar götüreceğiz” dedi. Kurultayın ikinci günü Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçimi yapıldı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]C[/mks_dropcap]HP’nin ‘Adalet ve cesaret’ konulu 36’ncı Olağan Kurultayı 3 Şubat’ta Ankara Spor Salonunda saat 10.00,’da başladı. Salonda ‘Biz adaletli bir Türkiye istiyoruz”, “Barışı birlikte inşa edeceğiz”, “Biz biriz, biz bütünüz, biz vatanseveriz”, “Yine yeniden cumhuriyet”, “Tutuklu gazetecilere özgürlük”, “Hak, hukuk, adalet için CHP” afişleri yer aldı. Tutuklu CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun fotoğrafının yanında yer alan “Bir gün mutlaka buluşacağız özgürlükte” afişi de dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu alkışlar eşliğinde kurultay salonuna gelerek partilileri selamladı.

“BİLDİĞİMİZ YOLDAN ASLA DÖNMEYECEĞİZ”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultayın açılış konuşmasında CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutukluluğuna tepki göstererek “Onu tutuklayanlar şu an içeride. Terör örgütlerinin bildiği nasıl devlet sırrı olur. İstediğiniz kadar baskı kurun. Biz bildiğimiz yoldan asla dönmeyeceğiz” dedi.
BERBEROĞLU’NDAN KURULTAYA MEKTUP

Tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu CHP’nin 36. olağan kurultayına gönderdiği mektupta “Beni bu dört duvar arasında hiç ama hiç yalnız bırakmadınız, hissettirmediniz” dedi.

MÜKERRER OY KRİZİ

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 166 delegenin imzasıyla genel başkan adayı oldu. Ancak  İnce’ye imza veren 2 delege imzasını geri çekti, 49 delegenin ise mükerrer imza verdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendi listesindeki 49 imzanın Muharrem İnce’ye verilmesi üzerine talimatta bulundu. Muharrem İnce ise “Ben lütufla aday olmam, ben delegenin takdiri ile aday olurum. Özgür iradeleriyle aday olurum” diye karşılık verdi.

İNCE: EMEĞİMİ KİMSEYE YEDİRMEM


MÜKERRER İMZA KRİZİ BÖYLE ÇÖZÜLDÜ


CHP’nin gelecek dönemde hedef ve önceliklerinin yer aldığı 17 maddelik okunarak oylanan bildirgesinde, “CHP’nin kökleri Kuvayımilliye’ye dayanan, Atatürk’ün izinde, tam bağımsız, laik, demokrat ve çağdaş Türkiye’nin kurucu partisi olduğu” belirtildi.
EMİNAĞAOĞLU ADAY OLAMADI, KILIÇDAROĞLU’NU ELEŞTİRDİ
CHP Genel Başkan aday adayı olan Ömer Faruk Eminağaoğlu yeterli imzaya ulaşamayınca genel başkanlık seçimine katılamadı. Eminağaoğlu sosyal medya hesabından Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

KILIÇDAROĞLU YENİDEN GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ
Kemal Kılıçdaroğlu bir kez daha Genel Başkan seçildi. Kılıçdaroğlu 790 delegeden oy Muharrem İnce 447 oy aldı. 1253 oyun kullanıldığı seçimde 1237 oy geçerli, 16 geçersiz sayıldı.
TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI

“DEMOKRASİYİ YÜCELTMEK ZORUNDAYIZ”


İNCE TWİTTER ÜZERİNDEN ELEŞTİRDİ
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda yaşanan mükerrer imza tartışmasıyla ilgili olarak, Muharrem İnce’den kurultayın ikinci günü yeni bir açıklama geldi. İnce, “127 yeterli imzayı bulamadı, aday olması için 49 imza bağışlıyorum dediğiniz kişi 447 oy aldı. Partide kurduğunuz bu korku düzeniyle mi Türkiye’ye özgürlük getireceksiniz?” diye sordu.
KURULTAYDA İKİNCİ GÜN
CHP’nin Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 36. Olağan Kurultayı’nın ikinci gününde PM üyeliği için, 523 aday adaylığı başvurusunda bulunuldu. CHP Parti Meclisi üyeliğine 488 kişinin adaylığı kesinleşti. Salonda oy kullanımı için kabinler oluşturuldu.

ADAYLAR ISLAK MENDİL VE ŞEKER DAĞITTI
CHP Parti Meclisi adayları üzerine isimlerini bastırdıkları naneli şeker, ıslak mendil gibi araçlarla delegelere ulaşmaya çalıştı. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker üzerinde, “Türkiye rahat bir nefes alacak” yazılı nane şekeri delegelere dağıttı.

Salonda ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bilim Yönetim Kültür Platformu’na aday gösterdiği 12 isim belli oldu. Bu isimlerden 8’i seçilecek.
– Prof. Dr. Lale Karabıyık
– Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan
– Doç. Dr. Sibel Özdemir
– Prof. Dr. Burhan Şenatalar
– Prof. Dr. Yüksel Taşkın
– Prof. Dr. Fethi Açıkel
– Onur Akın
– Prof. Dr. Ayşe Eser Danışoğlu
– Murat Emir
– Doç. Dr. Yunus Emre
– Prof. Dr. Ali Rıza Erbay
– Ömer Fethi Gürer

CHP KURULTAYI’NDA ÇOK SAYIDA KİŞİ KUMANYADAN ZEHİRLENDİ 

CHP’nin 36.Olağan Kurultayı’nda dağıtılan döner kumanyalarından yiyen partililerin gıda zehirlenmesi sebebiyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. CHP üyeleri kurultayda kumanya çadırı kuran ve partililere ikramlarda bulunan belediyeler arasında Ankara’daki Çankaya Belediyesi’nin de olduğunu iddia etti. Zehirlenen CHP üyeleri başkentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

CHP KURULTAYI PARTİ SEÇİMLERİ SONUÇLARI AÇIKLANDI


YÜKSEK DİSİPLİN KURULU (YDK) SEÇİMLERİNİN SONUÇLARI 
YDK üyeliğine seçilenler ise şu şekilde: Tuba Torun, Erdoğan Kılıç, Uğur Bayraktutan, Gülsüm Filorinalı, Sezgin Kaya, Öncü Özbay, Selahattin Emre, Ahmet Ersen Özsoy, Mahir Polat, Mustafa Serdar Soydan, Emrah Arslan, Cem Artantaş, Turan Aydoğan, Süleyman Bülbül ve Banu Gençkan.
İNCE, ELEŞTİRİLERİNİ KULLANAN AKP’LİLERE SERT TEPKİ GÖSTERDİ
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’ndaki konuşmasında parti yönetimine yaptığı eleştirileri AKP’lilerin kullanmasına sert tepki gösterdi.