CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “CHP’nin bir dikili ağacı yoktur” sözüne tarihle yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin kuruluşunun 97. yıl dönümünde açıklamalarda bulunuyor
Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“Bu basın toplantısı diğer konuşmalardan çok farklı olacak. Resmi törenlerde devlet erkanı ile Anıtkabir’e gideriz. Protokolde bana verilen bir yer var oradan bir saygı duruşunda bulunduğumuz zaman Ankara Kalesi’ndeki bayrağı görürüz. Ve o bayrak bana her saygı duruşuna bana cumhuriyetin kuruluşunu hatırlatır. Oradaki bazı milletvekillerinin hangi koşullarda nasıl Ankara’ya geldiğini, Mustafa Kemal’in nasıl Ankara’ya geldiğini, yoksulluğun diz boyu olduğunu bana hatırlatır. Ve biz gerçekten de çocuklarımıza bunları anlatıyor muyuz? Hangi koşullarda bu ülkenin inşa edildiğini biliyor muyuz?”

“İSMET PAŞA’YA ASKER KAÇAĞI BİLE DEDİLER”

“Cumhuriyet Halk Partisi o kadar acımasız eleştirilmiştir ki emin olun anlamakta bazen zorluk çekiyorum. CHP’in bu ülkede tek dikili ağacı yok demişlerdir, İsmet Paşa asker kaçağı demiştir. Ve binlerce kişi buna inanmıştır Bütün ömrü savaş meydanlarda geçen bir kişi nasıl asker kaçağı olabilir. Geniş kitleler sorgulamamışlardır bile. CHP kuruluş öncesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk 6 Aralık 1922’de, ‘Mütevazı bir millet bireyi sıfatıyla hayatımı sonuna kadar vatanın hayrın vakfeylemek amacıyla barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve halk fırkası adıyla bir fırka kurmak niyetindeyim’ diyor.”
“CHP avukat bürolarında hazırlanan bir dilekçeyle kurulan bir parti değildir. Bütün mazlum devletlerin örnek aldığı bir partidir; bir demokrasi, insan hakları, sosyal devlet, bağımsızlığı ilke edinen bir partidir. Kökleri Kuvayi Miliye’de, hakkı, hukuku savunmakta olan bir partidir. O önemde CHP’nin kadrolarında yer alan herkes savaş meydanlarından gelmişti. Enslafyon, döviz nedir buna benzer bugün kullandığımız pek kelimenin belki de hiçbirini bilmiyorlardı ama ülke kötü durumdaydı. İktisat Kongresi’ni topladılar. Gölcük’te tersane kurdular. İlk Milli Anadolu Sigorta’yı kurdular.”

“İNSANDA BİRAZ VİCDAN OLUR”

“TC devleti olarak ilk kez madeni para basıldı. Tarih 1924. Köylü evet tarımla geçiniyor. Piyasa ekonomi diyebileceğimiz bir mevzu söz konusu değil. Aşar vergisinden şikâyetçidir. O fakir  cumhuriyetin yaptığı ilk iş köylünün üzerinden aşar vergisini kaldırmak olmuştur. Ulaşım büyük sorundu. Bir metre milli demir yolumuz yoktu. Var olanları da yabancılar çalıştırıyordu. Bu genç cumhuriyet topladığı vergilerle Malatya’ya, Sivas’a, Adana’ya, Erzurum’a, Kahraman Maraş’a demir yollarını götürdü. Dikili ağacı yoktur diyor. İnsanda biraz vicdan olur! Bunlar neyle yapıldı? Gidip birilerine yalvarıp mı yapıldı? Hayır. Her kuruşun hakkı verildi. Kayseri’de uçak fabrikasının temelini attılar.
Ayrıntılar gelecek…