Partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz hep beraber, bu ülkenin insanları olarak fakirin fukaranın hakkını savunacağız, Firavunlara yol göründü, göndereceğiz onları” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Salgın nedeniyle kapanan dükkanlar olduğunu reddeden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik konuşan Kılıçdaroğlu, “Kendi yarattığı ekonomiden habersiz” dedi.

“19 YILDIR YÖNETİYORSUNUZ, 19 YILIN HER GÜNÜ TEK HEDEF CHP”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:
“AK Parti’ye oy veren değerli vatandaşlarıma sormak istiyorum. Ellerini vicdanlarına koysunlar. Oy verdiniz, 19 yıldır iktidar oldular. Eleştiriliyorum, şu soruyu sormak gerekiyor; AK Parti ne yapmak istedi de CHP engel oldu? Sen ne yapmak istedin de biz engel olduk. 19 yıldır yönetiyorsunuz, 19 yılın her günü tek hedef var CHP. Ne yaptık söyleyin. Saraylarda oturdular, vatandaş çöplerden ekmek toplarken eleştirdik, e bu bizim hakkımız. Bir daha soruyorum, AK Parti’ye oy veren bütün kardeşlerime tekrar soruyorum; CHP 19 yıldır iktidar yaptığınız partinin yapmak istediği önemli bir şeyi ne zaman nerede engelledi? Yok böyle bir şey.”

“FİRAVUNLARA YOL GÖRÜNDÜ, GÖNDERECEĞİZ ONLARI”

“Biz insafsızca, milletin iliğini sömürerek 5’li çeteyi verenleri eleştiriyoruz. Vatandaştan vergi toplucaksın götüreceksin bir avuç beslemeye veriyorsun, biz buna itiraz ediyoruz. Bizim eleştirimiz haklı. Biz hep beraber, bu ülkenin insanları olarak fakirin fukaranın hakkını savunacağız, Firavunlara yol göründü, göndereceğiz onları.”

“GÜNDE ORTALAMA 273 ESNAF VE SAATKAR DÜKKANINI KAPATIYOR, ERDOĞAN 2NEREDEN ÇIKARDINIZ?’ DİYOR”

“Erdoğan açıklama yapıyor, ‘Bazı dostlar diyor ki dükkanlar kapanıyor, şirketler kapanıyor. Kapanan falan yok her şey ortada’… Saray’dan bakınca her şey açık. Bütün lüks var. Dükkanlar kapanıyor. Ben hayret ediyorum ya, bunlar nasıl devlet yönetiyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi, var hiç olmazsa ona bakın.  202 yılında 99 bin 588 esnaf ve meslekten sicilden terkini istedi. Böyle bir insan devleti yönetemez. Halkından habersiz olan, Türkiye Cumhuriyeti devletini yönetemez. Günde ortalama 273 esnaf ve sanaatkar dükkanını kapatıyor. Hala diyor ki nereden çıkardınız bunları diyor. Kendi yarattığı ekonomiden habersiz. Bunları söylediğimiz için CEHAPE çok kötü bir parti. Ne yaparsanız yapın sonuna kadar savunacağız.

“SENİN TALİMATIN PAZARDA GEÇMEZ”

“Sanıyorlar ki Erdoğan’ın verdiği talimat her yerde geçer. Senin talimatın pazarda geçmez. Ekonominin kendi kuralları vardır, bütün dünyada böyle. Efendim Erdoğan talimat verdi fiyatlar düşecek. E düşmedi? Niçin, Erdoğan devlet yönetmeyi bilmiyor. Devlet terbiyesi nedir bilmiyor. Erdoğan acaba mazot fiyatını biliyor mu? İlaç fiyatını biliyor mu acaba. Kredi faizleri, faiş fiyatlarla köprüden geçenlerin derdini bilmiyorlar. Bunların dövizle ne alakası var diyorlar. Ekonomiyi bilmiyorlar, bunların tamamı dövize bağlı.”

“ESNAFI DA ÇİFTÇİYİ DE BATIRAN ERDOĞAN”

Esnafı batıran adam Recep Tayyip Erdoğan, çiftçiyi batıran adam da Recep Tayyip Erdoğan.  Dünya piyasalarında faizi 10 kat fazlasıyla ödeyerek borç alıyorlar. Dünya ortlamasının 10 kat üzerinde faizle borç alabiliyoruz. Londra’daki bir avuç tefeciye ödüyoruz. Kim ödüyor bunu, vatandaş ödüyor. Erdoğan’a güven yok. AK Partili kardeşlerim de güvenmiyorlar. Bankalardaki tasarruf mevduatının yüzde 55.2’si dolar. Türk Lirası’na güvenmiyorlar. E hani bunlar yerliydi, milliydi. Ben sizin oylarınıza değil, ben sizin sorunlarınıza talibim. Sorunlarınızı çözeceğim.

HALK EKMEK AÇIKLAMASI: “GÖZLERİ O KADAR KARARMIŞ Kİ…”

Gözleri o kadar kararmış ki, İBB yoksul semtlerde ekmek büfesi kurmak istiyor, AK Parti ve MHP karşı. Niye karşısınız kardeşim, fakir fukara ucuz ekmek alsa ne olur? İlla CHP yapmasın. Belediyeler yardımı yapmasın… Eğer CHP’li belediyeler olmasaydı, bugün Türkiye daha büyük sorunlarla karşı karşıyaydı.”

“ESKİDEN BİZ AŞI ÜRETİRDİK”

“Eskiden biz aşı üretirdik, il hıfzıssıhhayı kapattılar. Şimdi, dışardan aşı alıyoruz. Kime hizmet ediyor Erdoğan, dışarıdakilere hizmet ediyor. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaseti sokmayın dedik. Bunlar her tarafa siyaseti soktular. Devlette liyakati bitirdiler ve devllette çürüme başladı. Nitelikli kimse kalmadı devlette. İrfan Fidan, Cumhuriyet Başssvcısıydı… İrfan Fidan 107 oyla seçildi. 20 günlük bir adam Yargıtay’a gelmiş, 20 günde bu 107 kişi bunu nasıl tanıdı. Talimat aldılar, 107 kişi Yargıtay’ın yüz karasıdır.”

“AHLAKSIZLIĞIN MİLİTANISINIZ”

“İçişleri Bakanlığı bir genelge yazıyor, bütün valiliklere hepiniz suç duyurusunda bulunun, dava açın diyor. Dava açmazsanız namertsiniz! Hepiniz militansınız, hepiniz yolsuzluğun militanısınız, ahlaksızlığın militanısınız.”