CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadın haklarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçardoğlu kadınların yeterli örgütlenemediğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şerife Bacı Kadın Platformu Üyeleri ile video konferans toplantısında bir araya geldi.
Konuşmasında kadınların yaşadığı sorunlara değinen Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:
“Kadınların siyaset kurumunu çok iyi sorgulamaları gerekir. Çözümler de üretmesi gerekir. Kadınların asıl mücadele etmesi gereken alan yüzde 33 kadın kotasının siyasal partiler yasasına da girmesi.

“KADINLARIN YETERLİ DÜZEYDE ÖRGÜTLENDİĞİNİ SÖYLEMEK ZOR”

Bir dönem kız çocukların okul gitmesi sorundu. Şimdi anneler çocuklarının iyi eğitim görmesini istiyor. bunlara rağmen verdikleri mücadele bütün sonuçları elde edemedi.
Belli meslek dallarında kadın egemenliği vardır. Türkiye’de kadıların yeterli düzeyde örgütlendiğini söylemek çok zor. Belli bölgelerde kadınlar hala sesini çıkaramıyor. Bunları aşmak mümkün.
Eğer kadınlar gerçekten siyaset üzerinde iyi bir baskı kurabilirlerse yüzde 50’lik bir cinsiyet kotası da konulabilir.

Siyaset arenasında kadın yeterli ağırlıkta değil. Temel nedeni de siyaset alanının çok kirlenmesi. Kadın kirli alanda siyaset yapmasının engellenmesi gibi bir tablo var.
Keşke bütün kadınlar belli hedeflerde birleşebilseler. Bir alan odaklanabilseler çoğu şeyi aşabilirler

“KREŞLERE AĞIRLIK VERİYORUZ”

Çalışan kadınlar için annelik kimi zaman bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Biz annelerin çocuklarını getirebilecekleri kreşlere özellikle ağırlık verdik. Yoksul ailelerin olduğu mahallelerden başladık. Güven içinde çocuğunu bırakabileceği yer olursa kadın kente alışıyor.