CHP Lider, Kılıçdaroğlu, “Mafya bozuntuları bizi yıldıramaz. Yeraltı dünyasından destek alarak faaliyetlerini yürüten meşru partiler, Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanet ediyor” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın kendisine yönelik tehdit ve hakaretleri nedeniyle dayanışma ziyaretine gelen KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ile görüştü.
Kılıçdaroğlu, “Biz CHP olarak öyle mafya bozuntularına, belli siyasi partilerin desteğini alarak bize yönelik tehditleri asla ve asla dikkate almayız. O tehdidi yapanlar asla ve asla bizi yıldıramazlar” ifadelerini kullandı.

“DEVLET KRİZİ OLDUĞUNU GÖSTERİR”

ANKA’nın aktardığı habere göre, CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ile görüşmede, Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba eşlik etti. Kılıçdaroğlu, görüşmede şöyle konuştu:
“Siyasi partiler arasında sert eleştiriler olur hatta bazen dozu kaçabilir bu eleştirilerin. Bunlar bir şekilde toplumun kabul edebileceği tartışmalardır. Bu tartışmalara yeraltı dünyasının bazı aktörlerinin katılması o tartışmalara da meşru partilerin destek vermesi Türkiye’de ‘devlet kriz’ olduğunu gösterir. Hukuk devletinin olmadığını gösterir. Meşru siyasi partiler yer altı dünyasından bazı mafya bozuntularından destek alarak kendi faaliyetlerini yürütebiliyorlarsa onlar Türkiye Cumhuriyeti devletine ihanet ediyorlar demektir. Biz bu filmi daha önce de gördük ama bütün bunların hepsini aşacağız, bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi yeniden inşa edeceğiz. Bu yeraltı dünyasını da sıfırlayacağız.”

“KILIÇDAROĞLU’NA YAPILAN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ise, “Bizler emek örgütleriyiz. Siyasi parti değiliz, siyasi parti üyesi de değiliz ama bu ülkenin kurucu iradesi olan CHP’nin Genel Başkanına yapılan saldırıyı buradan şiddetle kınıyoruz. Burada iktidar ve muhalefet partilerinin bazılarının yer altı örgütleriymiş gibi açıklama yapmalarını da kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYET TARİHİNDE İLK”

Kılıçdaroğlu, KESK heyetinin ziyaretinde ise şu açıklamalarda bulundu:
“Düşünce özgürlüğünü, demokrasiyi, farklı düşüncelere saygıyı savundum. Demokrasinin olmazsa olmaz kurallarından birisinin bu olduğunu ifade ettim. Elbette siyasi partiler arasında çekişme olur tartışma olur hatta bu tartışmalar bazen oldukça sert zeminlerde de gerçekleşebilir. Meşru bir siyasi partinin yer altı dünyasını savunması yeraltı dünyasının aktörlerinin yanında olduğunu ifade etmesi, belki de bizim Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Böylesine vahim bir tablo aslında Türkiye’de bir devlet yönetimindeki savrulmayı gösteriyor. Devletin iyi yönetilmediğini savrulduğunu belli grupların belli odakların devleti yönlendirdiğini açıkça gösteriyor.”
Geçmişte buna benzer bazı olaylarda toplum acılar yaşadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “İnsanların ve sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının sağ duyusuna güveniyorum. Bütün bu kışkırtmalara rağmen, biz kararlılıkla demokrasiyi savunmak insan haklarını savunmak hak ihlallerine karşı çıkmak haksızlığa uğrayanların yanında olmak gibi bir görevi üstlenmek zorundayız. Onların tahriklerine kapılmadan doğru bildiğimizi kararlılıkla inançla ifade etmeliyiz” diye konuştu.

“BU TEHDİT, TÜM DEMOKRATİK MUHALEFETE YÖNELİK”

Ziyaretin ardından açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de, “KESK olarak Sayın Kılıçdaroğlu şahsında bu saldırının bu tehdidin Türkiye’deki tüm demokratik muhalefete yönelik, demokrasinin gelimini engellemeye dönük bir provokasyon olduğunu ifade etmek istiyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Alaattin Çakıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti

Twitter, Alaattin Çakıcı’nın tehdit ve hakaretler dolu mektubunu kaldırdı