CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendisine 2 milyon liralık tazminat davası açan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a parayı ‘ABD Kongresi’nin şantajına teslim olunmaması halinde’ ödeyeceğini söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet gazetesinden İpek Özbey’e verdiği röportajda, kendisinin yurt dışında parası olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 2 milyon liralık tazminat davası açtı.
Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Kılıçdaroğlu, “ABD Kongresi’nin şantajına teslim olunmaması halinde, hiçbir itirazda bulunmadan, Erdoğan Ailesi’ne 2 milyon lirayı derhal ödeyeceğim” açıklamasında bulundu.

“ERDOĞAN ‘HODRİ MEYDAN’ DEMEK YERİNE SUSTU”

Öztürk’ün aktardığına göre, Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Bir ülkenin onurunu koruyacak olanlar öncelikle o ülkeyi yönetenlerdir. Devleti yönetenlerin mal varlıklarıyla tehdit edilmesi ve tehdit karşısında muhatapların susması, şantajı yapanları güçlü kılar. ABD Kongresi dünya önünde ülkemizin Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan zatı tehdit ederek, ‘Servetini inceleyeceğiz’ dediğinde Erdoğan ‘hodri meydan’ demek yerine sustu. Bu milli onurumuzu derinden yaralamıştır. Cumhurbaşkanı sadece ailesine karşı değil, yurttaşlarına karşı da sorumlu. Çağrımız; hızla bu sorumluluğu yerine getirmesi ve ülkenin ulusal onurunu korumasıdır. Servet ve hesaplar üzerinden yapılan bir itham karşısında önceki Genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal susmamış, İsviçre makamlarına başvurmuş hesabının olmadığını ispatlamıştır.”
2005 yılında Deniz Baykal ve kızının İsviçre bankalarında gizli hesaplarının olduğu iddia edilmişti.