CHP lideri Kılıçdaroğlu, “O konuşmamda işsizlikten esnafın derdinden söz ettim onun kafasında 50 milyon dolarlık çanta kalmış. Devleti yönetenler ve aileleri örnek olmak zorundadır, ülkede çocuklar açlıktan ölürken 50 bin dolarlık çanta taşıyorsanız ben buna isyan ederim” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Spor Salonu açılışında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:
“Hepimizin düşüncesinin arka planında ‘Ne olacak bu memleketin hali?’ sorusu var. Hepinizden tek isteğim, karamsarlığa kapılma hakkı olmadığımızı, bu ülkede yaşıyorsak, bizim umutsuzluğa kapılma hakkımız yoktur. Sabahleyin Anıtkabir’den sonra Meclis Binası’na gittim. O binadan ayrılırken şunları düşündüm, 97 yıl önce o binada insanlar kucaklaştılar, insanlar gözyaşı döktüler, insanlar sevinç içinde ellerini kaldırdılar ve Cumhuriyet’i kurdular.
Geçen bayramda Milli Kurtuluş Savaşı’na ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden kişilerin anılarını okuduk. İstanbul’dan Ankara’ya gelmek için insanların hangi yollardan geçtiklerini, yakalanmamak için nelerin yapıldığını, özellikle Mustafa Kemal Atatürk’ün İsmet İnönü geldiği zamanki sevincini o anılarda okuduk.

“TÜRKİYE’NİN AŞILAMAYACAK SORUNU YOK”

Öyle bir Ankara’dan bugünkü Ankara’ya geldik. O koşullardan bugünkü koşullara geldik. Karamsarlığı biliyoruz, eğitimde, sosyal yaşamda, dış politikada sorunlar var biliyorum. Demokrasi alanında ciddi sorunlar var biliyorum. Ama biz CHP’lilerin temel görevi sorunları aşma görevidir. Kararlılıkla, inançla, bilgiyle ve birikimle Türkiye’nin aşılmayacak hiçbir sorunu yoktur. Herkes şunu çok iyi bilsin ki bu ülkenin en büyük güvencesi Cumhuriyet Halk Partisi’dir.
Demokrasiden yana olan tüm halkın katılımıyla Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız. Bizim çocuklarımız daha görkemli bir Cumhuriyeti ve daha görkemli bir demokrasiyi yaşayacaklar.”

“TÜRKİYE GERÇEKLERİNDEN KOPTULAR”

Kılıçdaroğlu çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız ürünlerine boykot çağrısını Emine Erdoğan’ın çantası üzerinden eleştirmesine Erdoğan’ın “Dün, Bay Kemal eşimle ilgili bazı laflar etti. Sende zerre kadar yürek varsa sen benimle ilgili konuş, eşimle ilgili konuşma” sözlerine şu yanıtı verdi:

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Eşimle değil benimle konuşsun” sözüne şöyle yanıt verdi:

“Bir ülkede yüzlerce çocuk yatağa aç giriyorsa, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden bir baba varsa, Kübra bebek açlıktan ölmüşse ve siz kalkıp Fransız mallarını boykot edin diye bir çağrı yapıyorsanız topluma örnek olacak kişiler sizlersiniz.

“Yaşamıyla da topluma örnek olması gereken devlet yöneticilerinin yoksulluğun bu kadar yaygın olduğu bir dönemde 50 bin dolarlık çantayla gezmesini doğru bulmuyorum.

“Ben bir kişiyi hedef almış değilim. Bir boykot çağrısı yapıyorsanız önce boykotu siz yapacaksınız.

“Ben saraylarda krallar gibi yaşayacağım, vatandaş perişan olacak… Ben bunu dile getirdiğimde de ‘Eşimle değil benimle konuş’ diyor.

“Ben hazırım, çıkarım senin televizyonuna, A Haber var, gel bir de bana meydan oku yüreğin varsa, cesaretin varsa.

“Erdoğan sinirlerine hakim olan birisi değil. Hiçbir Osmanlı padişahının bu kadar sarayı olmadı.

“Bir saraya kapansın, A Haber’i izlesin, kendi dünyasını kendi yaşasın. Türkiye’nin gerçeklerinden koptular, hangi koşullarda olduğunu bilmiyorlar. Dolar aldı başını gidiyor.

“Ben o konuşmamda işsizlikten, esnafın durumundan bahsettim, onun kafasında 50 bin dolarlık çanta kalmış.

“Devleti yönetenler ve aileleri örnek olmak zorundadır, ülkede çocuklar açlıktan ölürken 50 bin dolarlık çanta taşıyorsanız ben buna isyan ederim.

“Bu vatandaşın Fransız malını alacak parası var mı, hiç düşündün mü sen?

“Saray sosyetesi diye bir sınıf çıktı ortaya.

“Askıda ekmek kampanyasını kim başlattı? Devlet Bahçeli başlattı. Neden başlattı? Evine ekmek götüremeyenler var. Yemek için çöp konteynerini karıştırdığı on binler var.

“Saray sana söylüyorum: On binlerce kişi sarayın artıklarıyla doymaya çalışıyor.

“21. yüzyılın Türkiye’si… Adamın dünyadan haberi yok.”