Koronavirüs gündemi ile toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden yeni kısıtlamalar bekleniyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında bugün Kabine toplantısı yapılacak. Kabine toplantısında başlıca gündem maddesinin, koronavirüs salgınıyla mücadele olması bekleniyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında bugün Kabine toplantısı yapılacak. Kabine toplantısında başlıca gündem maddesinin, koronavirüs salgınıyla mücadele olması bekleniyor.

KAPSAMLI SUNUM YAPILACAK

İki hafta önce alınan kısıtlama kararlarına karşın, koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının yükselmesi üzerine, 15:00’te başlayacak toplantıdan ek kısıtlama kararlarının çıkabileceği konuşuluyor. Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son 10 günlük tabloyla ilgili kapsamlı bir sunum yapacak. Öte yandan toplantıda illerdeki son koronavirüs tablosu ve aşı çalışmaları da değerlendirilecek.

ÇIKMASI MUHTEMEL BAZI KARARLAR:

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda toplantıdan çıkması muhtemel bazı kararlar şöyle:

  • İki haftadır hafta sonları saat 20.00’den sabah saat 10.00’a kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı, salgının ilk günlerindeki gibi tüm güne yayılabilir.
  • Salgının kontrol altına alınamadığı bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağına hafta içi günler de dahil edilebilir.
  • Toplantıda vaka ve ölüm sayılarının yüksek olduğu Edirne, Adana, Hatay, Artvin, Aydın, Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Trabzon, Tokat, Zonguldak, Mersin, Osmaniye, Samsun, Muğla, Bursa İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli gibi şehirlere yönelik olarak salgının seyrine göre kademeli şekilde seyahat kısıtlaması getirilebilir.
  • Havaların soğumasına paralel olarak yüksek risk grubunda olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların her gün dışarı çıkabildiği 3 saatlik sürenin azaltılması da planlanıyor.
  • Yine salgının seyrine bağlı olarak kalabalık oluşmasının önlenmesi amacıyla bazı mekanlara sınırlama getirilebileceği de belirtiliyor.

“DAHA SER TEDBİRLERİN ALINMA ZAMANI GELDİ”

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Öğretim Görevlisi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz “Geçtiğimiz hafta alınan tedbirlerin çok da yararının olmadığını görüyoruz. Daha sert tedbirlerin alınma zamanı geldi.’’ dedi.

NTV yayınına katılan Kayıpmaz, “Büyük ihtimalle yeni kararlar açıklanacaktır bugün. Önümüzün kış olduğunu düşünürsek kapalı ortamlarda kalabalık vakit geçirirsek hastalık yayılma fırsatı bulacak. 30 bin vakayla Avrupa’da birinci sıraya oturmuş durumdayız. Kamusal tedbirlere bireysel tedbirlerle destek vermeliyiz.” diye konuştu.

ERDOĞAN “YENİ TEDBİRLER ALMAYA MECBURUZ VE ALACAĞIZ” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen Cuma günü koronavirüs tedbirleriyle ilgili olarak “Vatandaşlar hala kapalı mekanlarda dikkatli davranmıyor. Yeni tedbirler almaya mecburuz ve alacağız” demişti. Yeni kısıtlama kararları alınması durumunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantının ardından bir açıklama yapması bekleniyor.