Menemen Belediyesi başkan vekili kura çekimi için Belediye Meclisi bugün olağanüstü toplandı. Başkan vekilliği kurasında kazanan AKP’li Aydın Pehlivan oldu.

İzmir’in Menemen ilçesinde Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından başkan vekilliği seçimi için yapılan kura çekiminden AKP’nin adayı Aydın Pehlivan çıktı.
Seçimi için kura çekimi bugün İzmir Vali Yardımcısı Başkanlığı’nda saat 14.00’de yapıldı. CHP’den toplantıya sadece Başkan Vekili Adayı Deniz Karakurt ve CHP İlçe Başkanı Turan Erdoğan katılırken, İYİ Partili meclis üyeleri meclis toplantısına katılmadı. AKP ve MHP’li meclis üyeleri ise toplantıya katıldı.
Cumhuriyet’in aktardığı habere göre, toplantı yeter sayısı olan dörtte bir çoğunluğun sağlanmasının ardından gündemin tek maddesi olan Başkan Vekilliği için kura çekimine geçildi. Kuradan AKP’nin adayı Aydın Pehlivan oldu.
Kurada AKP’li Pehlivan’ın çıkmasının ardından AKP’liler tekbir getirdiği görüldü. Sonucun açıklanmasından sonra CHP’li meclis üyeleri salonu terk etti.

NE OLMUŞTU?

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un “zimmet ve irtikap” suçlamasıyla hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle tutuklanması ardından yapılan başkanvekilliği seçimi için CHP’li Deniz Karakurt ve AKP’li Aydın Pehlivan başkanvekilliği için yarıştı.
Seçimde üçüncü ve dördüncü turu eşitlikle biten seçim kurayla sonlanmıştı.
CHP’li Karakurt’un kazandığı kura sonrası Aydın Pehlivan, seçimi yargıya taşıdı ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

İLGİLİ HABERLER

AKP itiraz etmişti: Menemen’de seçim iptali olabilir

Menemen Belediyesi’nde seçim ertelendi