Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İYİ Parti’den ihraç kararını iptal etti.

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İYİ Parti’den ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etti.

ÖZDAĞ: “ADALET YERİNİ BULDU”

Özdağ, karar sonrası sosyal medya hesabından yaptığı ilk açıklamada, “Adalet yerini buldu!” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Katıldığı televizyon programında İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun ‘FETÖ’cü’ olduğu iddiasını dile getiren Özdağ’a karşı parti teşkilatları dilekçeler vererek ihraç edilmesini istemişti.
Genel Başkan Meral Akşener ise teşkilatlardan gelen başvuru ve talepleri değerlendirerek, Özdağ’ın Disiplin Kurulu’na sevkine karar vermişti. Bu gelişmenin ardından Özdağ’a ilişkin dosyayı görüşen Kurul, Özdağ’ın iddiaları ve açıklamalarıyla ilgili savunmasının alınması kararını vermişti. Özdağ da savunmasını partiye yazılı olarak iletmişti.
Özdağ’ın avukatı Uğur Tarhan’ın Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dilekçesinde, “Müvekkil davacının, kurucu ve milletvekili olduğu partiden ihraç edilmesi kararı, Siyasi Partiler Kanunu’na hâkim olan normatif ilkelere aykırı olduğundan hukuki denetimden geçerek iptal edilmesi gayesiyle huzurdaki davanın açılması zarureti hasıl olmuştur” ifadelerine yer verilmişti.
Özdağ, İYİ Parti Disiplin Kurulu tarafından 16 Kasım 2020’de oy birliğiyle partisinden ihraç edilmişti.

İLGİLİ HABERLER

https://dokuz8haber.net/gundem/politika/umit-ozdag-iyi-partiden-ihrac-edildi/