MAK son seçim anketini açıkladı: Sadece 3 parti barajı geçebiliyor

MAK Danışmanlık’ın Kasım ayı araştırmasına göre, kararsızların dağıtılması sonunda barajı sadece AKP, CHP ve İYİ Parti geçebiliyor.

MAK Danışmanlık’ın 14-24 Kasım tarihleri arasında yaptığı anketin sonuçları açıklandı. Buna göre, 67 ilden 5 bin 700 kişiye yapılan anket sonucunda bugün seçim olsa barajı sadece 3 parti geçebiliyor. Öte yandan ankete katılanların yüzde 58’i bugün seçim olsa 24 Haziran’da oy verdiği partiye yeniden oy vermeyi düşünmüyor. MAK Danışmanlık’ın anketinde karasızlar dağıtılmadan ortaya çıkan sonuçlarda AKP yüzde 34,1 oranında oy alırken CHP yüzde 21,1, İYİ Parti yüzde 10,1 ve MHP ise yüzde 8 oy aldı.

AKP YÜZDE 38; CHP YÜZDE 24; İYİ PARTİ YÜZDE 11

MAK Danışmanlık, ‘Kasım 2020 Türkiye Gündem Araştırması’ raporunu yayınladı. Buna göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra oy kullanacağını söyleyen seçmenlerin yüzde 38,7’si AKP’ye, yüzde 24’ü CHP’ye, yüzde 11,6’sı ise İYİ Parti’ye oy verecek. Araştırmaya göre HDP ve MHP ise baraj altında kalıyor. Sandığa giden seçmen arasında yüzde 12’si kararsız olduğunu belirtiyor.

HDP VE MHP BARAJ ALDINDA KALIYOR

Kararsızların matematiksel olarak dağıtılması sonrası ise AKP yüzde 38,7 oy oranına sahip oldu. Onu yüzde 24 ile CHP, yüzde 11,6 ile İYİ Parti, yüzde 9,2 ile HDP, yüzde 9,1 ile MHP izledi. Bu sonuçlarla HDP ve MHP baraj altında kalıyor.

OYUNU AKP’YE VERENLER, AKP’DEN SONRA EN FAZLA GELECEK PARTİSİ’Nİ BEĞENİYOR

Oyunu AKP’ye vereceğini söyleyen seçmenlere “AKP’den sonra en beğendiğiniz parti hangisidir?” diye soruldu. En yüksek oranı yüzde 20 ile Gelecek Partisi aldı. AKP ile Cumhur İttifakı’nda yer alan MHP ise yüzde 18 ile ikinci sırada bulundu.

CHP’LİLER DEVA PARTİSİ’Nİ DE BEĞENİYOR

Oyunu CHP’ye vereceğini söyleyen seçmenlere “CHP’den sonra oy vereceğiniz partisi hangisi olur” diye soruldu. En yüksek oran yüzde 42 ile ‘sandığa gitmem’ciler çıktı. İkinci sırayı ise İYİ Parti aldı. CHP’lilerin üçüncü tercihi ise DEVA Partisi.

MHP’LİLER EN FAZLA AKP’Yİ BEĞENİYOR

Oyunu MHP’ye vereceğini söyleyen seçmenlere “MHP’den sonra en beğendiğiniz parti hangisidir?” diye soruldu. En yüksek oranı yüzde 51 ile AKP oldu. İkinci sırada ise yüzde 18 ile İYİ Parti cevabı geldi. MHP’lilerin üçüncü tercihi ise Ali Babacan’ın DEVA Partisi oldu.

İYİ PARTİ’LİLER CHP’Yİ BEĞENİYOR

Oyunu İYİ Parti’ye vereceğini söyleyen seçmenlere “İYİ Parti’den sonra en beğendiğiniz parti hangisidir?” diye soruldu. En yüksek oran yüzde 19 ile ‘sandığa gitmem’ciler çıktı. İkinci sırayı ise CHP aldı.

KATILIMCILAR PARLAMENTER SİSTEMİ TERCİH ETTİ

Oyunu HDP’ye vereceğini söyleyen seçmenlere “HDP’den sonra tercihiniz hangi parti olur?” diye soruldu. En yüksek oran yüzde 40 ile ‘diğerleri çıktı. AKP, CHP, Gelecek ve DEVA Partileri ile İYİ Parti onu takip etti. Katılımcılar “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile güçlendirilmiş parlamenter sistem arasında tercih şansınız olsa hangisini seçerdiniz?” sorusuna yüzde 46 ile “güçlendirilmiş parlamenter sistem” yanıtını verdi. Mevcut sistemi tercih edenler ise yüzde 35’te kaldı.