TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Türkiye Varlık Fonu’nun “Gizli” ibareli denetim raporunun görüşülmesine İYİ Parti ve HDP’li milletvekilleri itiraz etti.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) 2019 yılı mali tabloları ve faaliyetleriyle ilgili denetim raporları görüşülüyor. Komisyonda raporların gizli olup olmadığına ilişkin tartışma yaşandı. Devlet Denetleme Kurulu’nun hazırladığı raporun üzerine “GİZLİ” ibaresiyle damga vurmasına muhalefet vekilleri tepki gösterdi.
MA’da yer alan habere göre; Muhalefet partileri, “gizlilik” muammasının çözülmeden toplantının yapılmaması görüşünü paylaştı. Ayrıca, “gizlilik” ibaresi olduğu için rapora dair konuşma yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa bunun suç teşkil edip etmeyeceği ve basının raporu haberleştirmesinin suç olup olmayacağı yönündeki soruları da yanıtsız kaldı.

İYİ PARTİ: NEDENİNİ ANLAMIŞ DEĞİLİZ

İyi Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Bu rapor bizim elimize ‘gizli’ ibaresiyle geldi.  Tabii, biz bunun nedenini anlayabilmiş değiliz. Şimdi elimizde kanun var, Varlık Fonu Kanunu’nda denetim şekli belli. Yani, burada, normal şartlarda, bir bağımsız denetim firması tarafından denetim yapılması… Bağımsız denetim firmalarının denetimlerinin de bugüne kadar gizli olduğunu ben hiç görmedim, normal şartlarda bunlar denetlenen şirket tarafından yayınlanır, Varlık Fonunun ‘web’ sayfasında, zannediyorum, zaten rapor da herhâlde yok şu an itibarıyla. Şimdi, böyle bir durumda -bu rapor gizli- bu rapordaki hangi bilgiyi verirsek biz suç işlemiş oluruz, hangi bilgiyi vermezsek suç işlemiş olmayız? Yani biz burada neyi denetleyeceğiz, görüşümüzü nasıl ifade edeceğiz? Ya, şimdi bizden ne söylememizi bekliyorsunuz Sayın Başkan?  Dolayısıyla burada bir karartma var, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından veya Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılmış, denetimin bir karartması var” dedi.

‘TOPLANTIYI TERK EDİYORUZ’

Usta, “gizlilik” ibaresi nedeniyle görüş bildirmesinin suç olup olmadığını bilmediğini belirterek, “Bütün bu tartışmalardan sonra hâlâ bir şüphe olduğu için ben mahkemenin gölgesinde bir tartışma, müzakere yapmak istemiyorum; biz İyi Parti Grubu olarak toplantıyı terk ediyoruz” diye belitti.

HDP: GİZLİ İBARE OLAMAZ

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “şeffaflık” iddiası olan bir kurumun “gizli” ibareli bir denetim raporu olamayacağını belirterek, “Şimdi, ben bu ‘gizli’ ibareli şeyin kapağını dün Twitter’da paylaştım. Geçen rapor da gizli gelmişti, o raporun içinden de paylaştım; henüz bana bir fezleke gelmedi. Yani bana şu ana kadar fezleke gelmediğine göre bu bir suç değil çünkü ya birisi suç duyurusunda bulunmadı ya da bir savcı harekete geçmedi yani ‘Gizli belgeyi yayınladınız’ diye suç duyurusunda bulunmadı. Varlık Fonu şeffaf olmadığı sürece, şeffaf olmadığına dair bir algı olursa en büyük zararı Varlık Fonu’na vermiş oluruz” diye konuştu.

AKP: ALIŞKANLIK

AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, “gizli” ibaresinin bir alışkanlıktan dolayı verilmiş olduğunu savundu.

MHP: GİZLİ OLMASINA GEREK YOK

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, raporu incelediğini ve raporda gizlilik arz edecek bir durumun olmadığını belirterek, “Yani bir devlet sırrı ya da şirketlerle ilgili halel getirecek başka bir durum söz konusu değil ama gizli olduğu için tabii ki buna hepimizin uyması lazım. Bunu Komisyon olarak, Sayın Başkanım, Devlet Denetleme Kuruluna iletebiliriz yani ‘Bu raporun gizli olmasına gerek yok.’ diye. Yani en azından bundan sonra ‘gizli’ göndermesinler, varsa da bir gizlilik gerekçesi bunu ortaya koysunlar” diye konuştu.

CHP: DDK’NIN ‘GİZLİ’ DEMESİ TBMM’Yİ BAĞLAMAZ

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ise “Türkiye Büyük Millet Meclisinin gizlilik konusunda uyacağı kuralları İç Tüzük’ün de dâhil olmuş olduğu Parlamento hukuku, Parlamento kuralları belirler. Bunun dışında, Devlet Denetleme Kurulunun kendi raporuna ‘gizli’ ibaresi yazmış olması Türkiye Büyük Millet Meclisini bağlamaz, ta ki Plan ve Bütçe Komisyonu ‘Bu oturumu gizlilikle yapalım,’ dediği ana kadar, böyle bir şeyi önermiyorum. Gizlilik kararı alınırsa buradaki bilgiler, raporlar paylaşılamaz. Alınmadığı sürece raporun gizli olması bir şeyi ifade etmez, Sayın Cumhurbaşkanı da bu raporu buraya göndermek suretiyle aslında yasanın da gereğini yerine getirmek suretiyle bunun tartışılmasını istemiş. Buradaki rapor, buradaki belgeler burada konuşulabilir, her şekilde basınla paylaşılabilir, Genel Kurulda konuşulabilir. Varsayalım ki bu raporu alıp Genel Kurulda kürsüden bir arkadaşımız okudu. Bunda bir sakınca olabilir mi? Olmaz” diye belirtti.
Muhalefet partilerinin ısrarla raporun “gizli” olup olmadığı sorusu yanıtsız kalırken, AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ise “Gizli olsa basın olmaz zaten” dedi.

BAŞKANDAN ‘BASIN DIŞARI ÇIKSIN’ ÖNERİSİ

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz’ın tüm sorulara ve çözüm önerilerine verdiği karşılık ise “Eğer arzu ediyorsanız, rahat olalım diyorsanız, eğer öyle bir ısrarınız varsa basına kapatabiliriz, öyle devam edebiliriz, bunu yapabiliriz ama ben bunun doğru olmadığına inanıyorum” ifadelerini kullandı.