MetroPOLL Araştırma’nın son anketine göre, Cumhur İttifakı’nın oy oranında geçen aya göre düşüş yaşanırken, Millet İttifakı’nın oy oranındaki yükseliş dikkat çekti.

MetroPOLL Araştırma “Türkiye’nin Nabzı Mayıs 2021” anketinin sonuçlarını paylaştı. MetroPOLL araştırmasında, katılımcılara “Hangi ittifaka daha yakınsınız? AK Parti ve MHP’nin yer aldığı Cumhur İttifakı mı? CHP ve İYİ Parti’nin yer aldığı Millet İttifakı mı?” sorusunu yöneltildi.

Ankete göre “Millet İttifakı’na daha yakınım” diyenlerin oranı yüzde 43,2 oldu. “İki ittifaka da yakın değilim ama Millet’i tercih ederim” diyenlerin oranı yüzde 4,8 oldu ve böylece Millet İttifakı’nı tercih edenlerin toplam oranı yüzde 48’e ulaştı.

Ankette katılımcıların “Cumhur İttifakı’na daha yakınım” diyenlerin oranı yüzde 37,8 olurken, “İki ittifaka da yakın değilim ama Cumhur’u tercih ederim” diyenlerin oranı yüzde 2,3 olarak belirtildi. Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 40,1 oldu.

“Fikrim yok/Cevap yok” diyenlerin oranı ise yüzde 11,9 olarak belirtildi.

MİLLET İTTİFAKI YÜKSELİŞTE

Ankete göre, Millet İttifakı’nın oranı geçen aya göre yükseldi. Nisan araştırmasında yüzde 38,6 olan oy oranı, Mayıs araştırmasında 43,2’ye yükseldi.

MetroPOLL anketinde, Cumhur İttifakı’nın oy oranında ise yaşanan düşüş dikkat çekti. Nisan ayı anketinde yüzde 39,4 olan ittifakın oranı, Mayıs ayı anketinde yüzde 37,8’e geriledi.

AKP’LİLER SEDAT PEKER’İN VİDEOLARINDAN HABERSİZ

Katılımcılara “Sedat Peker’in YouTube’daki videolarını izlediniz mi?” sorusu da yönetildi. Videoların tümünü izleyenlerin oranı yüzde 23,6 olarak ölçüldü. “Bir kısmını” izleyenlerin oranı yüzde 25,1 olurken, “Hayır izlemedim ama haberdarım” diyenlerin oranı yüzde 13,8’de kaldı. “Videolardan haberim yok” diyenlerin oranı ise yüzde 37,4 olarak belirlendi.

Videoların izlenme oranının partilere göre dağılımında ise ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Peker’in iddialarının birçoğunda AKP’li yöneticilerin özne olmasına karşılık AKP’li seçmenin yüzde 51,5’i “Videolardan haberim yok” dedi. Videolardan haberi olmadığını söyleyen Saadet Parti seçmeni oranı yüzde 29,4, MHP seçmeni oranı yüzde 28,7, HDP seçmeni oranı yüzde 23,2, CHP seçmeni oranı yüzde 20,7, İYİ Parti seçmeni oranı yüzde 19,9 olarak ölçüldü.