Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kafasındaki yeni Anayasa’nın ipuçlarını verdi ve yeni Anayasa’nın “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerine inşa edileceğini” aktardı. Muhalefet sözcüleri ile yeni bir Anayasa’ya ihtiyaç olduğunu, ancak bu konuda sicili bozuk olan AKP’nin güven vermediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anayasa açıklamalarını memnuniyetle karşıladığı belirterek, ‘Yeni anayasa çalışmasına Cumhur İttifakındaki ortağımızla öncülük edeceğiz. Yeni Anayasa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başta olmak üzere ülkemize kazandırdığımız tarihi atılımların üzerinde inşa edilecektir” dedi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de, “darbe anayasalarının tortularını ortadan kaldıracaklarını” savunarak, “El birliğiyle 83 milyonun ‘Evet bu benim anayasam, ben burada kendimi görüyorum’ dediği bir yapıyı beraber kuracağız” diye konuştu.

CHP: ÖNCE ANAYASA’YA UYSUNLAR

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, gazetecilerin sorusu üzerine, Yeni Anayasa vurgusu yapanların öncelikle ettikleri Anayasa’ya sadakat yeminini unutmaması gerektiğini söyledi. Erkek, “Tarafsızlık için yemin ettiler. Öncelikle o tarafsızlığı gerçekleştirsinler, gerçek anlamda devleti ve milleti temsil etsinler. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanması için gereğini yapsınlar. Ancak ondan sonra samimiyetleri tartışılabilir” dedi. CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ise dün yaptığı açıklamada, “Aman geri dursunlar, bunların yapacağı Anayasa değişikliğinin hiçbir hayır olmaz” demişti.

HDP: AKP’NİN ANAYASA SİCİLİ BOZUK

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Oluç, Anayasa tartışmasına ilişkin olarak, HDP’nin “12 Eylül 1980 Anayasa’nın değişmesi gerektiğini çok uzun yıllardır söyleyen ve bunun için mücadele eden muhalefet partilerinden biri” olduğunu söyledi. “12 Eylül 1980 Anayasası özürlüdür, despotiktir, her türlü otoriterliğe açıktır ve bir cunta, darbe ruhunu taşıyan, kendisine içselleştirmiş olan anayasadır” diyen Oluç, bu anayasanın toptan kaldırılması gerektiğini vurguladı. Sivil ve demokratik Anayasa’nın Türkiye’de yaşayan herkesin acil ihtiyacı olduğunu ifade eden Oluç, “AKP’nin bu konudaki sicili bozuktur. İktidar, eğer bu tartışmayı bir oyalama, nefes alma ve iktidarını sürdürme anlayışı içinde gündeme getiriyorsa bu doğru bir tutum değildir. İktidar ittifakı güven vermiyor” diye konuştu. Oluç, yeni bir Anayasa’nın sadece Cumhur İttifakı ile yapılamayacağını sözlerine ekledi.
SP: SADECE GÜNDEMİ DEĞİŞTİREN BİR GİRİŞİM
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu ise partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Anayasa konusunda iktidar ve muhalefetin ittifak etmek mecburiyetinde olduğunu savundu. “Anayasayı Meclis’te çoğunluğu bulunan bir parti muhalefete rağmen yaparsa, o anayasada mutlaka birtakım eksiklikler, yanlışlıklar, aksaklıklar olur” diyen Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İktidar zihniyetini, tavrını, yaklaşımını değiştirmeden hangi anayasa değişikliğini getirirseniz getirin hiçbir faydası olmaz. Anayasa değişikliğini sadece gündemi değiştiren bir girişim olarak görüyoruz. Keşke müspet manada bir değişiklik olsa”.