Bülent Arınç’ın Kavala ve Demirtaş ile ilgili sözlerine tepk gösteren Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendiren gazeteci Murat Yetkin, “Erdoğan’ın Bahçeli’yi kızdırıp küstürmeme uğruna Arınç’ı böyle harcamaya kalkması ters tepebilir” ifadelerini kullandı.

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP kurucularından Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’a yönelik, sözlerini değerlendirdi.
Yetkin, Erdoğan’ın Arınç’a yönelik “Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan kimi bireysel açıklamalar ile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz. Geçmişte birlikte çalışmış olsak bile hiç kimsenin şahsi açıklamaları hükümetimizle, partimizle ilişkili hale getirilemez” sözlerinin AKP’yi sarsacağını belirtti.

“BU DURUM KAYITSIZ ŞARTSIZ ERDOĞAN DESTEKÇİLİĞİ UĞRUNA…”

Yetkin Report’ta kaleme aldığı yazıda Yetkin, şu görüşlerini dile getirdi:
“Erdoğan reform sözü verir vermez ilk tepki MHP cenahından geldi. Bahçeli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret dolu tehditler eden Alaattin Çakıcı’ya sahip çıktı, destek oldu. Muhalefet liderine yapılan bu muamele karşısında, sivil siyaset şampiyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çıt çıkmadı. Sonra AK Parti’nin (Abdullah Gül ve Erdoğan ile birlikte) üç temel direğinden biri olan Bülent Arınç’tan Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın durumlarına geç de olsa itiraz eden sözler geldi. Bu durum kayıtsız şartsız Erdoğan destekçiliği uğruna, düne kadar Berat Albayrak’a mersiyeler dizerken, şimdi hiç yaşamamış sayan kalemşorları heyecanlandırdı.”

“ARINÇ’IN SÖZLERİ AK PARTİ İÇİNDEKİ VİCDAN SAHİPLERİNİ RAHATLATMIŞTI”

Yetkin, yazısının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Çünkü bunu Erdoğan’ın zemin hazırlama çabası sanıp desteklemeye başladılar. Ama Erdoğan bir anda üstelik Arınç’ı ‘bir zamanlar birlikte yürüdüğümüz’ gibi bir ifadeyle istiskal ederek yandaşlarını ters köşeye düşürdü. Oysa Arınç’ın sözleri herkesten çok AK Parti içindeki vicdan sahiplerini rahatlatmıştı. Erdoğan’ın Bahçeli’yi kızdırıp küstürmeme uğruna Arınç’ı böyle harcamaya kalkması ters tepebilir.”

NE OLMUŞTU?

Erdoğan, AKP kurucularından, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın tahliyesi olabilir; delil uyduramazsınız, çocuk bile yazmaz bu iddianameleri!” açıklamalarına göndermede bulunarak, “Reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz” demişti.

İLGİLİ HABERLER

Bülent Arınç’tan Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin açıklama

Erdoğan’dan Arınç’a cevap: Son günlerde yeni bir fitne ateşi yakılıyor