TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekili dokunulmazlıklarına yönelik yaptığı açıklamada, “TBMM’de 1300’e yakın dokunulmazlık dosyası var. Bu çok yüksek bir sayı. TBMM’de bu kadar çok dokunulmazlıkların kaldırılması fezlekesinin olması çok vahim bir tablo. Türkiye açısından doğru bir tablo değil” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu ve milletvekili dokunulmazlıkları hakkında açıklamada bulundu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’te bin 300’e yakın dokunulmazlık dosyası olduğunu açıkladı. Şentop, “TBMM’de bu kadar çok dokunulmazlıkların kaldırılması fezlekesinin olması çok vahim bir tablo” dedi.

“DOĞRU BİR KIYAS DEĞİL”

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin konuşan Şentop, “Ömer Faruk Gergerlioğlu durumunda, Enis Berberoğlu konusu emsal gösteriliyor. Doğru bir kıyas değil” dedi.

“SAVCILIKTAN GELEN TALİMATI, GÖREVLİ ARKADAŞLARIMIZ YERİNE GETİRMİŞTİR”

Gergerlioğlu’nun Meclis’te gözaltına alınmasına değinen Şentop, “TBMM İçtüzüğünün 170. maddesi, ‘Meclis binalarında ve bahçesinde bir suç işlendiği takdirde, savcılığın doğrudan soruşturma yapacağı bir suçsa, savcılığın talimatı yerine getirilir’ diyor. Savcılıktan gelen talimatı, orada görevli arkadaşlarımız yerine getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“FETÖ’CÜ BİR YÖNTEM”

Şentop, Gergerlioğlu’nun “sabah namazı için abdest alırken gözaltına alındığı” iddiasına ilişkin de “Namaz ve abdest üzerinden bu tartışmanın yürütülmesini, FETÖ’cü bir yöntem olarak görüyorum” diye konuştu.

“VAHİM BİR TABLO”

“TBMM’de bin 300’e yakın dokunulmazlık dosyası var” diyen Şentop, “Bu çok yüksek bir sayı. TBMM’de bu kadar çok dokunulmazlıkların kaldırılması fezlekesinin olması çok vahim bir tablo. Türkiye açısından doğru bir tablo değil” ifadelerini kullandı.