Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), ilk ve ortaokul öğrencilerinin velilerinin yanıtlaması için başkanlık sistemi hakkında soruların yer aldığı bir anket hazırladı.

‘Başkanlık sistemine destek verir misiniz?’

Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre ‘İlköğretim ve ortaöğretim öğrenci velilerinin başkanlık sistemine bakış açılarını incelemek ve değerlendirmek’ amacıyla yapıldığı belirtilen anket, velilere ulaştırılmak üzere Şehit Şerife Bacı Ortaokulu öğrencilerine dağıtıldı.
Kastamonu BİLSEM Proje Danışmanı Özkan Kahveci ve iki öğrencinin hazırladığı ankette velilere, ‘Şu anki yönetim biçimimizin avantajları ve dezavantajları nelerdir?’,‘Başkanlık sistemine geçilmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?’, ‘Sizce başkanlık sisteminin avantajları ve dezavantajları nelerdir?’, ‘Ülkemizde başkanlık sistemine geçilmeli midir?’, ‘Başkanlık sistemine geçilmesine destek verir misiniz?’ ve ‘Şu anki parlamenter sistem Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılıyor mu?’ soruları yöneltildi.

‘Resmi olurla geldi, biz de dağıttık’

Anketin bakanlık onayı ve valilik oluruyla öğrencilere dağıtıldığını savunan okul yöneticileriyse şunları söyledi: “Çalışma resmi olurla geldi, bizler de velilere ulaştırılması için öğrencilerimize dağıttık. Birkaç sınıfa dağıttıktan sonra bazı öğretmen arkadaşlarımız, Başkanlık sistemiyle ilgili anketin yanlış anlaşılabileceğini söylediler. Uyarıdan sonra yanlış anlaşılmaları engellemek için dağıtımı kestik.”