Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Fethullah Gülen’in 1996 yılında kendisi ile bir fotoğraf çektirme karşılığında 5 milyon dolar teklif ettiğini iddia etti. Mütercimler, Perinçek’in 2014’te dile getirdiği bu iddiayı son olarak 2018’de yanıtlamıştı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, FETÖ’cülerin 1996 yılında kendisini ziyaret ederek ‘Gülen’le aynı fotoğraf karesinde yer almasını’ istediğini ancak kendisinin reddettiğini ileri sürdü.

EROL MÜTERCİMLER’İN KENDİSİNİ ARADIĞINI İDDİA ETTİ

BirGün’ün haberine göre Perinçek ayrıca, kendisini ziyarete gelen heyeti reddetmesinin ardından Erol Mütercimler’in kendisini arayarak “Halbuki bu görüşme 5 milyon dolardan başlar” dediğini iddia etti.
Perinçek’in açıklamaları şu şekilde:
“1996 yılıydı. Beyoğlu’nda bulunan partimizin il merkezine geldiler. 5. katta kendilerini kabul ettim. 13 kişi olarak geldiler. Sohbetler ettikten sonra bana, Fethullah Gülen ile bir otel lobisinde buluşup, kamuoyuna ve basına bir fotoğraf karesi vermenin Türkiye’de barışa hizmet edeceğini belirttiler. Yaptıkları bu öneriyi mümkün değil diyerek reddettim. Bu konuşmaların ardından beni Erol Mütercimler aradı. ‘Arkadaşlarımızın yaptığı öneriyi reddetmişsiniz. Halbuki böyle bir görüşme 5 milyon dolardan başlar’ dedi. Ben de ‘5 milyon dolar değil 5 milyar dahi verseniz kabul etmem’ dedim.”

MÜTERCİMLER BU İDDİAYI YANITLAMIŞTI

8 Aralık 2018 tarihinde Habertürk’te canlı yayına çıkan Mütercimler, Doğu Perinçek’in gazetesinde çalışan bir gazetecinin konuyu kendisine aktardığını, bunun üzerine Perinçek’in görüşme teklifini kabul etmesini ancak karşılığında 5 milyon dolar talep etmesini tavsiye ettiğini aktarıyor. Gazetecinin bunu Doğu Perinçek’e bizzat söylemesini istemesi üzerine Mütercimler, Perinçek’i arayarak tavsiyesini yineliyor, görüşmeyi otel lobisi gibi bir açık alanda yapmasının uygun olacağını da ifade ediyor. (34.52 – 39.09 arası bölüm)

PERİNÇEK AYNI İDDİAYI 2014’TE TEMPO DERGİSİ’NDE DİLE GETİRMİŞTİ

Perinçek, Erol Mütercimler’in böyle bir teklif yaptığını 2014’te Tempo Dergisi’ndeki röportajında da dile getirmişti.

https://dokuz8haber.net/medya/basinozgurlugu/rtukten-erol-mutercimlerin-sozlerine-inceleme/
https://dokuz8haber.net/gundem/onder-imam-hatipliler-dernegi-ve-kademden-erol-mutercimler-hakkinda-suc-duyurusu/
https://dokuz8haber.net/gundem/diyanetten-mutercimler-hakkinda-suc-duyurusu/
https://dokuz8haber.net/gundem/soyludan-erol-mutercimler-aciklamasi-karsiligini-bulacak/