1460 akademisyen, sanatçı ve siyasetçi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Telefonla arayarak uyardım” dediği Boğaziçi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’e destek açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı Soylu’nun bir televizyon programında “Kendisini aradım böyle işlere girmemesi lazım geldiğini söyledim. Benim yaşım 80, ben bu işlerle uğraşmıyorum’ dedi. Hayır bu işlerle uğraştığınızı biliyorum…” diye söz ettiği Prof. Dr. Ergüder için çok sayıda isim bir araya geldi. Meslek örgütü temsilcileri, tanınmış öğretim üyeleri ve çok sayıda sanatçı ve aydının imza verdiği bildiride, “Prof. Dr. Üstün Ergüder’in meslektaşı, öğrencisi, dostu, arkadaşı olmaktan onur duyuyoruz” denildi.

“SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

İmza metni şöyle devam etti: “Üstün Ergüder hocamızın daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir üniversite için, gençlerin özgürlükçü, düşünen, tartışan, üreten bireyler olmaları adına gösterdiği çabaların altında kötü niyet ve amaç aramanın, bu tür isnatlarda bulunmanın çok talihsiz, yakışıksız olduğunu düşünüyor ve iktidar mensuplarını ülkemizin değerli bilim insanlarına karşı saygılı olmaya davet ediyoruz.”