7 Ağustos 2020, Cuma

Rawest Araştırma: Diyarbakır, Van, Mardin’de HDP farklı kazanacak

Bekir GüneşBütün yazıları

Rawest Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin kurucularından ve yöneticisi Reha Ruhavioğlu,  “Diyarbakır’da HDP’nin oyları 2014 yerel seçimlerinin üzerinde ama 24 Haziran genel seçimlerinin de altında bulunuyor. Van ve Mardin’de de HDP’nin yüzde 58 bandında olduğunu görüyoruz” dedi.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere kısa bir süre kalırken bölge illerinde nasıl bir sonuç çıkacağı merak konusu. Rawest Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin kurucularından ve yöneticisi Reha Ruhavioğlu Diyarbakır başta olmak üzere bölge kentlerinde yaptıkları son araştırmalara ilişkin konuştuk. Ruhavioğlu, Diyarbakır başta olmak üzere bölge kentlerinde son yaptıkları araştırmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Diyarbakır’da HDP’nin 2014’e göre oylarını artırarak yüzde 62-63 bandında olduğunu belirten Ruhavioğlu, “Diyarbakır’da HDP’nin oyları 2014 yerel seçimlerinin üzerinde ama 24 Haziran genel seçimlerinin de altında bulunuyor. Van ve Mardin’de de HDP’nin yüzde 58 bandında olduğunu görüyoruz” dedi.

Ruhavioğlu ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden kayyum atama açıklamaları ve MHP ile yapılan ittifakın AKP’ye yakın Kürt seçmenlerin tercihlerini nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

“DİYARBAKIR’DA HDP OYLARI YÜZDE 62-63 BANDINDA”

Başta Diyarbakır olmak üzere bölgede son yaptığınız araştırma sonuçları nedir nasıl bir tabloyu ortaya koyuyor?

Biz daha çok bölgede çalışıyoruz. Bölgenin hemen hemen bütün kentlerinde çalışmalar yapıyoruz. Örneğin 2014 yerel seçimlerinde belediyeyi HDP yüzde 56-57 gibi bir oyla almıştı. 2015 ile birlikte oylar daha da kemikleşti. HDP yüzde 80’lere kadar geldi. 2014’ten bu yana oy verme durumları çok değişti. Ama son yaptığımız araştırmalarda 2014’ten çok daha fazla oy alıyor fakat 24 Haziran’a göre de daha düşüyor. Bu bir yerel seçim çok fazla bir genelleme yapamayız. Ama Diyarbakır’da son yaptığımız araştırmalarda HDP’nin oy oranının yüzde 62-63 bandında olduğunu görüyoruz. 31 Ocak itibariyle yaptığımız araştırmalarda yüzde 63 gibi bir oran bulmuştuk.

“HDP’NİN BELEDİYE SAYISINI ARTIRDIĞINI GÖRÜYORUZ”

HDP’nin belediye sayılarında bir artış olur mu?

Van ve Mardin’de de HDP’nin oylarını yüzde 58 bandında bulmuştuk. Örneğin Diyarbakır’da genel seçimlerin yüzde 4-5 altında bir oy görüyoruz. Şunu çok net söyleyebiliriz ki HDP’nin belediye sayısını en az 20 tane daha artırdığını görüyoruz. Bunların hemen hemen hepsi ilçe belediyeleri. HDP’nin Kars’ı alma ihtimali var MHP’den, yaptığımız araştırmalarda bu ihtimali çok güçlü görüyoruz. HDP’nin Bitlis ve Ağrı’yı da kaybetme riski var. Bu her iki ilde bir bıçak sırtı durumu var. Örneğin Mardin’de Artuklu’yu HDP kaybediyor gibi görünüyor ama Van’da AKP’nin elinde olan Tuşba’yı kazanıyor görünüyor. Van’da Gevaş’ı alıyor, Bahçesaray’ı kaybediyor görünüyor. İpekyolu ilçesinde de bir sorun göremiyoruz.

“KAYYUMLARDAN EN YÜKSEK MEMNUNİYET AĞRI’DA”

Kayyumların seçime etkisi ne olur?

Kayyumların varlığını kabul etmek başka bir şey, çalışmalarını beğenmek başka bir şey, bu çalışmaların oya dönüşmesi başka bir şeydir. Kayyumların varlığını AK Parti kitlesinin de en az üçte biri kabul etmiyor. Zaten HDP’liler de meşru bulmuyor. Kayyumların çalışmalarını Diyarbakır ve Ağrı’da HDP’lilerin bir bölümü de beğeniyor. Hani derler ya yiğidi öldür ama hakkını ver. Bir şeyler yapıyor diyorlar. Yaptığımız araştırmalarda kayyumdan en yüksek memnuniyet oranı Ağrı’da çıkmıştı. Ama bu durum çok fazla oya etkisini göstermez. HDP’liler Diyarbakırlıca şöyle söylüyor; bizi altın suyuna batırıp çıkarsa bile kayyum kayyumdur ve biz ona oy vermeyiz. Başka bir durum var. HDP’li seçmenin eline önemli bir fırsat geçti. AK Parti birkaç yerde Kayyumları aday gösterdi. Diyarbakır’da çok büyük ihtimalle atama ile gelmiş bir kayyum seçim ile geri gönderilecek. Kayyum uygulamasının tarihte örneği yoktur. Onun için bu durum HDP seçmenini motive eden bir durumdur.

AKP tarafından yeniden kayyum atanabilir açıklamaları seçmenin tutumunu nasıl etkiliyor?

Bu durum özelikle kırsalda yaşayan seçmeni beka meselesi nedeniyle bir nebze düşündürüyor. Acaba kazanamazsa 1 Kasım’a giden süreç gibi yeniden çatışmalı bir ortam olur mu olmaz mı gibi. AK Parti bu açıklamalarla seçmenin AK Parti adaylarına oy vermesini murad ediyor fakat son dönemlerde özelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkat çekici açıklamaları oldu. HDP’ye yönelik “Defolun Kürdistan’a gidin” gibi sert açıklamaları oldu.Bu açıklamalar en AK Partili Kürt seçmeni bile rahatsız eden bir şey. Bu insanlara biz bunlara oy vermek istiyoruz ama ne oluyor bunlar bizi zorla kovuyor gibi bir algı içerisine giriyor. Gündelik hayatta karşılaştığım birçok AK Partiliden bu yönde ciddi rahatsızlıklar görüyorum. Bu durum oya dönüşür mü dönüşmez mi bu başka bir şey. Kayyum korkusuna karşı HDP de şunu söylüyor: “Biz belediyelerimizi alalım gerekirse 5 dakikalığına alalım.” Bu söylem kayyum atanır söylemine karşı güçlü bir söylem.

AKP seçmenleri kayyuma nasıl bakıyor?

Bir tarafta da şöyle bir durum var. Kayyumların aday gösterildiği ya da başa baş giden yerlerde. AK Parti’ye yakın ama o kişilerin da kazanmasını istemeyenler HDP’ye de eleştirileri var. Sanırım şöyle bir yola gidiyor. Biz HDP’ye verelim, Cumhurbaşkanının bu söylemine ve kayyum politikasına bir cevap verelim. Bu şekilde hem kendi sorumluluğumuzu da yerine getirmiş oluruz. Ama eğer AK Parti kazanırsa bu durumda zaten çok aleyhimize değil. Dolayısıyla HDP’ye kayyum atanırsa zaten biz AK Parti’nin adayını beğenmiyorduk diyeceğiz. Çünkü vali ve kaymakamların yönetmesi o adaydan bizim açımızdan daha iyi diyecekler.

“SANDIĞA GİTMEYENLER CUMHUR İTTİFAKI SEÇMENİ”

Bölgede AKP’nin MHP lehine çekildiği yerlerde sonuç ne olur?

Merkez sağ biraz ekonomik kaygılarla düşünen. Zaman zaman HDP ile AK Parti arasında gidip gelen kitle de böyle bir hesap kitap yapıyor. Örneğin Kars’ta bu hesap tutmadı görünüyor. Hatta AK Parti’nin kendi adayını MHP lehine geri çekmesi Terekemeleri CHP’ye, Azerileri MHP’ye ama Kürtleri HDP’ye yönlendiren bir tercihe dönüşmüş. Sandığa gidip gitmeme yönünde kararsız olan kitleyi artırmış. Dolayısıyla sandığa gitmeyenler AK Parti ve MHP ittifakından gitmeyecek. Kars’ta Ayhan Bilgen açısından tek bir risk kaldı Naif Alibeyoğlu’nun bağımsız adaylığı. O da beli olmaz bakarsınız belki son düzlükte çekilir. Buna rağmen HDP’nin işinin orada daha kolaylaştığını düşünüyorum. Iğdır’da da İYİ Parti’nin falan oyunu çekmiş olması, Muş’ta Sırrı Sakık, “hepsi bana karşı birleşti” gibi bir siyaset yürütüyor. Bunlar başarılı bir siyaset dolayısıyla Kürt damarını kabartacak onları tahrik edecek. Bugün sahadaki izlenimimiz bu yönde. Ama birçok yerde durum oturmuş durumda biz kritik yerleri izlemeye devam edeceğiz.

“KÜRTLERİN MHP’YE BU KADAR KOLAY OY VERMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

AKP ile MHP’nin ittifak kurması bölgede AKP’ye yakın Kürt seçmenlerin tercihlerini nasıl etkileyecek? Erdoğan ve yakın çevrelerin yeniden kayyum atanır söylemleri bölgede bir boykota dönüşebilir mi?

AK Parti ile MHP’nin ittifakı bölgede test edildi. Öyle beklediği gibi bir kayıp da görmedi AK Parti bu ittifaktan. Hatta başarılı çıktı da diyebiliriz. Bu genel seçim için geçerliydi ancak yerel seçimler için MHP’nin AK Parti’ye bir şartı var. Diyor ki bizde olan belediyeler bizde kalacak. Dolayısıyla Kars’ta daha güçlü olan AK Parti’nin çekilmesinin sebebi bu. AK Parti-MHP ittifakından rahatsız olduğu halde AK Partiye oy veren seçmen direk sandığa gidip MHP logosuna oy verme durumu olunca orada bir dakika dur diyor.Kürtlerin MHP’ye bu kadar kolay gidip oy vermeyeceğini düşünüyorum. Kars’ta 24 Haziran’da AK Parti’ye oy vermiş olan Kürtlerin üçte birinin bu defa gidip MHP’ye oy vermeyi göze alamayacağını ve kendilerine bu durumu anlatamayacağını düşünüyorum. Genel seçimlerde ittifaktan rahatsız olduğu halde devletin bekası, ‘nasıl olsa Erdoğan yönetecek’ gibi faktörlerle gidip Cumhur ittifakına oy verirken ama yerel seçimlerde durum farklı olacak. Örneğin Adana’da Mersin’de çok ciddi bir Kürt seçmen var. Oralarda milletvekili çıkarıyor HDP. Buralarda gidip MHP’nin logosuna oy basmayı göze alamayacaklarını düşünüyorum.

İkincisine gelecek olursak yeniden kayyum atama söylemleri beli bir Kürt seçmen açısından AK Partiye karşı duvarları daha da güçlendirme durumuna yol açıyor. Yani AK Parti onlar için artık bir nefret objesi oluyor. Bu durum AK Parti açısından olumsuz bir durum.

“SEÇİM SONUÇLARINI DEĞİŞTİRECEK BİR YER DEĞİŞTİRME YOK”

Sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı il ve ilçelerde durum ne olur?

Şimdi Sur gibi bir yer için gidip oyunu kullanmak zor bir şey değil. Şimdi bu operasyon ve yasaklardan sonra yerinden edilenlerin çoğu bölgede kaldılar. İstanbul, Bursa gibi yerlere gidenler oldu tabi ama çoğunluğu bölgede kaldı. Dolayısıyla o gün gidip oyunu kullanıp gelmek onlar açısından zor değil. Seçim sonuçlarını değiştirecek kadar güçlü bir yer değiştirmenin olmadığını düşünüyorum. Bu kadar güçlü bir boykotun da olmayacağını öngörüyoruz.

“TAŞIMA OYLA İLGİLİ SOMUT BİR VERİ ELİMİZDE YOK”

Seçmen taşıma iddiaları bu bölgelerdeki durumu ne kadar etkiler?

O bölgelere çok fazla taşıma oy getirildiği iddiaları var. Halfeti, Şırnak Merkez, Siirt merkez gibi yerlerde. Bu faktörrlerin gerçekten seçimi ne kadar etkileyeceğini bilmiyoruz. Gerçekten bu kadar fazla mı ne kadar etkiler gibi somut bir veri yok elimizde. Bu faktörleri dışarıda tuttuğumuzda ne Şırnak’ta ne Cizre’de ne Sur’da ne Nusaybin’de seçim sonuçlarını değiştirecek kadar bir göçün olduğunu düşünmüyoruz.

Son Haberler

Fauci: Koronavirüs hiçbir zaman tamamen yok olmayacak

ABD'de Koronavirüsle Mücadele Görev Gücü üyesi Dr. Anthony Fauci, koronavirüs salgınının hiçbir zaman tamamen yok edilemeyeceğini söyledi. ABD'de koronavirüs salgını konusunda en yetkili ağızlardan biri...

Beyrut’ta hırsızlık ve yağma olayları başladı

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti. Beyrut Limanı'nda meydana gelen...

Dövizdeki dalgalanma devam ediyor

Son günlerde yükselişe geçen dolar ve eurodaki dalgalanma haftanın son işlem gününde de devam etti. Türkiye'de ekonomik kriz giderek derinleşirken döviz kurundaki dalgalanma bugün de...

Walter White karakteri geri mi dönüyor?

Gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biri olarak kabul edilen Breaking Bad'in başrol oyuncusu Bryan Cranston, Walter White karakteri için teklif gelirse kabul edeceğini açıkladı. Breaking...

Çok Okunanlar

MHP’den ihraç edilen Cemal Enginyurt’tan Fox TV’ye: Benim başımı siz yediniz

MHP'den AKP'ye yönelik eleştirileri nedeniyle ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, dikkat çeken açıklamalarına devam ediyor. Dün, Akşner'in kazandığı...

Mahfi Eğilmez’den dolar ve euronun hızlı yükselişine karşı çözüm önerileri

Dolar ve Euro'nın çok hızlı yükselişi ile birlikte bir anda gözler yeniden ekonomiye çevrildi. Hükümet kanadından bu yönde net...

Şanlıurfa’da 5 gündür kayıp olan çocuk Gaziantep’te bulundu

Şanlıurfa'da 5 gün boyunca kendisinden haber alınamayan 10 yaşındaki Hüseyin Gaziantep'te bulundu. Osmanlı Mahallesi'ndeki evlerinden 5 gün önce çıkan Hüseyin...

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: “Boş yatakları Covid-19 hastaları için ayırın”

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve...

MEB’den eğitimin devamına dair dört farklı senaryo

Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs salgının seyrine göre eğitime devam edilmesi muhtemel dört senaryo üzerinde çalışıyor. Vaka sayılarında yeniden artış yaşanması...

Vaka sayısındaki artışın devam etmesi kısmi yasakları getirebilir

Türkiye'de koronavirüs vakalarında yaşanan artış nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nın ilçe, semt ve mahallelerde kısmi karantina veya sokağa çıkma yasağı ilan...

5 yıl kapalı tutulan Sümela Manastırı’nda büyük tahribat

Trabzon'da restorasyon gerekçe gösterilerek 5 yıl boyunca kapalı tutulan Sümela Manastırı açıldıktan sonra büyük tahribat da gün yüzüne çıktı. Trabzon’da...

“Manisa’daki Vestel fabrikasında 7 işçi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti” iddiası

Toplam 16.000 kişinin çalıştığı Manisa Vestel fabrikasında salgın korkutucu boyutlara ulaştı. Manisa'daki fabrikada 7 işçinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği...

TTB Merkez Konseyi Başkanı Adıyaman: İnanılmaz hasta artışı var

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Kamu ve şehir hastanelerinde aşırı derecede hasta var....

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Gözden Kaçmasın