Oğuzhan Asiltürk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesini değerlendiren Saadet Partisi sözcüsü Birol Aydın, olası bir ittifakın söz konusu olup olmadığını belirtti. Aydın, iktidarı, “Rayından çıkmış ve yolu belli olmayan bir tren gibi” ifadeleriyle tanımladı.

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, Daktilo1984 Youtube kanalında yayınlanan “Eskisi Gibi Değil” programında, Oğuzhan Asiltürk ile AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin Beril Eski’nin sorularını cevapladı.
Erdoğan’ın Oğuzhan Asiltürk ile gerçekleştirdiği Saadet Partisi ziyareti hakkında açıklamalar yapan Birol Aydın, olası bir ittifakın söz konusu olup olmadığını değerlendirdi.
Görüşmede detaylı olarak neler konuşulduğundan haberdar olmadığını belirten Birol Aydın, ittifak konusunda Saadet Partisi’nin, seçime henüz 22 ay varken, bir görüş belirtmeyeceğini ifade etti.

“İKTİDARIN SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN İTTİFAK DIŞINDA PARTİLERE İHTİYACI VAR”

Aydın; iktidarın seçimi halihazırda kurduğu ittifak ile kazanamayacağını, bu sebepten de çevredeki diğer partilerle kurulabilecek olası ittifaklara ihtiyacı olduğunu söyledi. Olası bir erken seçim beklemediklerini sözlerine ekleyen Aydın, erken seçim durumunda AKP’nin tek başına iktidar olamayacağını bildiğini, bu sebepten de erken seçime gidilmeyeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

“GEREKİ KOŞULLAR SAĞLANIRSA, İTTİFAKA AÇIĞIZ”

Saadet Partisi’nin kurumsal açıdan şeffaflığı ve denetlenebilirliği önceleyen bütün anlayışlarla yol alabileceğini sözlerine ekleyen Aydın, gerekli koşullar sağlanabildiği takdirde, ittifaka açık olduklarını da belirtti.
Beraberinde gündemi ve Türkiye’nin durumunu da değerlendiren Birol Aydın, Türkiye’nin güven kazanıp, ekonomik anlamda cazibe merkezi olması için medya, akademi ve sivil hayat açısından da özgür bir iklimin sağlanması gerektiğini ifade etti. Saadet Partisi genel başkanı yahut yönetimini aşıp direkt olarak Oğuzhan Asiltürk ile neden görüştüğü sorusuna Birol Aydın, Oğuzhan Asiltürk ile doğrudan ittifak amacıyla görüşmüş değil, Asiltürk’ün Erdoğan ile geçmişten gelen bağları bunda etkili olabilir cevabını verdi.

“İKTİDAR, RAYINDAN ÇIKMIŞ VE YOLU BELLİ OLMAYAN BİR TREN GİBİ”

İktidarı rayından çıkmış ve yolu belli olmayan bir trene benzeten Aydın, “Bu trene biner misiniz sorusu Saadet Partisi’ne sorulursa, elbette ki rayından çıkan bu trenin hızına hız katmak istemeyiz” diye konuştu.
Kurumsal ahlakın, liyakatin, adaletin, şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin Türkiye için hayati öneme sahip olduğunu sıklıkla vurgulayan Birol Aydın, öngörülebilirlik ve beraberinde ekonomik ve siyasi krizden çıkış için bu ilkelere uyulması gerektiğinin şart olduğunu belirterek sözlerini bitirdi.