28 Ekim 2020, Çarşamba

Saadet Partisi’nden 21 maddelik eğitim önerileri

SP lideri Karamollaoğlu, “18 yılda 7 kere bakan, neredeyse 77 kere de sistem değişti. Hepsi bir önceki sistemi eleştirip yeni sistemi getireceğini söyleyerek göreve başladı. Hepsi hüsran ile sonuçlandı” dedi.

Partisinin eğitim raporunu açıklayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AKP iktidarlarında Milli Eğitim Bakanı’nın 7 kez, eğitim sisteminin de neredeyse 77 kez değiştiğini söyledi.

“EĞİTİM SİSTEMİ KÖTÜYE GİDİYOR”

Karamollaoğlu, “Vatandaşların 4’te 3’ü eğitim sisteminin eskiye nazaran daha da kötüye gittiğini ifade etti. Vatandaşların yüzde 81’i tüm öğrencilerin kaliteli eğitime ulaşamadığını düşünüyor” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Eğitim Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında hazırladıkları eğitim raporunu açıkladı.

Türkiye’nin en büyük servetinin gençliği ve genç nüfusu olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, eğitimde yapılan yanlışların gelecek 100 yılı etkilediğini vurgulayarak, “Öyle bir eğitim sistemimiz var ki gençler sınavlara hazırlanmaktan hayata hazırlanmaya fırsat bulamıyor. Sınavları sayarken dilimiz bile dönmüyor” dedi ve sınavları kısaltmalarını saydı.

1 Ağustos-17 Eylül 2020 tarihleri arasında Türkiye’nin 81 ilinde ikamet eden 1333 öğrenci, 1197 öğretmen, 1333 veli ile yapılan saha çalışmasını paylaşan Karamollaoğlu, elde ettikleri verilerden oluşturdukları önerileri 21 madde altında topladıklarını söyledi. Karamollaoğlu, yaptıkları tespitleri şöyle sıraladı:

“Okul öncesi öğretim, ilköğretim, ortaöğretimde 18 milyon 241 bin öğrenci var. Almanya’da toplam 8 milyon genç var. Yunanistan’da 1 milyon civarında genç bulunuyor. Bu rakamlar Türkiye’nin genç nüfus zenginliğini ortaya koymak için yeterli. Bu gençlikte yeterince yararlanamıyoruz.

“7 KERE BAKAN 77 KERE DE SİSTEM DEĞİŞTİ”

“18 yılda 7 kere bakan, neredeyse 77 kere de sistem değişti. Değişen bakanların neredeyse hepsi bir önceki sistemi eleştirip yeni sistemi getireceğini söyleyerek göreve başladı. Hepsi hüsran ile sonuçlandı. Cumhuriyet tarihinde bu konuda en çok yanılan iktidarla karşı karşıyayız.

“Türkiye’de eğitim nitelik sorunuyla karşı karşıya. Vatandaşların yüzde 72,6’sı nitelikli eğitim olmadığını ifade ediyor. Oran öğretmenler arasında yüzde 78’e yükseliyor.

“Eğitimdeki eşitsizlik gözle görülür hale geldi. Vatandaşların yüzde 81’i tüm öğrencilerin kaliteli eğitime ulaşamadığını düşünüyor.

“SİSTEM ÇOCUKLARI HAYATA HAZIRLAMIYOR”

“Gerçek hayattan kopuk eğitim sistemi çocukları hayata hazırlayamıyor. Vatandaşların 4’te 3’ü eğitim sisteminin çocukları hayata hazırlayamadığını ifade ediyor, öğretmenler arasında oran yüzde 80’leri aşıyor.

“Öğrenciler akademik başarı için okul dışındaki aktörlere muhtaç ediliyor. Katılımcıların yüzde 67’si okulda verilen eğitimin akademik başarı için yeterli olmadığını düşünüyor.

“Okulların fiziki mekanları ve teknik donanımları yeterli değil. Yetersizliği ifade edenlerin oranı 70’leri aşıyor.

“Vatandaşların 4’te 3’e eğitim sisteminin eskiye nazaran daha da kötüye gittiğini ifade ediyor.

“ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İTİBAR KAYBEDİYOR”

“Adrese dayalı kayıt sistemi okullar arasında denklik sağlamadığı için mağduriyetler ortaya çıkarıyor. Vatandaşların yüzde 62’si çocuğunu en yakın devlet okuluna gönül rahatlığı ile kayıt ettiremeyeceğini söylüyor.

“Öğretmenlik mesleği sürekli itibar kaybediyor. Öğretmenler maaşları ve özlük haklarını yetersiz buluyor. Ücretli, sözleşmeli, kadrolu ayrımı eşitsizlik ortaya çıkarıyor.

“Problemlerin en önemli nedeni ehliyet ve liyakatin olmaması. Yöneticilerin keyfi kriterlerle belirlendiği bir ortamda eğitim sisteminin bu noktaya sürüklenmesi kaçınılmaz.

21 MADDELİK ÖNERİ

Karamollaoğlu, eğitim ve öğretime ilişkin önerilerini şöyle açıkladı:

 1. Eğitimde nicelikten çok niteliğe önem verilmelidir.
 2. Evlatlarımızı sınava değil hayata ve geleceğe hazırlayacak kalitede bir müfredat ve eğitim metodu oluşturulmalıdır.
 3. Eğitimde fırsat eşitsizlikleri ortadan kaldırılmalı veya en az seviyeye indirilmelidir.
 4. Kaliteli eğitim, maddi imkânları yetenlerin imtiyazından çıkarılmalı ve toplumun geneline yayılmalıdır.
 5. Okulların teknik, teknolojik, fiziki imkânları ve sınıf mevcutları nitelikli öğretime uygun hale getirilmelidir.
 6. Eğitimin her kademesinde, özellikle de yönetim kademelerinde, yapılan atamalarda liyakat esas alınmalıdır.
 7. Bir ülkenin eğitiminin kalitesi öğretmenlerinin nitelikleri ile doğru orantılıdır. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli öğretmen yetiştirme konusunda ciddi adımlar atılmalıdır.
 8. Öğretmenlerin meslek onuruna yakışır şartlarda çalışabilmesi ve görevlerini şevkle ifa etmeleri için öğretmen maaşları ve özlük hakları acilen yeniden düzenlenmelidir.
 9. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması ve söz verilen 3600 Ek Gösterge konuları ivedilikle gündeme alınma çözülmelidir.
 10. Devlet okullarının kaybettiği itibar, isabetli reformlarla yeniden kazandırılmalı ve okullarda verilen destekleme/ yetiştirme kurslarının niteliği artırılmalıdır.
 11. İmam hatip liselerinin planlaması ihtiyaçlar dikkate alınarak yapılmalı. Sadece seçilmiş olanlarda değil, tüm İmam Hatip Liselerinde eğitimin kalitesi ve niteliği yükseltilmelidir.
 12. Meslek liseleri ilgili sektörlerin ihtiyaçları dikkate alınarak planlanmalı ve meslek liselerindeki eğitimin niteliği hem mesleki hem de akademik anlamda artırılmalıdır.
 13. Pandemi ve benzer acil durumlara karşı eğitim sisteminin alt yapısı güçlendirilerek, uzaktan eğitim ve diğer eğitim modelleri üzerinde etkili, verimli ve güven veren planlamalar acilen yapılmalı ve uygulmaya konuşmalıdır.
 14. Eğitim Sistemi’ne veliler, öğrenciler ve öğretmenler tarafından duyulan güven çok alt seviyelerdedir. Güven vermeyen bir sistemin ayakta kalması da faydalı olması da mümkün değildir; bu yüzden eğitim sistemine güven tesis edecek adımlar süratle atılmalıdır.
 15. Eğitim sisteminin tüm yapı taşlarının, siyasi popülizmden uzak, gerçekçi ve uygulanabilir bir sistemin inşası önem arz etmektedir
 16. Öğretmenler arasında ücretli, kadrolu ve sözleşmeli gibi tüm ayrımlar ortadan kaldırılmalı. Tüm öğretmenler kadrolu olarak istihdam edilmelidir.  Öğretmen performansı objektif kriterlerle, sürekli ölçülmelidir.
 17. Eğitim sistemi sınav stresinin cenderesinden kurtarılmalıdır.
 18. Öğrencilerin, test sorularının değil bilgi ve hakikatin peşinden koşmasını sağlayacak bir sınav sistemi getirilmelidir.
 19. Eğitimdeki amaç; öğrencilerimizi uluslararası alanda akranlarıyla rekabet edebilecek birikim ve donanıma ulaştırmak. Mesleki ve akademik olarak hayata hazır hale getirmek, ahlaki ve insani değerlerle donanmış bir birey olarak yetiştirebilmek olmalıdır.
 20. Eğitim sistemimizin sorunları yüzeysel değil; köklü ve kroniktir. Dolayısıyla alınacak tedbirler de günü kurtarmaya yönelik pansuman tedbirler değil tüm paydaşların katılımıyla köklü, kalıcı ve cesur reformlar olmalıdır.

 

Son Haberler

Bakan Koca: İstanbul’u kontrol altına alamazsak salgın kontrolden çıkar

Türkiye'nin merakla beklediği Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında saat 17.00'de Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi...

Başakşehir’in futbolcusu Demba Ba: Erdoğan diktatör olsaydı, Başakşehir sürekli şampiyon olurdu

Medipol Başakşehir forması giyen Demba Ba, Fransız basınına verdiği röportajda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkan Erdoğan'ı sevdiğini ve Avrupa'nın anlattığıyla kendi gördüğü Erdoğan'ın farklı...

Silvan’da 4 gündür kayıp olan Dindar Gür’ün cansız bedenine ulaşıldı

Diyarbakır Silvan’da 4 gündür kayıp olan gencin cansız bedenine Malabadi Çayı’nda ulaşıldı. Diyarbakır’da 25 Ekim Pazar gününden beri kayıp olan 26 yaşındaki Dindar Gür'ün isimli...

Karcıoğlu: Koronavirüs salgınında önümüzdeki 4 ay daha zorlu geçecek

Dokuz8GÜNDEM Özel programında Gökhan Biçici'nin konuğu olan Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu ‘ Türkiye’nin Vuhan’ı İstanbul dendi. Halbuki Vuhan’da şu anda havuz...

Çok Okunanlar

Ekonomi profesörü dolandırıldı: Telefonla 25 bin TL’sini çaldılar

Ekonomi profesörü, banka görevlisi olduklarını söyleyen dolandırıcılar tarafından 25 bin lira dolandırıldı. Ekonomi uzmanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel de tele-dolandırıcılar...

MetroPOLL: AKP yüzde 30’un altına düştü

MetroPOLL Araştırma'nın kurucusu ve CEO'su Özer Sencar, dolarda yaşanan artışın ardından AKP’nin yüzde 30 bandının altına düştüğünü iddia etti. Sosyal...

Charlie Hebdo’nun Erdoğan karikatürüne İletişim Başkanı Altun’dan tepki

Charlie Hebdo'nun Erdoğan karikatürüne tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Türkiye güçlenececek, faşizm ve faşistler kaybedecek" ifadelerini kullandı. Fransız...

Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’dan ‘Damadın İHA’ları’ sözüne tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar, "damadın İHA'ları" ifadesine tepki gösterdi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye...

Sağlık Bakanlığı’ndan yeni genelge: Sağlık çalışanlarının istifa etmesi yasaklandı

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa yasağı getirdi. Söz konusu kararı, CHP Milletvekili Murat Emir, Bakanlığın genelgesini yayınlayarak duyurdu. Sağlık Bakanı...

MAK Danışmanlık’ın seçim anketi: Barajı yalnızca 3 parti geçiyor

MAK Danışmanlık, son seçim anketine göre, olası bir seçimde yalnızca AKP, CHP ve İYİ Parti yüzde 10'luk seçim barajını...

Muhittin Böcek’in sağlık durumuna ilişkin yeni açıklama

Koronavirüs tedavisinin ardından akciğerlerindeki hasar nedeniyle yoğun bakımda tedavisi süren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumu hakkında...

Barbaros Şansal ve Yıldırım Mayruk, şirketlerini kapattı

Modacı Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal, Türkiye'deki şirketlerini kapattığını açıkladı. Açıklamada,  "Zoruyla, zorluğuyla ancak onur ve gururla sürdürdüğümüz mesleğimizin...

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı. Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı 2 ay...

Hatay’da patlama meydana geldi

Hatay'ın İskenderun ilçe merkezinde patlama meydana geldi, olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Hatay'ın İskenderun...

Gözden Kaçmasın