23 Ocak 2021, Cumartesi

Seçim güncesi | 31 Mart sürecinde bugüne kadar neler oldu?

24 Haziran genel seçimlerinin ardından bu kez gözler 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere çevrildi. Yerel seçimler Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın rövanşına sahne olacak. İttifakların oluşturulmasından, aday belirleme ve tartışmalarına kadar bugüne kadar yaşanan sürecin kilometre taşlarını sizler için derledik.

31 Mart Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne sayılı günler kaldı. Yerel seçimler 30 büyükşehir belediyesi, 51 il belediyesi, 922 ilçe, 32 bin 105 mahalle, 18 bin 306 köyde yapılacak. AKP-MHP’den oluşan Cumhur İttifakı ile CHP-İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı genel seçimdekinden daha farklı işleyecek. Partiler kendi aralarında yaptıkları pazarlıklarla belli il ve ilçelerde ortak aday çıkarmaya karar verdi.
İttifak ve ortak aday çıkarma süreci ile başlayan seçim maratonunda bugüne kadar yaşanan gelişmeleri sizin için derledik.

24 HAZİRAN’DA NE OLMUŞTU?

31 MART İÇİN SEÇİM İTTİFAKLARI

AKP-MHP’den oluşan Cumhur İttifakı ile CHP-İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı kendi aralarında yaptıkları pazarlıklarla belli il ve ilçelerde ortak aday çıkarmaya karar verdi.

AKP ve MHP 51 ilde ittifak yapıyor. 30 büyükşehirin 27’sinde AKP; Mersin, Adana ve Manisa’da ise MHP adayları ittifak adına yarışacak. Büyükşehirler dışında anlaşma sağlanan 21 ilin 17’sinde AKP, 4’ünde MHP adaylarıyla seçime gidilecek.

CHP ve İYİ Parti 23’ü büyükşehir, toplam 50 ilde ittifak yapma kararı aldı. Uzlaşılan 23 büyükşehirden 13’ünde CHP, 10’unda ise İYİ Parti’nin adayları ile seçime gidilecek.

CHP ve İYİ Parti, 23 büyükşehir dışında 27 ilde daha işbirliğine gitti. Bunlardan 16’sında CHP, 11’inde ise İYİ Parti aday gösterdi.

CUMHUR İTTİFAKINDA SAMSUN ÇATLAĞI

Samsun’daki Cumhur İttifakı görüşmelerinde AKP’nin MHP’ye 2 ilçe önermesi, MHP’nin de İlkadım ilçesi dahil en az 7 ilçe istemesi görüşmeleri tıkadı. “İttifak olmazsa olmazımız değil” diyen MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta disipline sevkedildi. MHP il Başkanı Taner Tekin’in yanı sıra Usta’ya “MHP’nin 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim” yanıtı veren AKP Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman da görevden alındı.
Daha sonra MHP’den ihraç edilen Samsun Milletvekili Erhan Usta, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağımsız olarak aday olduğunu açıkladı.

ANKARA’DA MANSUR YAVAŞ MEHMET ÖZHASEKİ’YE KARŞI

Ankara’da Millet İttifakı’nın adında mutabık kaldığı Mansur Yavaş CHP’den Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 65. Hükümetin Çevre ve Şehircilik Bakanı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki Cumhur İttifakı’nın Ankara adayı oldu.

İZMİR’DE MİLLET İTTİFAKININ ADAYI TUNÇ SOYER OLDU

CHP’de, aday tespit çalışmaları devam ederken İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı krize dönüştü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir Büyükşehir Belediyesi için Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’i aday gösterme kararı aldığının kulislerde dile getirilmesi, daha önce aday olmayacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu harekete geçirdi. Kocaoğlu yeniden aday olma kararı aldığını açıkladı. Ancak CHP Parti Meclisi’nden Tunç Soyer’in adı çıktı.

HDP İzmir İl Eş Başkanı Kadir Baydur, CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Tunç Soyer’i destekleme kararı aldıklarını vurgulayarak “Profilimize en uygun aday” dedi.

BABASI ÜZERİNDEN TARTIŞMA BAŞLATILDI

İzmir için adaylığı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan, babası 12 Eylül döneminde Ankara Sıkıyönetim Başsavcısı olan Tunç Soyer de babası Nurettin Soyer üzerinden eleştirilerin hedefi oldu. Nurettin Soyer’in açtığı darbe dönemi davalarında Alparslan Türkeş yaklaşık beş sene hapis yatmıştı. Nurettin Soyer’in MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında 5 idam ve 9 müebbet verilmiş, 221 ülkücü de 36 yıl ile 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ”Bu ismi ülkücü veya devrimci olan hiç kimse kabul edemez” dedi.
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener “Evladın işlediği suçtan babanın; babanın işlediği suçtan oğulun sorumlu tutulamayacağı bizzat o dönem Alparslan Türkeş tarafından dile getirilmiştir” diyerek tartışmalara nokta koydu. Tunç Soyer de “Eski yaraları kaşımanın faydası yok. Bugün yepyeni bir Türkiye, yepyeni bir dünya, yepyeni bir kent için uğraşmak gerekiyor” dedi.

AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye adayı eski ekonomi bakanı Nihat Zeybekci oldu. Zeybekci’nin anketlerde oldukça geride çıkması üzerine değiştirileceği tartışmaları da bir süre gündeme damgasını vurdu.

İSTANBUL’DA EKREM İMAMOĞLU İLE BİNALİ YILDIRIM YARIŞIYOR

CHP İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu gösterdi. AKP, İmamoğlu’nun karşısına TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ı aday olarak çıkardı. Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmemesi eleştirildi.

BİNALİ YILDIRIM’IN İSTİFA ETMEMESİ ELEŞTİRİLDİ

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım, aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na verilmesinden bir gün önce TBMM Başkanlığı’ndan istifa etti.

HDP’DEN KRİTİK ADAY GÖSTERMEME HAMLESİ

HDP Antep, Urfa, Adana, Ankara, Mersin, İzmir ve İstanbul’da büyükşehir belediye başkan adayı göstermedi.
Aday göstermeyeceği yerlerin sayısının artabileceğini açıklayan HDP’nin daha sonra Muğla’da Büyükşehir adayı ile ilçe adaylarının tamamı seçimden çekildi.

HDP BAZI ADAYLARINI DA GERİ ÇEKTİ

HDP, Manisa’da Alaşehir, Soma ve Saruhanlı İlçelerinde gösterilen Belediye Başkan adaylarını geri çekti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ise devam ediyor. HDP, Denizli’de ise Pamukkale İlçe Belediye başkan adayını geri çekti.

BBP’DEN CUMHUR İTTİFAKINA DESTEK

Bu ittifakların dışında kalan partilerden Büyük Birlik Partisi, 30 büyükşehirde Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğini açıkladı.
Hür Dava Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Şahin de Ocak ayında ekonomik nedenlerden ötürü seçime girmemeye karar verdiklerini, yerel ittifaklara girebileceklerini belirtmişti.

YSK EMEP, ÖDP ve HKP’NİN SEÇİME GİRMESİNİ REDDETTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart’taki yerel seçime 13 partinin girebileceğine yönelik karar aldı. Emek Partisi (EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) karara itiraz etti. İtirazın reddedilmesi üzerine EMEP bağımsız adaylarla seçime katılma kararı aldı.

KÜRT PARTİLERİNDEN HDP İTTİFAKI

Yerel seçime girmeyen Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Platforma Demokratên Kurd (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) de seçimde HDP’yi destekleyeceklerini açıkladı.

ESKİ OVACIK BELEDİYE BAŞKANI MAÇOĞLU TUNCELİ ADAYI OLDU

Tunceli’de de Maocu çizgideki Sosyalist Meclisler Federasyonu adayları Türkiye Komünist Partisi’nden seçime giriyor. Tunceli adayı eski Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu oldu.
Tunceli’de HDP, EMEP, ESP ve Partizan’ın oluşturduğu Dersim Devrimci Güç Birliği merkez eş başkan adayları olarak Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir’i gösterdi.

IĞDIR’DA İYİ PARTİ’NİN HDP HAMLESİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Iğdır’da Cumhur İttifakı’ndan alacakları oyun HDP’nin kazanmasına yol açabileceğini, HDP’nin kazanmaması için aday çıkarmayacaklarını açıkladı.
Bunun üzerine HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, İYİ Parti’nin aday çıkardığı her ilde aday çıkaracaklarını açıkladı. Fakat Millet İttifakı’nın adayının CHP olduğu bazı il ve ilçelerde HDP’nin adayı olmayacak. HDP, İzmir ve Beyoğlu gibi il ve ilçelerin bir kısmında CHP adaylarını destekleyeceğini açıklarken diğer kısmında ise bu tür bir açıklama yapmadı.

ERDOĞAN’DAN “YENİDEN KAYYUM ATARIZ” ÇIKIŞI

Demokratik Bölgeler Partisi’nin 2017 sonunda açıkladığı Kayyum Raporu’na göre partinin kazandığı 102 belediyenin 94’üne “terör örgütlerine yardım etme” suçlamasıyla kayyum atandı, 68 belediye başkanı da tutuklandı.
Atanan kayyumlardan bir kısmı yerel seçimde de AKP’nin adayı oldu.HDP, kayyum atanan tüm belediyelerini geri almak istediğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ise HDP’nin kazanacağı belediyelere tekrar kayyum atayabileceğini söyledi:
Erdoğan, “Bu seçimlerde teröre bulaşmış olanlar, sandıktan çıkacak olurlarsa kayyum tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz” dedi.

ÖDP’Lİ ALPER TAŞ CHP’DEN ADAY OLDU

CHP İstanbul Beyoğlu’nda ÖDP’nin eski Genel Başkanı ve Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş’ı aday gösterdi.

MERSİN’DE KOCAMAZ KRİZİ

Mersin’de MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçen Burhanettin Kocamaz, listenin YSK’ya geç teslim edilmesi nedeniyle aday olamadı. Bu gelişmenin ardından İYİ Parti, il yönetimini görevden aldı. Mersin Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın, listenin YSK’ya geç teslim edilmesi nedeniyle aday olamaması hakkında İYİ Parti yönetimi “Bu, İYİ Parti’ye yönelik ‘dahili’ bir operasyondur” açıklaması yaptı. Mersin Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, aday olamaması hakkında “Seçimi açık ara alacağımız bir durumda iken Parti içinden vurulduk” açıklamasını yaptı. Kocamaz daha sonra DP’den aday gösterildi. Ancak YSK, Kocamaz’ın DP adaylığını reddetti. Kocamaz’ın adaylığı reddedildikten sonra Demokrat Parti’den aday gösterilmek zorunda kalınan İyi Parti kökenli Ayfer Yılmaz Millet İttifakı’nın Mersin adayı oldu.

CHP’NİN “KÜSKÜNLERİ” DSP ADAYI OLDU

DSP’nin adaylarının neredeyse tamamı CHP küskünlerinden oluşuyor. İstanbul Şişli’de Mustafa Sarıgül, Gaziantep’te 3 dönem belediye başkanlığı yapan Celal Doğan, DSP adayı oldu.

Ankara’da ise eski Çankaya Belediye Başkanı Ali Haydar Yılmaz’ın DSP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Kırklareli’de Suat Bahçekapılı, Kars’ta Naif Alibeyoğlu, Marmaris’te ise CHP’den istifa eden Ali Acar gibi isimler DSP adayı olarak meydanlara çıktı.

ŞANLIURFA’DA SAADET PARTİSİ ADAYINA DESTEK

Şanlıurfa’da, HDP’nin büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkan adayları da Saadet Partisi lehine adaylıktan çekildi.
Karaköprü ilçesinde İYİ Parti adayı Yunus Çoban, Saadet Partisi Karaköprü adayı Essum Aslan ve büyükşehir adayı Sabahattin Cevheri lehine adaylıktan çekildi.

Son Haberler

Ünlü televizyon sunucusu ve radyocu Larry King hayatını kaybetti

ABD’de ünlü televizyon sunucusu ve radyocu Larry King, 87 yaşında hayatını kaybetti. ABD’de ünlü televizyon sunucusu ve radyocu Larry King, 87 yaşında hayatını kaybetti. King’in...

Niğde’de geri dönüşüm fabrikasında patlama

Niğde’nin Bor ilçesindeki bir geri dönüşüm fabrikasında hurda otomobil parçalama işlemi sırasında patlama meydana geldi. Meydana gelen patlama sonucu bir işçi yaşamını yitirdi. Niğde’nin Bor...

“Gökhan Güneş nerede?” diye soran 12 kişi gözaltına alındı

Polis oldukları ileri sürülen kişilerce 4 gün önce kaçırılan Gökhan Güneş’in "nerede" olduğunu soran 12 kişi yaptıkları eylemde gözaltına alındı. Polis oldukları ileri sürülen kişilerce...

İHD Hapishane Komisyonu: Felçli tutuklu Ahmet Sılık tahliye edilsin

461. F Oturması’nda 77 yaşındaki hasta ve felçli tutuklu Ahmet Sılık’ın durumu gündeme getirildi. Hapishanede kalamaz raporu bulunan Sılık’ın tahliye edilmesi istendi. İnsan Hakları Derneği...

Çok Okunanlar

Mehmet Ali Erbil’in “Ülkeyi çok zor günler bekliyor” sözleri 11 yıl sonra gündem oldu

2010 Yılında Fox Tv'de canlı olarak yayınlanan Çarkıfelek programında sunucu Mehmet Ali Erbil, AKP'ye karşı resmen isyan bayrağı açmış...

Vatan Partisi’nden “istifa sayıları” ilgili açıklama geldi

İstifa eden 108 kişiyle ilgili açıklamada, 8 kişinin istifa etmedi, 10 kişinin daha önce istifa ettiği, 29 kişinin ise...

Netflix’ten Türkiye’deki kullanıcılar için altı adımda yabancı dil öğrenme rehberi

Netflix, Türkiye'deki kullanıcılar için özel olarak hazırlamış olduğu mini bir rehber yayınladı. Yabancı dil öğrenmenin en zevkli ve kolay yollarından...

Hollanda Kralı Willem-Alexander, 6 kişiyi öldüren Cevdet Yılmaz’ı affetti

35 Yıl önce Hollanda'da bir kafede biri çocuk 6 kişiyi öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Cevdet Yılmaz,...

Meteoroloji: İstanbul’a kar yeniden geliyor

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre İstanbul’da 28 Ocak günü karla karışık yağmur etkisini gösterecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 22 Ocak ile...

Hamaney’den Trump’a intikam mesajı

İran dini lideri Ali Hamaney, resmi Twitter hesabından, eski ABD Başkanı Donald Trump'a benzeyen ve golf oynayan bir kişinin...

AKP’li Orhan Miroğlu: Biden, Kürt bir aileden geliyormuş, gerçek adı Cımoyê Bahattîn Ağa imiş!

AKP MKYK Üyesi Orhan Miroğlu'ndan yeni ABD Başkanı Joe Biden'in Ortadoğu'da Kürtlere yakın bir çizgi izleyeceği değerlendirmeleriyle ilgili paylaşım:...

Feyza Aktan, Özcan Deniz hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı

Feyza Aktan, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını iddia ederek eski eşi oyuncu ve şarkıcı Özcan Deniz ile abisi...

Kaybolan Gökhan Güneş’in kaçırıldığı anların görüntüleri ortaya çıktı

Kendisinden dünden bu yana haber alınamayan Gökhan Güneş'in zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığı anların görüntüleri ortaya çıktı. Güneş ailesinin...

Sağlık Bakanlığı logolu haritada Alevi köyleri kırmızıyla işaretlendi

Tokat'ta hasta yakınına gönderilen Sağlık Bakanlığı logolu haritada, Alevilerin yaşadığı köylerin yanına kırmızı harflerle ''Alevi'' yazıldığı görüldü. Tokat İl...

Gözden Kaçmasın