TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun kesinleşen yargı kararı dün akşam Meclis’e geldi” açıklamasında bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun kesinleşen yargı kararının dün akşam Meclis’e geldiğini açıkladı.
Gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlayan Şentop, Karma Komisyonu çalışma takvimi ile ilgili soruya “Meclis Başkanlığı, Meclis’e gelen fezlekeleri Karma Komisyon’a sevk ediyor. Ondan sonraki aşama Karma Komisyon çalışma aşamasıdır. Benim o konuda bir şey söylemem doğru değil” şeklinde yanıt verdi.
Hakkında verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası onanan ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuran HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun dosyası ile ilgili soruyu ise Şentop, “Dün akşam gelmiş Meclis’e. Onu değerlendireceğiz. Yargıtay, kesin hükmü verdikten sonra ilk derece mahkemesine gidiyor. Adalet Bakanlığı üzerinden Cumhurbaşkanlığı’na, oradan da TBMM’ye geliyor. Dün akşam itibariyle gelmiş” diye yanıtladı.
Şentop, “Ne zaman Genel Kurul’da okutulacak?” sorusuna da, “Ona bakayım, dosyayı göreyim” yanıtını verdi.

“AYM KARARI BEKLENMELİDİR”

Fezlekenin Meclis’e ulaşmasının ardından Gergerlioğlu, Twitter hesabından, “TBMM Başkanı milletin verdiği iradeye, milletin dokunulmazlığına saygıyı göstermeli, anayasal hakların ilk koruyucusu olmalıdır. Karar hem haksızdır hem de AYM kararı beklenmelidir. Boşuna mı milletin meclisinin başkanı? TBMM duvarında ne yazar?” yorumunda bulundu.